fbpx
7 obrazek 1 1 scaled od Psychika po covidu “7 rad na dlouhý covid” 7/7

Pandemie působí na každého člověka, a psychika je tak změněna. Celá situace kolem covidu je stresující. Strach a úzkost se staly součástí života každého. Kvůli boji s pandemií jsme se museli smířit s omezením kontaktů a také s vynecháním našich oblíbených aktivit, které nám zpříjemňovaly život. Nesmíme zapomenout na to, že psychika je podstatná a psychické zdraví je stejně důležité jako to fyzické!

Uvolněte se a dýchejte

Zastavte se na moment a zhluboka se nadechněte. Nemyslete na starosti a pokuste se uvolnit. Nic netrvá věčně a i v této nejisté situaci se objeví konec všem starostem. Pokud trpíte úzkostí, i jen samotné soustředění na Váš dech pomůže během pár vteřin.

Správné dýchání je potřeba nejen při sportování, ale i právě pro zklidnění našeho těla. S dýcháním souvisí také kvalita spánku. V této době byste si měla dopřát dostatek odpočinku. Nemůžete se večer vyhnout špatným myšlenkám a usínáte i několik hodin? Zaměřte se právě na svůj dech a uvolnění celého těla. Vaše psychika to ocení.

Dýchejte zhluboka a uvolněte veškeré svalstvo. Při špatných myšlenkách se naše tělo sevře a nedokážeme se dostatečně uvolnit.

Vyhněte se médiím

Již rok neslyšíme v televizi téměř jiného než zprávy o covidu. Řeší se počty hospitalizovaných, úmrtí, či čísla pozitivně testovaných na covid 19. Byla jste zvyklá poslouchat rádio kvůli zlepšení nálady hudbou? I mezi písničkami se neustále objevují politické informace o řešení pandemie. Díky covidu mají média o čem hovořit, o čem psát.

Pusťte si raději pěkný romantický film, vaše psychika to ocení víc než konzumaci negativních zpráv
Pusťte si raději pěkný romantický film, vaše psychika to ocení víc než konzumaci negativních zpráv

Člověk do sebe nasává informace v tak velkém množství, že aniž by chtěl je tím nacucaný jako houba. A proto dostává naše psychika tolik zabrat. Zvlášť pokud jste citlivá, snažte se takovým zprávám vyhýbat. Možná si ani neuvědomujete, kolikrát denně slyšíte zprávy, které naruší Váš psychický stav. Ty noční můry byste určitě z romantické komedie neměla. Určitě Vám nic neuteče.

Pusťte si nějaký pěkný film, či začněte koukat na seriál, který Vás vtáhne do milého děje a Vy alespoň na chvíli ulevíte své duši.

Zavřené obchody? Nevadí! Nakupujte z pohodlí gauče

Zvláště my, ženy, si potrpíme na nějaké to občasné nakupování. Komu by totiž nezvedla náladu koupě nějakého trendy kousku? Psychika se zlepší i nákupy, respektive radostí z nového. Ovšem rozumně, neměl by nastal shopaholismus 🙂

Letošními barvami jsou žlutá a šedivá. Koukněte po nějakém žlutém kousku, kterým prozáříte tuto covidovou dobu. Ke žlutému svetříku jistě seženete i ladící roušku.

Zkuste si koupit něco hezkého na sebe, nebo si něco upleťte sama, a psychika se zlepší. Tvoření je pro náladu pozitivní.
Zkuste si koupit něco hezkého na sebe, nebo si něco upleťte sama, a psychika se zlepší. Tvoření je pro náladu pozitivní.

Velké množství firem v ČR se době přizpůsobilo a založilo eshopy. Nabídka je velká, čeká na to, až je všechny prohlédnete a nakoupíte si nové outfity na život po karanténě. 

Můžete kouknout i po nějakém cvičebním úboru, který oceníte především když se budete chystat do vaší Aury!

Nevyhýbejte se novým věcem

Stále se divíme, co karanténa s lidmi dělá. Někdo se naučí háčkovat a to byste nevěřily, kolik zvládne vytvořit povlaků na polštářky! Měkké polštářky všech barev jsou pěkným dárkem pro rodinu a kamarádky.

Nemusíte se věnovat pouze typickým věcem pro ženy. Určitě je u vás v bytě něco, co je potřeba opravit, či zkrášlit. Někdo třeba zvládne předělat celou kuchyň. Co třeba změnit byt na vzhled provence? Stačí k tomu pouze bílá a fialová barva, které samozřejmě seženete online.

My Vám poradíme, jak na cvičení doma. Můžete si přečíst 21 tipů na domácí cviky. A samozřejmě také zajít do fitka pro ženy.

Psychika se zlepší, když žena sama sebe smysluplně zaměstná. Pokud máte, co dělat, nenutí Vás to projíždět sociální sítě a nové informace o situaci každých deset minut. Můžete se věnovat i fyzickým aktivitám ve Vašem bytě. Stačí i malý prostor, na kterém si můžete vytvořit vhodné místo na pilates.

Sociální kontakt

Fyzicky už jsme zaměstnané dost, ale občas přijde ta chvíle, kdy nám začne chybět společnost. I v kruhu těch nejbližších může dojít k ponorkové nemoci a člověk by si prostě rád zašel postěžovat si na víno s kamarádkou, která to cítí podobně. Člověk je prostě tvor společenský, psychika se uvolňuje sociálním kontaktem.

Psychika se uvolňuje sociálním kontaktem. Zkuste být v kontaktu alespoň přes video hovory, když už vás potkala karanténa
Psychika se uvolňuje sociálním kontaktem. Zkuste být v kontaktu alespoň přes video hovory, když už vás potkala karanténa.

A tak se snažme udržovat kontakt, jak jen to jde. Při hezkém počasí využijte možnosti vyjet do přírody a s kamarádkou si vyjeďte na čerstvý vzduch. Naberete novou energii a užijete si zábavný den. Uvidíte, jak se budete zase těšit domů.

Po večerech využijte možnosti si zavolat přes facetime. I když to nevynahradí společné posezení, můžete si udělat příjemný večer. Moderní technika a mobilní telefony pomáhají, a to vínko si přece můžete nalít i doma. S alkoholem to ale nepřehánějte 😉

Psychika se po alkoholu zlepší, ale nadměrné množství je nebezpečné.
Psychika se po alkoholu zlepší, ale nadměrné množství je nebezpečné.
Více o alkoholu a hubnutí

Předchozí díly seriálu COVID:

Co nového na kruhovy.cz si můžete přečíst?

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!