fbpx
6 obrazek 3 scaled - Postcovidová metoda a život “7 rad na dlouhý covid” 6/7

Postcovidová metoda a život “7 rad na dlouhý covid” 6/7

V České republice počátkem roku 2021 začaly vznikat postcovidová centra, která se zaměřují na pacienty s příznaky dlouhého covidu. O dlouhém covidu můžeme hovořit při potížích trvajících déle než po dobu tří měsíců. Tak dlouhou dobu bojuje s covidem až třetina pacientů, kdy může mnoho z nich projít i léčbou v nemocnicích. Jak tedy překonat dlouhý covid a jaká má být postcovidová aktivita?

Postcovidová centra se zaměřují na pacienty s příznaky dlouhého covidu
Postcovidová centra se zaměřují na pacienty s příznaky dlouhého covidu

Půl roku, žádná doba

Pacienti, kteří vyhledali postcovidová centra, byli z velké části ti, kteří si onemocněním prošli již při první vlně. To dokazuje, že příznaky u lidí přetrvávají i více než půl roku.

Druhá část pacientů byla tvořena těmi, kteří se covidem nakazili až ve vlně druhé, kdy příznaky přetrvávají čtvrt roku a tedy se už dá mluvit o dlouhém covidu. Nemocní zápasí především s nezvyklým symptomem únavy, který mohou vnímat, aniž by se věnovali fyzicky náročnějším aktivitám. 

Postcovidová fyzická aktivita bývá zpočátku náročnější, především se objevují symptomy únavy a nespavosti
Postcovidová fyzická aktivita bývá zpočátku náročnější, především se objevují symptomy únavy a nespavosti, případně dušnost

Sportovci musí zpomalit

Víme, že sportem budujeme imunitu a také lepší psychický stav. Dobrou náladu je velmi těžké si udržet. I dříve velmi aktivní sportovci vnímají, že postcovidová doba přináší omezení. Jejich tělo prostě nebude zvládat takové výkony již za týden po uzdravení. Symptomy pocítíme právě při fyzické aktivitě, kdy nás nejvíce omezovat bude dušnost. Ta je jedním z nejčastějších příznaků.

Díky možné dušnosti a únavě se postcovidová fyzická aktivita startuje pomaleji
Díky možné dušnosti a únavě se postcovidová fyzická aktivita startuje pomaleji

A jak by se tedy měli sportovci vrátit do svého režimu? Ačkoliv zrovna takovou odpověď nikdo z nás slyšet nechce, nejlepší a také bezpečné je začít pomalu od začátku.

Žij kaizen

Co se týče této metody, je velmi využívaná v řízení firem. Dá se přenést do života každé z nás a postcovidová doba jí svědčí. Kaizen využívá spousta jedinců, aniž by o tom vůbec věděli. Je to velmi jednoduchá metoda, kterou můžete vyzkoušet i Vy sama!

Kaizen znamená změna k lepšímu. Představme si tedy pod tím metodu, která zahrnuje neustálé praktikování, kterým dojdeme k velké změně. K této metodě narozdíl od jiných nepotřebujete žádné jemné dovednosti a je pro každého.

Metodu kaizen lze zapojit právě při návratu do normálního života po prodělání covidu. Nic nestojí a její výsledky jsou již ověřené.

Postcovidová kaizen metoda

Tolik k obecnostem. Nyní se vrhneme na samotnou metodu. Zapomeňte na cíle v podobě velkých změn. V takových případech právě dochází k tomu, že člověk v procesu nevydrží ani týden. Nastavte si malou změnu pro každý den. Pomalé tempo Vás možná nyní odrazuje, ale Věřte tomu, že ani kdybyste chtěla Váš stav se ze dne na den nezmění. Malými krůčky však můžete pro svou změnu něco udělat každý den.

Nebuďme lhostejní, doba postcovidová je příležitost

Kaizen metoda se využívá v prostředí firem i kvůli tomu, že pomáhá lidem, aby byli více zodpovědní. Nutí člověka přemýšlet nad malými změnami a přestáváme být lhostejní. Je to způsob, kterým se zlepšují výkony pracovníků, pracovní prostředí a tím stejným způsobem můžete i Vy zlepšit svůj život.

Přemýšlejte: jak by vypadala Vaše domácnost, kdyby kaizen přístup uplatnili všichni členové Vaší rodiny? Čím více lidí, tím více malých změn každý den.

Metoda Kaizen pro postcovidová cvičení je výborná v tom, že každá změna k lepšímu se počítá. Učí nás, jak být více produktivní. Zároveň svoje aktivity můžete nastavit tak, aby byly v souladu se životním prostředím, které je nyní žhavým tématem.

Zodpovědnost k životnímu prostředí; plánování, priority a postupnost je změna, kterou může přinést doba postcovidová
Zodpovědnost k životnímu prostředí; plánování, priority a postupnost je změna, kterou může přinést doba postcovidová

Kde je tedy háček?

Kdyby tímto způsobem začala již výuka v mateřské školce, mohly by být nové generace velmi produktivní. Zároveň by uměly přemýšlet, jak být ve společnosti užitečným.

Výzva 21!

Přidejte se k nám! Získejte postupně 21 emailů ZDARMA ve 21 dnech.

Tipy a rady pro lepší život. Udržte si motivaci pro zdravý životní styl!

Nebudeme spamovat! Kdykoli se lze odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů.

Překážkou je nastavení lidského myšlení a také lenost. To je spojené také s tím, že každý si hledí pouze svého majetku. Kolik lidí, kteří například odhazují obaly od sušenek v přírodě, hází odpadky i sobě na svém trávníku u domu? A to je právě to, co by se mělo změnit. 

Kdyby se každý řídil metodou kaizen již dříve, mohlo by být životní prostředí na úplně jiné úrovni. Začít musíme u sebe. V této době, kdy skrýváme tvář pod rouškou se také ve společnosti navyšuje agrese. Zkusme změnit náš přístup a pozitivně ovlivňovat naše okolí. Uvidíte, kolik lidí se Vašemu přístupu přizpůsobí, či se nechá inspirovat.

Předchozí díly seriálu COVID:

Co nového na kruhovy.cz si můžete přečíst?

🤞 Výzva 21 dní do emailu!

Přidejte se k nám a získejte postupně 21 emailů ZDARMA ve 21 dnech s tipy a radami pro lepší život. Nespamujeme: kdykoli se můžete odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů pro detaily.

Výzva 21 zDARma!

Přidejte se k mnoha dalším čtenářkám! Každý den dostanete na váš nejlepší email souhrn informací pro lepší motivaci.

A čekají na vás i dárky a překvapení! Zajímavé čtení pro každou aktivní ženu plné novinek.

Získáte 21 emailů zDARma ve 21 dnech!

Udržíte si motivaci pro zdravý životní styl. Pravidelný souhrn těch nejlepších novinek, které nejspíš neznáte.

Tipy a rady pro lepší život nejen pro ženy!

Zadejte email, na který chodíte nejčastěji. A zkontrolujte si hned zítra schránku, kdyby náhodou spadly motivační emaily do spamu.

Nebudeme spamovat! Kdykoli se lze odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů.

O autorovi

Nákupní košík
Přejít nahoru