fbpx
iStock 1248408993 980x551 1 od Jedině disciplína a vytrvalost přinesou nejlepší výsledky

Disciplína: Bez ní výsledky mít nebudeme

Dneska se mi vážně nechce. Jsem dnes fakt unavená…. Opravdu chodím pravidelně, ale dneska tam nepůjdu, nic se nestane. Každá z nás to zažila…

Vynecháme jeden trénink a nic se nestane. Nikdo nás pérovat nebude. Tak vynecháme další cvičení, protože dneska jsme v práci nejezdily výtahem, ale vyšly jsme pár pater pěšky. Příště nepřijdeme do fitka, protože rodina nás víc potřebovala doma. A najednou zjistíme, že když nechodíme do gymu, tak se vlastně NIC nestane. Nestane se vůbec nic a tak postupně přestaneme úplně. 

Pokud nemáme disciplínu a vytrvalost, nemůžeme být úspěšné. Pro opravdový a udržitelný úspěch je potřeba aktivně se hýbat aspoň 150 minut týdně minimálně po dobu dvou let. 

Disciplína: Jak to dělají ostatní? Co je jejich trik?

Nevím, co dělají ostatní, ale po letech práce s ženami, které byly v podobné situaci jako vy a dokázaly ji změnit, mohu s klidem říct, že trik spočívá v přístupu zdola nahoru.

Většina žen, které se snaží samy, používají přístup shora dolů. Vezmou hotový tréninkový plán nebo dietu a tu se snaží za každou cenu nacpat do svého života. To se ale často nedaří vůbec, nebo se plán rozpadne hned, jakmile skončí ideální podmínky, za kterých jste začala makat do formy. Lepší je, jít na to obráceně. Vzít v potaz cíl plánu, vaši současnou úroveň a hlavně množství volného času.

To, že nemáte čas, je dobrá zpráva!

Možná vaše situace právě teď není ideální a nemáte tolik času, kolik byste chtěla, ale pozor! To, že nemáte čas, je dobrá zpráva! Když si totiž vytvoříte jednoduchý plán, který zvládnete, i když máte málo času, bude pro vás udržitelný dlouhodobě. Jakmile bude lepší situace, můžete přidat, ale vždycky se můžete vrátit k úvodnímu jednoduchému plánu a budete mít jistotu, že zvládnete makat pravidelně. A díky tomu budete mít výsledky a budete schopná si je udržet. Začněte s málem a postupně přidávejte. I 30 minut aktivního pohybu 5x týdně stačí.

Disciplína ve fitness

Disciplína hraje klíčovou roli ve všech aspektech života a sport není výjimkou. Pokud jde o dosažení našich cílů, zlepšení formy a zdraví, disciplína je nezbytná. Bez ní je opravdu těžké dosáhnout stálých a trvalých výsledků.

iStock 1248408993 - Jedině disciplína a vytrvalost přinesou nejlepší výsledky
Disciplína a vytrvalost nás dovedou k nejlepším výsledkům

Co znamená disciplína ve světě fitness?

Disciplína ve fitness světě zahrnuje řadu různých aspektů. Nejde jen o pravidelné cvičení, ale také o dodržování zdravých stravovacích návyků a celkově zdravého životního stylu. Je důležité být disciplinované, abychom  dosáhly lepší kondice, pevnějšího zdraví a celkového zlepšení formy.

Jak rozvíjet disciplínu ve fitness?

1. Sestavte si tréninkový plán

Mít tréninkový plán je základem pro cílené a efektivní cvičení. Nesnažte se odstartovat 5 a více tréninky v posilovně do týdne. Začněte trénovat 3 krát týdně a doplňte třeba Nordic Walkingem nebo během. A udělejte z toho železný zvyk po dobu řekněme 3-6 měsíců než začnete zvyšovat počet tréninků. Dosáhnete tak lepší výsledky, než kdybyste měly po měsíci skončit, protože nezvládnete 5 tréninků do týdne. Tréninkový plán pomáhá stanovit si konkrétní cíle, sledovat pokrok a poskytuje motivaci k pokračování v tréninku. Díky plánu máte také lepší kontrolu nad svým cvičením a můžete lépe sledovat svůj pokrok.

2. Stanovte si cíle

Stanovení cílů je ve cvičení a fitness zcela klíčové. Cíle umožňují sledovat vlastní pokrok, zlepšovat konkrétní dovednosti a překonávat překážky, které se mohou vyskytnout. Cíle vám také pomáhají udržet motivaci a pozitivní přístup.

3. Sebereflexe

Sebereflexe je dalším důležitým nástrojem pro dosažení našich fitness cílů. Pomáhá nám lépe pochopit slabiny a silné stránky, rozpoznat chyby a zaměřit se na jejich zlepšení. Díky sebereflexi můžeme také lépe zvládat stres a emoce, což je důležité nejen pro fitness, ale také pro celkovou pohodu a duševní zdraví.

4. Vytrvalost 

Vydržet je náročné, protože člověk je od přírody (nebo spíše ze zvyku) pohodlný. Nicméně vidina výsledků je tou nejlepší motivací. Vytrvalost je ve fitness jedním z klíčových prvků. Jedině vytrvalost v tréninku a dodržování zdravých stravovacích návyků vede k vysněným výsledkům a trvalejšímu zlepšení kondice a zdraví. Bez konzistence je těžké dosáhnout dlouhodobých výsledků.

Disciplína ve fitness není jen o dodržování pravidel. Je to způsob myšlení a životní styl, který vám pomůže dosáhnout cílů a zlepšit zdraví a tělesnou kondici. Bez disciplíny a vytrvalosti je dosažení trvalých výsledků velice náročné nebo až nemožné. 

Ale disciplína je i cestou k pochopení hodnot jako je vytrvalost, odhodlání a osobní rozvoj. 

Vytvořte si charakter fitnessačky

Charakter začíná myšlenkou o tom, co byste chtěly. Pokračuje disciplínou, vytrvalostí. Po čase se z toho stane zvyk a zvyky tvoří váš charakter. Proto máme zvýhodněné dlouhodobé plány a podporujeme tím vaší vytrvalost a disciplínu. 

„Rozdíl mezi úspěšným člověkem a těmi ostatními není v nedostatku síly ani v nedostatku znalostí, ale v nedostatku vůle.“

Když se disciplína vytrácí:

1. Najděte si cvičební partnerku

Neříká se nadarmo, že ve dvou se to lépe táhne! Toto tvrzení je rozhodně relevantní i při cvičení. Správná cvičební partnerka vám dodá dostatek motivace a chuti pustit se do jakéhokoliv cvičení. Navíc budete mít také s kým sdílet své fitness výsledky!

2. Investujte do kvalitního sportovního oblečení

Pohodlí při cvičení může ovlivnit, zda se cvičení stane vaším návykem. Kvalitní sportovní oblečení nemusí být nutně drahé nebo těžko dostupné. Měly byste se zaměřit především na funkční materiály, které skvěle odvádějí pot. Pohodlný střih zase zajistí, abyste se v oblečení cítily pohodlně a podávaly ty nejlepší výkony.

3. Připomeňte si pocity po cvičení

Pokud se přesto musíte často do cvičení nutit, nejjednodušším způsobem, jak si cvičení oblíbit, je připomenout si, jak se cítíte po skončení tréninku. Býváte nespokojené, že jste se vůbec nutily cvičit, nebo se naopak cítíte plné energie a spokojenosti? Pokud patříte do druhé skupiny, udělejte z těchto pocitů důvod, proč u cvičení vydržet.

IMG 20230813 WA0000 - Jedině disciplína a vytrvalost přinesou nejlepší výsledky
Důvod proč u cvičení vydržet

Disciplína = sebedůvěra

A co je nejdůležitější? Získáte zpět svou sebedůvěru. Přestanete se cítit nesvá v plavkách nebo v těsných džínách. Budete se cítit skvěle v jakémkoliv oblečení, které si oblečete. Pořád! A to je ten nejlepší pocit na světě.

By Barbora Makošová

Proč se Barbora Makošová věnuje ženám v Aura Fit Lady club? Protože má opravdu atmosféru klubu, ženy sem chodí rády a Aura je pro ně místem, kam patří. Navíc kombinace silového tréninku a aerobního pohybu na mezistanicích přináší své výsledky, o BetterBelly nemluvě. A to je pro mě důvod, proč to dělám. Baví mě pomáhat lidem, protože to má smysl. Dokážu na všem najít něco pozitivního a život brát s úsměvem. Jaké jsou moje zájmy? Určitě vycházky v přírodě, sport, četba a všechno, u čeho se pobavím. Teď aktuálně nejvíc můj malý syn Adam a moje Výzvy ve fitku aurafit.cz. Úplně nejradši se bavím a poznávám lidi. Co se týče cvičení, mezi mé nejoblíbenější cviky patří dřepy a sumo dřepy. Nedá se říct, že úplně nenávidím, ale moc nemusím kliky. Pánský klik nedám ani jeden a dámské mě vážně nebaví. Miluji Low Carb jídla: třeba kuřecí vývar se zeleninou, grilované kuřecí maso s celerovými hranolky, a jako sladkou tečku na závěr čokoládový krém z avokáda.