Do podvědomí společnosti se dostává nový strašák, který se nazývá dlouhý covid. Jedná se o stav pacientů, kteří se i po vyléčení z covidu stále potýkají s určitými potížemi. Tyto symptomy se liší případ od případu, ale mohou trvat týdny i měsíce. Kromě péče o pacienty s covidem, se v ČR začíná řešit i péče pocovidová.
Neodeznívající symptomy
Víme, jak samotný covid dokáže s lidským tělem zatočit po fyzické, ale společně s celou tou situací i po psychické stránce. Při těžkém průběhu jste si možná vytrpěla i pobyt v nemocnici. Omezený kontakt s rodinou, či zakázané nemocniční návštěvy. Tolik jste se těšila domů, až to bude za Vámi. Ale už je to nějaký ten den, co Váš test vyšel negativně a vy se stále necítíte fit.
Nejčastějším a velmi obtěžujícím symptomem dlouhého covidu je únava. Pokud se cítíme bez energie a každá aktivita nás unaví, je velmi těžké se k něčemu přimět. Mezi obtížnější symptomy řadíme u pacientů dušnost. Dušnost společně s únavou nás velmi vysilují, jen těžko hledáme energii na činnosti, které jsme dříve zvládali levou zadní.
Potíže mohou postihnout kohokoliv
O nevyzpytatelnosti covid viru není pochyb. Právě v tomto případě je nutné šířit informaci, že dlouhý covid může postihnout i mladé lidi v kondici. Nejedná se tedy pouze o případy pacientů s obezitou, vysokým věkem, či dalšími onemocněními. Ačkoliv je výzkum dlouhého covidu v začátcích je již nyní známo, že na dlouhodobější příznaky trpí častěji něžné pohlaví.
Právě ženy, které se potřebují postarat o děti, o domácnost, či o živobytí mohou být po prodělání nemoci vyřazené z provozu na několik měsíců. Covid neřeší kolik Vám je let, a symptomy se nemusí projevit. Proto ani mladé ženy nesmí spoléhat na to, že ony jsou přece zdravé a nemocí projdou bez příznaků. Právě z tohoto důvodu je tedy vyloučena možnost promoření mladé generace. I člověk, který si onemocněním projde a symptomy se neobjeví, může na svém těle později objevit vážné následky v důsledku nemoci.
Poškozené orgány
V dlouhém covidu se kromě dýchacích problémů můžeme setkat i se symptomy oběhovými či neurologickými. Kromě těchto problémů se někteří pacienti potýkají s poškozením orgánů. K poškození dochází velmi často u plic, ledvin, srdce nebo také mozku. A četnost je celkem vysoká a stále stoupá. I u případů s hladkým průběhem covidu mohou nastat problémy, které trvají nejčastěji pět týdnů.
Symptomy bez časových hranic
Kromě toho, že symptomů je mnoho, i v časovém horizontu neexistuje hranice. Pacienti se mohou v lepším případě vrátit do běžného života ihned po negativním testu. V těch horších a častých případech úplná léčba je otázkou i šesti, sedmi měsíců.
Pokud Vás symptomy covid onemocnění nebo dlouhého covidu stále zatěžují, nejste sami. Pacienti, kterým trvala doba uzdravení tři měsíce uvedli, že nejhůře jim bylo v druhém měsíci. Dochází k narušení paměti, ale také soustředění, proto mohou pacientům připadat obtížné i běžné každodenní situace, jako je návrat do pracovního prostředí, či vaření večeře.
Již víme, jak je vir nevyzpytatelný a to dokazují i fakta, že se symptomy dlouhého covidu mohou měnit v průběhu měsíců. Často tedy zasáhne především plíce a dýchací cesty, avšak i po skončení těchto obtíží, se můžeme setkat s problémem v jiné části těla.
Narušení práce ve společnosti
Dlouhý covid zapříčinil mnoho starostí velké části pacientů. Společnost může vidět velká omezení v pracovním prostředí. Tato nemoc totiž funguje úplně jinak. Nestandardně.
Dlouhý covid se svými symptomy vymyká ‘’normálním’’ nemocem, kdy si pacient proleží týden v posteli a po čajích s medem se opět cítí zdravý jako rybka.
I pro zaměstnavatele je tato nemoc velkým oříškem. S komplikacemi je nutné počítat a brát ohled na své zaměstnance. Symptomy dlouhého covidu sledujte. Může se totiž stát, že se kolegyně na svou pozici není schopna vrátit ani po čtvrt roce léčby. Ač se může zdát zdravá, celý den v práci by ji naprosto vyčerpal a mohla by dělat neúmyslné chyby v důsledku horšího soustředění.
Opravdu to chce trpělivost. Pacienti se symptomy dlouhého covidu mohou být označováni za líné, ale jejich stav nezáleží na jejich vůli.
Některé ženy únavu spojenou dlouhým covidem mohou zaměňovat s depresí, u které je únava a neschopnost vykonávat běžné činnosti také příznakem. Nestyďte se za prodělání nemoci a za následky. Nejste v tom sama.
Předchozí díly seriálu COVID:
- 3/7 Technika 3P pro dlouhý covid
- 2/7 Karanténa a péče
- 1/7 Co je dlouhý covid?
Co nového na kruhovy.cz si můžete přečíst?
- Dna a strava: Jak si usnadnit život
- 6 rad co dělat, když máte akutní záchvat dny neboli pakostnice
- Recepty na zdravá jídla při onemocnění dnou neboli pakostnicí či podagrou
- Chcete svůj život prodloužit o více než 10 let?
- Máte pořád hlad? Neděláte někde chybu?
"2x kruhový běh" "7x vše o kruhovém tréninku" 7 rad jak překonat dlouhý covid 7x duševní pohoda pro lepší život ženy 7x na téma otužování: návody a tipy 7x na téma otužování: návody a tipy, přínos pro ženu 15 kosmetických tipů a triků na doma 15 článků o kardio běhání jako doplňkové fitness aktivitě 21 cviků nejen na doma pro cvičení každé ženy 21x doplněk stravy pro ženy 21x moderní výživa nejen pro ženy 21x motivace pro cvičení Doplňky stravy od fitness trenérky Hubnutí a zdravý životní styl nejen pro ženy přínos pro ženu Rady a návody od majitelky fitness pro ženy Tipy a rady od trenérky fitness pro ženy Zdravý pohyb bez bolesti