fbpx
01 4 od 11 triků pro zdravé stravování "21x Výživa" 1/21

Projděte si našich 11 triků a tipů pro stravování a určitě najdete nápad, který můžete vyzkoušet.

Tipů pro lepší stravování a zdravý životní styl není nikdy dost

Meruňky a švestky

Postarají se o dlouhotrvající pocit nasycení. Mají v sobě přirozené cukry, dodají nám energii, pocit klidu a také dost vlákniny. Pokud nesníte celý balíček, můžete jíst i sušené, ale skvělý tip jsou ty lyofilizované. Jedná se o mrazem sušené ovoce, které si zachovává krásnou barvu, strukturu a hlavně přirozenou chuť bez přidaného cukru.

Nejen švestky, ale i meruňky jsou vynikající pro dostatek vlákniny a zdravé stravování.
Nejen švestky, ale i meruňky jsou vynikající pro dostatek vlákniny a zdravé stravování.

Stres, hubnutí a stravování

Nezačínejte s hubnutím, pokud zrovna zažíváte velký stres, trápí vás problémy v práci, nebo doma. Soustřeďte se, abyste nejedly zbytečně moc, cvičte a nastavení správného jídelníčku nechte na dobu, kdy budete vážně připravené. Psychická pohoda je extrémně důležitá.

Čištění zubů

Kdo by si chtěl zašpinit zrovna vyčištěná ústa? Honí Vás chutě? Zamiřte do koupelny, místo do kuchyně. Ochráníte se krásně před zubními kazy, budete mít krásný úsměv a zhubnete! Čištěním zubů se nedá předávkovat! Klidně to několikrát za den zopakujte.

Pro zdravou chuť a chutnější stravování nezapomínejte na čištění zubů
Pro zdravou chuť a chutnější stravování nezapomínejte na čištění zubů

Megavýhodné rodinné balení v akci z nás dělá mega balení tuku

Zapomeňte na akční xxl balení při nákupu potravin pro stravování celé rodiny. Naopak kupujte jen tolik potravin, kolik doopravdy potřebujete. Z velkého balení sníte více chipsů, z velké láhve vypijete více limonády.

Výprodeje neprospívají zdravému stravování
Výprodeje neprospívají zdravému stravování

Obrňte se trpělivostí

Ke kilogramům navíc jste se nedopracovaly za jednu noc, stejně tak se jich ani rychle nezbavíte. Kromě výživy se zaměřte na pravidelné sportování a nastudujte si tipy k udržení Vaší motivace. Stravování je základ, ale bez pohybu kila dolů nejdou.

Vyměňte příbor za hůlky

Je to zábava, a navíc – jíst se má pomalu. Dříve nastoupí hormony sytosti a vy toho sníte o polovinu méně, než když jídlo do sebe nahážete lžící (ale na vývar doporučujeme stejně spíše lžíci). Pomalé stravování prostě umožní lépe žít.

Stravování pomocí hůlek způsobí, že budete jíst déle, lépe žvýkat a tím pomůžete trávení
Stravování pomocí hůlek způsobí, že budete jíst déle, lépe žvýkat a tím pomůžete trávení

Má maminka vždycky pravdu?

Možná nám maminka říkala, že jídlo na talíři se musí vždy dojídat. Návyky stravování pochází z dětství. Nedělejte to samé sobě a nepřesvědčujte se, že musíte dojíst po dětech, protože jídlo se nevyhazuje. Jídlo můžeme přece nechat na později, nebo si ho nechat zabalit. A neučte stejné chyby své vlastní děti!

Jen svaly spalují tuk!

To je známý fakt. Bez dostatečné fyzické aktivity si zdravou hmotnost udržíte velice těžko. Zapojte do svého životního stylu i pravidelnou pohybovou aktivitu. Ideálně v ženském prostředí s podporou trenérky.

Není válka – nedělejte si zásoby

Nemějte doma nic nezdravého, na co máte často chuť. Nevymýšlejte si ani výmluvy, jako, že to máte pro případ nečekané návštěvy. Neohlášená návštěva si žádné pochoutky nezaslouží😊. A ani ohlášená návštěva si nezaslouží, abyste do ní cpaly sušenky a chipsy, připravte radši něco dobrého. Ale návštěvy si zvěte: stravování ve více lidech a s dobrou náladou je určitě zdravější než mlsání u televize.

(Z)rychlík pro náš metabolismus

Nevynechávejte jídla, nehladovte, radši u sebe vždy mějte zdravou svačinku. Naopak vynechte všechny bleskové a zaručené diety. Proberte a kdyžtak s klidným srdcem vyhoďte zděděné špatné kuchařské knihy. Moderní stravování má jiné zásaday.

Dopřejte si dlouhý spánek a budujte pravidelně svalovou hmotu. Jen svaly spalují tuk. Přitom se nemusíte bát, že budete vypadat jako chlap s hromadou svalů. Přiměřeně osvalené ženská postava je vždy hezčí a pro nabírání velké svalové hmoty je potřeba testosteron a dlouhodobé náročné silové cvičení.

Pracujte na pozitivním vztahu k přírodě a negativním vztahu ke gauči

Zapomeňte na přejídání se, naopak dodržujte zásady zdravého stravování a kvalitního životního stylu. Omezte květinové vůně a zařaďte spíše ty citrusové. Nevynechávejte snídaně a dejte si před snídaní ½ grapefruitu. Nebo rovnou zařaďte k snídani smoothie. Zkuste zeleninové smoothie, je mnohem zdravější než známé ovocné smoothie.

Dbejte na přiměřený pitný režim. Víte, kolik vody byste měla pít? Jak se vyhnout zavodnění organismu?

Líbí se vám výběr tipů pro zdravé stravování? Tak šup do lepšího životního stylu!

Co nejnovějšího si můžete přečíst?

By Kateřina Feszanicz

Vystudovaná Wellness specialistka na fakultě tělesné výchovy a sportu Palestra. Jsem výživová poradkyně, manažerka aurafit.cz, maminka malého Matyáše, amatérská herečka. Bývalá triatlonistka, nadšená cestovatelka a kuchařka :o)