fbpx
pexels photo 4846281 1 od Vitaminy pro ženy 1/21 - "21 doplňků pro ženy"

Pojem vitamin anebo vitaminy jsme už asi všechny v životě mnohokrát slyšely. Víme ale, o jaké látky se přímo jedná, jaký význam mají pro naše tělo a jak si jich zajistit dostatek? Ne? Tak se na to pojďme společně podívat!  

Co jsou vlastně vitaminy?

Vitaminy jsou organické látky, které v naší potravě řadíme mezi mikroživiny, což znamená, že je konzumujeme v mnohem menším množství než sacharidy, bílkoviny a tuky a neslouží nám jako zdroj energie.

Mají vitaminy význam?

Nemyslete si však, že kvůli tomu, že neposkytují energii, mají pro nás vitaminy menší význam. Naopak jsou pro ženy nezbytné a důležité pro správné fungování ženského těla a obecně lidského organismu. Vitaminy ovlivňují růst a obnovu tkání, účastní se řady biochemických reakcí (včetně metabolismu živin), pomáhají nám udržet mnohé tělesné funkce. A v neposlední řadě podporují naši imunitu, a to se hodí nejen v této době, že ano?

Vytvoří si je tělo samo?

Bohužel si naše tělo nedokáže vitaminy (až na výjimky) samo vytvořit a musíme mu je tedy dodávat prostřednictvím vyvážené stravy. Určitě Vás ve spojení s tímto napadly doplňky stravy, tedy např. vitaminy ve formě tablet. Budete tedy zdravější, když si každé ráno zobnete nějakou tu „zázračnou pilulku“? 

Máte ve stravě dost vitaminů?

Pravda je taková, že jestliže jste zdraví, stravujete se pestře a nemusíte ze zdravotních důvodů vyřazovat nějaké potraviny z jídelníčku, dokážete si dostatečné vitaminy zajistit i samotnou stravou a další (nadbytečný) příjem tabletek s vitaminy náš organismus už nikterak víc neposílí. Takže místo do lékárny, šup pro ovoce a zeleninu. 😊

Co ovšem můžeme určitě doporučit, je brát navíc vitaminy D. Protože v našich zeměpisných šířkách je hlavně v zimě málo sluníčka a konzumujeme málo ryb. I pro hubnutí jsou důležité omega-3 nenasycené kyseliny.

Vitaminy rozpustné ve vodě

Vitaminy rozdělujeme do dvou skupin – na rozpustné ve vodě a rozpustné v tucích. Do první skupiny patří vitamin C a vitaminy skupiny B, které je nutné doplňovat pravidelně. Naše tělo totiž přijme jen potřebnou dávku vitaminů a jejich případný nadbytek (tedy např. z již zmíněných doplňků stravy) se nikde neuloží, ale vyloučí se močí. Proč je vitamin C důležitý asi víte, a kdyby ne, můžete si přečíst více zde.

Vitaminy rozpustné v tucích podle zkratky z(ADEK)

Naopak vitaminů rozpustných v tucích si lidský organizmus dokáže vytvořit určitou zásobu. Snadno si je zapamatujeme v češtině, když přidáte Z: vznikne tak krásné české slovo ZADEK, a my hned víme, že rozpustné v tucích jsou vitaminy A, D, E a K.

O vitaminu A máme také speciální článek zde.

Vitamin A nejen pro zdravá očka. Vitaminy jsou prostě důležité :)
Vitamin A nejen pro zdravá očka, vitaminy jsou prostě důležité 🙂

To, že se vitaminy A, D, E a K v těle ukládají, má své plusy, ale i mínusy. Výhodou je, že jejich příjem nemusíme tolik hlídat každý den. Na druhé straně, díky ukládání těchto vitaminů v organismu je možné se jimi předávkovat (především při nevhodném užívání ve formě doplňků). Stejně jako vše ve výživě, je i příjem vitaminů o rozumném množství. I proto doporučujeme zejména příjem ze stravy, v případě nedostatku pak samozřejmě suplementovat.

„V pivu je vitaminů málo, proto ho musíme pít hodně.“

Je tedy třeba brát pořekadlo s rezervou a humorem 😊

Nezapomeňte na pohyb!

Nejde jen dobře a zdravě jíst. Pro lepší trávení a metabolismus je vhodné se taky hýbat. Neváhejte zařadit do svého denního programu alespoň základ, třeba běhání nebo alespoň chůzi do schodů. Nejlepší je samozřejmě pravidelné cvičení. Protože kromě stravy je důležitý pro dlouhý zdravý život také posilování.

Každá ženská postava vypadá lépe přiměřeně osvalená, než zatučnělá nebo naopak vychrtlá. A nezapomeňte, jen svaly spalují tuk. Kosti prostě tuky nespalují. Takže, ať již chcete žít zdravě, nebo navíc i vypadat dobře, pravidelné cvičení a posilování je nutné. Ideální je začít formou kruhového tréninku, kde zapojíte různé svalové skupiny a rozpohybujete celé tělo. Každá žena může být zdravá a krásná!

By Markéta Strankmüllerová

Absolvovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Baví mě sport od aurafit.cz kruháče a silového cvičení až po běh, kolo a plavání. Miluji zdravou a hlavně chutnou stravu, baví mě cestování a poznávání nových lidí, rodina, kamarádi a hudba.

Napsat komentář