fbpx
obrazek 1 od Vitamin A zdroje, tablety, předávkování 2/21

Vitamin A neboli retinol je prvním z lipofilních vitaminů (tedy vitaminů rozpustných v tucích), o kterém si řekneme podrobnější informace.

Nejen oči jako ostříž díky retinolu

Vitamin A má především nezastupitelný vliv na náš zrak, kdy se ve formě retinalu podílí v sítnici oka na barevném vidění.

To však není všechno, vitamin A má také antioxidační vlastnosti. Potřebujeme jej pro:

  • správnou funkci imunitního systému,
  • vývoj sliznic a kostí,
  • reprodukci a v neposlední řadě
  • pro krásné vlasy, nehty a kůži. 

Od kdy známe vitamin A?

Retinol patří mezi nejdéle známé vitaminy. Už v první polovině minulého století bylo zjištěno, že tato v tuku rozpustná látka získaná z tresčích jater či vaječného žloutku podporuje růst laboratorních zvířat. V roce 1940 byl zároveň vitamin A poprvé použit k léčení některých kožních onemocnění.

V dnešní době je vitamin A syntetizovaný z ropy jako vstupní suroviny. Výroba vitaminu A produkuje také velké množství aromatických látek, které se pak využití v aromatech potravinách (podskupina éček v potravinách)

Kolik „áčka“ denně potřebujeme?

Vzhledem k významu tohoto vitaminu pro naše zdraví bychom jeho příjem neměli zanedbávat. Doporučená denní dávka vitaminu A pro ženy činí 0,8 mg. Pro zajištění této dávky postačí např. zhruba 100 g mrkve nebo cca 200 g tuňáka. 

Mrkvička pro zdravá očička?

Přímo ve formě retinolu se nachází v potravinách živočišného původu – tedy např. v játrech, rybím tuku, rybím a dalším mase, vaječném žloutku, mléčných výrobcích. Proto játra s mrkví můžeme doporučit 🙂

Vitamin A je obsažen ve vajíčkách, tresčích játrech, rybím mase
Vitamin A je obsažen ve vajíčkách, tresčích játrech, rybím mase

Rostlinné zdroje pak obsahují karotenoidy. Karotenoidy (zejména beta-karoten) mají funkci provitaminu, což znamená, že se nám následně v těle přeměňují na potřebný vitamin A.

Mrkev je dobrá pro vitamin A, a ještě vyšší obsah mají třeba sladké brambory neboli batáty
Mrkev je dobrá pro vitamin A, a ještě vyšší obsah mají třeba sladké brambory neboli batáty

Tímto způsobem tak můžeme retinol získat z ovoce a zeleniny – z mrkve, papriky, rajčat, meruněk, broskví, ale také naťové a listové zeleniny (např. zelí, špenát). A je to zdravější než polykat tablety.

Zakápnutí syrového zeleninového salátu zdravým olejem pomáhá vitamin A zpracovat
Zakápnutí syrového zeleninového salátu zdravým olejem pomáhá vitamin A zpracovat

Měli bychom také vědět, že pro lepší využitelnost karotenoidů je vhodné ke konzumaci zeleniny přidat nějaký zdroj tuků – salát doporučujeme zakápnout např. olivovým olejem. Podpoříme tak vstřebání vitaminu i celkovou chutnost pokrmu. Dvě mouchy jednou ranou! 😊

Věděly jste?

Dostupnost karotenoidů (a tím pádem i přísun vitaminu A) ze zeleniny se také zvyšuje v průběhu vaření. Takže mrkev, batáty, tykev, kapustu apod. klidně uvařte a podávejte 🙂

Vitamin A v případě nedostatku

Nedostatek vitaminu A nám tělo může signalizovat šeroslepostí, poruchou obranyschopnosti, zvýšenou únavou, nechutenstvím, poruchami plodnosti nebo také suchou a šupinatou kůží a lámavostí nehtů a vlasů. 

Nic se nemá přehánět, ani příjem vitaminu A

Vzhledem k tomu, že se nám vitamin A ukládá v játrech, máme zde zásoby na dosti dlouhou dobu. Na druhou stranu je však možné se jím předávkovat. Zvýšené množství tohoto vitamínu je potom podobně škodlivé jako jeho nedostatek a může být akutní (při jednorázovém požití velké dávky) či chronické (dlouhodobé užívání vyšších dávek).

Akutní toxicita se projevuje především bolestmi hlavy, nevolností, zvracením a rozmazaným viděním. Kdežto chronická toxicita má za následek bolesti kloubů, šupinatění pokožky, praskliny rtů, vypadávání vlasů nebo dokonce i zvětšení jater. 

Vitamin A ve formě tablet raději po poradě s lékařem či lékárníkem.
Vitamin A ve formě tablet raději po poradě s lékařem či lékárníkem.


Zní to děsivě, ale rozhodně se nemusíte od teď bát zakousnout se do mrkve. 😊 Předávkování vitaminem z běžně konzumovaného množství potravin nám nehrozí. Nebezpečí může představovat spíše nerozumné užívání doplňků stravy, kdy byste měli vždy dodržovat doporučenou dávku a poradit se s lékárníkem. Na pozoru by se měly mít zejména těhotné ženy. Ty mají sice zvýšenou potřebu tohoto vitaminu, při nadměrném množství by ale mohlo dojít k poškození plodu. 

Musíme se tedy i v případě vitaminů řídit starým známým pravidlem: „všeho moc škodí“.

Už víte, jak správně doplňovat vitamin A? Především jídlem!

Co dál si můžete přečíst:

By Markéta Strankmüllerová

Absolvovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Baví mě sport od aurafit.cz kruháče a silového cvičení až po běh, kolo a plavání. Miluji zdravou a hlavně chutnou stravu, baví mě cestování a poznávání nových lidí, rodina, kamarádi a hudba.