fbpx
4 clanek 02 scaled od Jak na únavu 3/21 - "21x motivace"

Jak se vyrovnat s únavou v zimě, na jaře, v létě, …?

Problémy se spánkem a únavu řeší spousta lidí. Často ale stačí málo, abychom se cítili lépe a na únavu z nicnedělání můžete zapomentou.


Stává se to každému, ať už usínáme odpoledne na gauči, když se vrátíme z práce domů, nebo ráno odkládáme tak dlouho budík, až přijdeme do zaměstnání pozdě.

Možných příčin vedoucích k únavě je nespočetně mnoho. Abyste s únavou zatočila, musíte se zaměřit především na její příčinu.

Studená sprcha nás nastartujte

Zkuste studenou sprchu, která působí jako výborný stimulátor našeho imunitního systému. Zrychlíme tím náš srdeční tep, stoupne nám krevní tlak. V den, kdy se nemůžete vyhrabat z postele, je určitě jasnou volbou rychlá studená sprcha ihned po probrání. Pokud zvolíte chladnější sprchu dostane se Vám ihned nával energie díky stimulaci nadledvinek.

Studená sprcha po ránu Vás prostě nakopne! A jaké má studená voda na našem těle ještě účinky? Zlepší kvalitu a lesk našich vlasů, pomáhá mastné pleti a také působí pozitivně proti akné. Studená sprcha pomůže i těm jedincům, kteří jsou často nemocní. Podporuje tvorbu bílých krvinek s čímž vzrůstá naše imunita!

,,Všechno, co nás obtěžuje a vyčerpává, jsme si vytvořili my sami. Když si to uvědomíme, můžeme s tím začít pracovat.‘‘

Jaroslav Dušek

Dýchejte správně

Nepodceňujte dech a trénujte dýchání do břicha. Dospělí totiž dýchají pouze do horní části plic, což je příčinou toho, že plíce dostávají pouze malé dávky kyslíku. Trénujte dýchání do břicha cca 15 minut denně, než si na nový návyk zcela osvojíte. Tímto cvičením ve svém těle rozproudíte novou energii.

Více v článku o dýchání při cvičení

Přimějte své k tělo k pohybu!

Běžte si zasportovat! Nemáte na pohyb po dlouhém, náročném dni v práci chuť ani sílu? Musíte se překonat, protože pocit po cvičení je nenahraditelný. Pohybem si nejen protáhnete tělo, ale také vyčistíte hlavu, což vám od únavy jistě pomůže. Nezapomeňte, že jen vůlí překonáte svoji lenost a dodržíte svoje předsevzetí.

Vůlí překonáte nechuť a únavu, pak se bude lépe spát
Vůlí překonáte nechuť a únavu, pak se bude lépe spát

Se sportem je spojené i hubnutí. Pokud trpíte nadváhou, i to je možnou příčinou vaší únavy. Vaše tělo vydá více energie na unesení větší váhy a pak už nezbývá energie na Vaše oblíbené aktvity. Pár kilo dolů bude mít pozitivní dopad na energii, ale také na Vaše srdce.

A už zase ten pitný režim…

Ano, právě i míra tekutin, které přes den vypijte má velký vliv na to, jak se budete cítit. Zvyšte příjem tekutin, protože i dehydratace může často přispívat k únavě lidského organismu a to ani nemluvíme o bolestech hlavy, které dehydrataci často doprovází. Za den byste měla vypít cca 20-40 ml tekutin na 1 kg tělesné hmotnosti.

Pití čisté vody pomáhá překonat únavu
Pití čisté vody pomáhá překonat únavu

Pokud Vám zrovna nechutná čistá voda, přidejte bylinky nebo ovoce s kostku ledu a zpestřete si tak Váš pitný režim.

Pod svícnem je největší tma

Zkusila jste se někdy zamyslet nad prostředím, ve kterém usínate? Zaměřte se na Vaši ložnici do detailu. Problémem může být proleželá matrace, nepříjemné povlečení, nebo také partner, který Vám neustále bere příkrývku.

Aktivizace cvičením pomáhá jarní únavu překonat
Aktivizace cvičením pomáhá jarní únavu překonat

Také si nezapomeňte dopřát čerstvý, studený vzduch, díky kterému se Vám bude lépe usínat. Větrání přes ulehnutím do postele má být rychlé, ale velkolepé. Otevřete okna dokořán a dejte prostor čerstvému vzduchu.

Zkuste vydatné svačinky

I strava má na naší míru energie vliv. Mastná a tučná jídla náš organismus zatěžují a tedy i zpomalují. Do své stravy zakomponujte produkty, které obsahují železo a také vitamín C, díky kterému se železo bude lépe vstřebávat do krve.

Dbejte na zdravé stravování a na únavu můžete zapomenout
Dbejte na zdravé stravování a na únavu můžete zapomenout

Přibližně každé tři hodiny si dopřejte chutnou svačinu ve formě ovoce, nízkotučné mléko s cereáliemi či hrstka ořechů. Během oběda a večeře si pochutnejte tedy na libovém hovězím mase, vejcích a do své snídaně zařaďte arašídové máslo!

Aktivním životním stylem a pomocí zdravého stravování překonáte nejen jarní únavu. Odpočívat musíme, ale nesmí to být jen válení. Aktivní odpočinek znamená zvolit si vhodnou aerobní aktivitu, zbavit se přebytečného tuku a i trochu posilovat. Přiměřeně osvalená ženská postava je krásná, a jen svaly spalují tuk. Proto nezapomeňte posilovat celé tělo například v kruhovém tréninku.

Už víte, jak si dodržet předsevzetí a překonat únavu?

Nejnovější články kruhovy.cz:

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!

Napsat komentář