fbpx
4 clanek 01 scaled od Jak dodržovat předsevzetí 1/21 - "21x motivace"

Staronové odhodlání dodržet předsevzetí

A je to tady! Máte chuť se sebou něco dělat, máte nové předsevzetí. Nebo ne tak úplně nové? Nejčastějším obdobím, ve kterém dochází ke vzniku nových předsevzetí je začátek ledna a doba, když se blíží prázdniny.

Je to každý rok stejné. Naše letní opálení, které skrylo, co skryté být mělo, už dávno zmizelo. A my se ptáme, jak rychle zhubnout? Zima a mlsání tomu nepřidaly, tedy přidaly, ale to na naší váze. Co kdyby to teď vypadalo jinak a my jsme předsevzetí dodržely? Třeba jen proto, abyste příští předsevzetí mohla zacílit jiným směrem.

Dodržet předsevzetí  pomáhá odhodlání a plánování
Dodržet předsevzetí pomáhá odhodlání a plánování

Zkusím to zas od ledna, odrazit se ode dna

Každý měsíc je dobrý začátek pro předsevzetí za lepší postavou a větší svalovou hmotou! 

Třeba leden: víte, že o vánočních svátcích člověk průměrně přibere 1 až 2 kilogramy? I proto je vhodné skončit se svátečním hodováním a od ledna se naladit na vlnu zdravého životního stylu.

Venku je nevlídno a tma. Dny se sice začínají prodlužovat, ale i tak je leden svou délkou a mrazivými dny na seznamu nejméně oblíbených měsíců.

Duben, ještě za kamny budem?

A co odhodlání něco se sebou dělat a dodržet svoje předsevzetí v měsících březen, duben, květen? Sluníčko nás nutí shodit svetry a bundy, a špíčky nabrané v zimě se projeví.

Naše tělo potřebuje k vybudování návyku nejméně 21 dní. Každý měsíc jich má alespoň 28, tak proč je nevyužít ke zlepšení našeho života?

Jeden měsíc dáme a předsevzetí dodržíme.

V době zavřených fitek cvičte doma

Vstup do fitness center je z důvodu covidu omezen. Snažte se proto dostat do svého života více pohybu v podobě každodenních činností. Každá z nás chce rychle zhubnout.

Avšak nepřepalte začátek! Přidat si můžete vždy, proto je lepší začínat pomaleji. Každodenní přirozený pohyb je zdravý, ale pro naše tělo je pro začátek lepší trénink 2krát týdně. Vymezte si pro to čas, který budete dodržovat. Náročnější tělesná aktivita dvakrát týdně se dá splnit a žádné výmluvy na nedostatek času!

Vyberte si fitness aktivitu pro splnění předsevzetí

Kromě domácího posilování, které se může soustředit třeba na problematické partie jako je zadek a kterému věnujeme celý seriál, volte vhodnou doplňkovou kardio aktivitu. Třeba běhání. Nastartujete tak svoji imunitu a uděláte pro sebe hodně.

Dlouhá procházka je skvělý začátek, avšak zvolte minimálně takové tempo, při kterém se mírně zadýcháváte.

Maminky můžou své tělo překvapit i rychlou chůzí s kočárkem, když vedou své děti do školy.

Kardio chůze a běhání pro udržení nadšení a splnění předsevzetí
Kardio chůze a běhání pro udržení nadšení a splnění předsevzetí

A co takhle úklid? Velký úklid může probíhat na jaře, ale týdenní úklid je pravidelný. No kdo by nechtěl mít krásný domov a zároveň krásné tělo? Představte si že, při hodině vysávání spálíte až 270 kalorií a má to tu výhodu, že se ani nemusíte vzdalovat z domova.

No a nebo jen prostě předstírejte, že ten výtah u Vás v baráku a v práci neexistuje. Chůzí do schodů spalujete, ale zároveň zdokonalujete Váš zadeček!

Špatné návyky znič, zdravě jez a k tomu cvič

Aby naše předsevzetí stálo za to, musíte ho formulovat jinak než ,,chci zhubnout’’, či ,,chci začít cvičit’’. 

Zaměřte se především na celkové fungování Vašeho organismu. 

Mezi další nejčastější předsevzetí patří zbavit se nějakého nešvaru. 

Když změnu, tak pořádnou! Pusťte se do toho naplno a kromě zařazení pohybu do každodenního života a vytvoření zdravého jídelníčku, se snažte také omezit kouření, či pití alkoholu

Pití alkoholu je totiž srovnatelné s pitím oleje, mají skoro stejně tuku.

Když zacvičíš na bosu, můžeš si dát do nosu

Cvičení jde ruku v ruce se stravou, která tvoří až 70 % celkového úspěchu. Kromě pravidelné, nutričně vyvážené stravy a správného stravování, která nás nabíjí, je důležitým faktorem také odměňování. 

Využijte v kruhovém tréninku místo mezistanice například bosu, které nabízí spoustu možností, jak posílit naše tělo. Velmi účinným cvikem na bosu jsou dřepy.

Pokud se chystáme začít ve fitku řádit, řiďme se třeba pravidlem „Do nového roku více dřepů a skoků“

A to proto, abychom si za měsíc mohly dopřát odměnu v podobě té čokoládové proteinové tyčinky, kterou prodávají na recepci. Tak doplníme důležité bílkoviny a zároveň uspokojíme naše chuťové buňky! Nebo si dopřejte za odměnu zdravé mlsání.

Jednodílné plavky vyhoďte!

Při předsevzetích se nemusí jednat pouze o Nový rok. I když pro hubnutí do plavek je velmi vhodné právě začít se změnou již v lednu, rozhodneme se pro hubnutí často, až když teploty vzrostou. A my uvidíme naše bílé, nevzhledně vypadající stehna v kraťasech, které nám loni ještě padly. V tento moment přichází hrůzná myšlenka na odhalení svého těla v titěrných plavkách před celým sídlištěm na koupališti. No a co teprve ty pohledy nudících se lidí na pláži v Chorvatsku? 

Vaše předsevzetí pomůže dodržet obava, abyste na koupališti nemusela být jenom ve vodě ;)
Vaše předsevzetí pomůže dodržet obava, abyste na koupališti nemusela být jenom ve vodě 😉

Rozhodně nezačínejte s tím, že si vyhledáte razantní diety. Dieta Vás může zachránit jen dočasně a to ještě tak špatným způsobem, že se Vám kila vrátí dvojnásobně. Zvolte raději způsob, který sice neoceníte za týden při pohledu do zrcadla v šatnách plaveckého bazénu, ale oceníte ho po zbytek vašeho života.

Do schodů nebo ze schodů, ale ne výtahem: tak se předsevzetí splní
Do schodů nebo ze schodů, ale ne výtahem: tak se předsevzetí splní

V létě je ideální čas pro venkovní sporty, či zmiňované plavání v bazénech. Ve velmi parných dnech, kdy pohyb na silném slunci není zdravý, se můžete zchladit ve fitku. Třeba v Aura Fitness, kde vás při tréninku střecha ochrání před úžehem 🙂

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!

Napsat komentář