Vitamin B1 neboli thiamin je prvním vitaminem z vitaminů skupiny B, které jsou rozpustné ve vodě. Mezi hlavní funkce vitaminu B1 v organismu patří účast na metabolismu sacharidů, kdy nám pomáhá získat z přijatých sacharidů energii.
Nervi mi nervy! Vitamin B1 pro mozek a nervy
Thiamin je potřebný pro správnou činnost nervové soustavy, tedy pro normální vývoj a správnou funkci mozku a nervů. Tímto působením vitamin B1 přispívá k udržení zdravé paměti. Tento vitamin je dále také důležitý pro naše srdíčko a celý kardiovaskulární systém. A co určitě každá z nás (i naše okolí) ocení, vitamin B1 nám pomáhá udržet si dobrou náladu! 😊
Jak se na vitamin B1 přišlo?
Vitamin B1 byl objeven už koncem 19. století jako první vitamin rozpustný ve vodě. V tomto období byla rozvinuta nemoc beri-beri způsobená nedostatkem vitaminu B1. Nejčastěji na ni trpěli japonští námořníci, kteří konzumovali zejména bílou rýži, která vitamin B1 neobsahuje. Následně zjistil jeden japonský doktor, že když námořníci přidají do své stravy maso či mléko, příznaky tohoto onemocnění za určitou dobu téměř zcela odezní. A „lék“ byl na světě!
Kolik vitaminu B1 potřebujeme a kdo ho potřebuje ještě více?
Vitamin B1 se nám v organismu bohužel neukládá do větších zásob. Zásoba, která se v našem těle uchová, nám vystačí zhruba na 4-10 dní. Je tedy nutné ho pravidelně doplňovat vhodnými potravinami.
Ženy by měly vitamin B1 přijmout denně v množství zhruba 1 mg. Doporučená dávka je vyšší pro těhotné a kojící ženy, pro ženy užívající hormonální antikoncepci, při velké psychické i fyzické námaze či rekonvalescenci.
Větší množství by také měly přijímat osoby dlouhodobě nemocné nebo závislé na alkoholu, u kterých se vitaminu B1 vstřebává méně.
Máme na výběr, kde získat vitamin B1
Denní doporučená dávka vitaminu B1 není nijak vysoká a neměl by být tedy žádný problém získat jeho dostatek běžnou, pestrou stravou. Na výběr máme hned z několika různých potravin, neboť se vitamin B1 nachází v rostlinných i živočišných produktech.
Skvělými zdroj pro vitamin B1 jsou kvasnice, celozrnné obiloviny, luštěniny, brambory nebo také mléko, maso (především vepřové), ryby a vnitřnosti (hlavně játra). Je tedy zřejmé, že vitamin B1 by měl být dobře dostupný snad pro všechny včetně veganů i vegetariánů.
Může nám nedostatek či nadbytek vitaminu B1 uškodit?
Vitamin B1 se nám neukládá v tkáních ani orgánech a jeho nadbytečné množství se vylučuje močí. Na jednu stranu to můžeme brát jako nevýhodu, na stranu druhou se jím však díky tomu není možné předávkovat. K tomuto stavu by mohlo dojít pouze v případě podání opravdu vysoké dávky, které běžnou stravou není možné dosáhnout.
Nedostatek vitaminu B1 nám však už problémy způsobit může. Mezi jeho příznaky patří únava a pomalé reakce, podrážděnost, deprese, nechutenství a tím pádem i hubnutí. Nedostatek tohoto vitaminu zapříčiňuje i svalovou slabost a zhoršení vytrvalosti. Oslabuje zdatnost a vytrvalost.
Úplný nedostatek vitaminu B1 má za následek onemocnění nazývané beri-beri. Tato nemoc se projevuje poruchami nervového a kardiovaskulárního systému (například srdeční arytmie), můžou se tvořit také otoky. Již z označení této choroby beri-beri, což znamená v překladu „nemohu – nemohu“, jde vidět, že se rozhodně nejedná o nic příjemného. V dnešní době se toto onemocnění vyskytuje spíše jen v rozvojových zemích u velmi chudých lidí, jejichž hlavní složkou stravy je bílá loupaná rýže – tedy zejména v Asii. A jak už víme, bílá rýže vitamin B1 neobsahuje.
Ve vyspělých částech světa nastává nedostatek vitaminu B1 především u alkoholiků, kteří konzumují potraviny na vitamin B1 chudé a současně jim alkohol způsobuje nedostatečné vstřebávání tohoto vitaminu. O vitamin B1 nás také může ochuzovat pravidelná konzumace syrových ryb (např. v podobě sushi). To proto, že syrové ryby obsahují látky, které vitamin B1 rozkládají. Škodí také velmi vysoká konzumace sacharidů a kávy, a samozřejmě alkohol 🙂
Také si můžete přečíst:
- Dna a strava: Jak si usnadnit život
- 6 rad co dělat, když máte akutní záchvat dny neboli pakostnice
- Recepty na zdravá jídla při onemocnění dnou neboli pakostnicí či podagrou
- Chcete svůj život prodloužit o více než 10 let?
- Máte pořád hlad? Neděláte někde chybu?