fbpx
obrazek3 - Vitamin C pro imunitu 6/21 "21 doplňků pro ženy"

Jednu imunitu, prosím

Snad nejznámějším a nejrozšířenějším vitaminem, je vitamin C nebo jinými slovy askorbová kyselina. Jedná se o vitamin rozpustný ve vodě, který má v našem těle opravdu mnoho nenahraditelných funkcí, z nichž některé už jistě znáte.

Vitamin C je silný antioxidant, čímž preventivně působí proti různým onemocněním (včetně rakovinného bujení) a pomáhá nám udržovat mladistvý vzhled. „Céčko“ samozřejmě hraje roli v naší imunitě a zvyšuje tak obranyschopnost organismu, což je nejen v dnešní době více než žádoucí!

Vitamin C je silný antioxidant
Vitamin C je silný antioxidant

Vitamin C dále podporuje hojení ran a umožňuje a zlepšuje vstřebávání železa ze stravy v našem trávicím traktu (prevence chudokrevnosti). Neméně důležitý je význam vitaminu C při tvorbě kolagenu. Kolagen je hlavní složka našich pojivových tkání a je tedy součástí kloubů, kostí šlach, pokožky, cév ale i zubů.

Proto je vitamín C důležitý pro normální funkci všech těchto tělesných částí. Díky výskytu v pokožce má také kolagen podstatnou roli v procesu stárnutí a oddaluje tak jeho projevy. Není tedy radno příjem vitaminu C podcenit! 😊

Naši příbuzní – opice a morčata?

Také si říkáte, teď když už znáte všechny pozitivní účinky vitaminu C, jaká je škoda, že si ho nedokážeme v těle vytvořit sami? Ještě k tomu, když většina savců tuto schopnost má! Bohužel nám, primátům a morčátkům nic jiného, než přijímat vitamin C stravou nezbývá.

Vitamin C si nedokáží v těle vytvořit primáti a morčata, na rozdíl od jiných savců
Vitamin C si nedokáží v těle vytvořit primáti a morčata, na rozdíl od jiných savců

„Céčka, sbírá céčka“

Céčka (vitaminu C) se denně doporučuje „nasbírat“ ze stravy přibližně 100 mg, což je vlastně nejvíce ze všech vitaminů. Tak důležitý pro nás je! Jeho potřeba může být ještě vyšší a to například při velmi vysoké tělesné zátěži, stresu, nadužívání léků, diabetu nebo v případě silných kuřáků a při každodenním pití alkoholu. 

V případě dietetických chyb typu kouření a nadměrná konzumace alkoholu suplementujte vitamin C ve větším množství
V případě dietetických chyb typu kouření a nadměrná konzumace alkoholu suplementujte vitamin C ve větším množství

Bez ovoce a zeleniny to nepůjde 😊

Jak už jistě tušíte, vitamin C získáme především z čerstvého ovoce a zeleninky. Bohaté na jeho obsah je například černý rybíz, citrusové ovoce, jahody, kiwi a ze zeleniny třeba paprika, rajčata, brokolice, křen, kapusta, zelí a také petrželová nať. Skvělé množství vitaminu C obsahují také šípky, rakytník a vzhledem k vyššímu zkonzumovanému množství i brambory. To je slušný výběr, že? Pokud dodržíme doporučený příjem ovoce a zeleniny (cca 400 g), nebudeme mít o vitamin C nouzi! 

Je však třeba dbát na to, aby se nám tento vitamin z potravin zbytečně „neztrácel“. K tomu může docházet dlouhým skladováním, tepelnou úpravou nebo vyluhováním do vody. Zároveň je vitamin C citlivý na světlo a kyslík. Nejlepší je tedy jíst ovoce a zeleninu v co nejčerstvějším stavu a chystat si ho (např. krájet) až těsně před konzumací. 

Vitamin C se přidává do některých potravin také jako přídatná látka (aditivum) pod označením E300 (kyselina askorbová). Využívá se zde především jeho antioxidačních vlastností, kdy brání vzniku rakovinotvorných látek nebo slouží jako konzervační prostředek. 

Co všechno nám může nedostatek způsobit?

Po přečtení předchozích řádků jste si už jistě vědomi toho, jak velký význam pro nás vitamin C má. Jeho nedostatečný příjem se projevuje na naší psychice i po tělesné stránce. Nedostatek vitaminu C způsobuje únavu a deprese. Současně se projevuje sníženou imunitou, zhoršeným fyzickým výkonem a regenerací, špatně se hojícími ranami či bolestmi kloubů. Při nižším, než potřebném, příjmu vitaminu C také dochází k praskání drobných cév, ze kterých se následně uvolňuje krev do tkání a vznikají nám tak na těle modřinky a petechie (malé nafialovělé či červené tečky na kůži). 

Úplný nedostatek (neboli avitaminóza) vitaminu C byl často pozorován u námořníků na dlouhých zaoceánských plavbách. V dnešní době je již vzácný. Může se však vyskytnout u osob, které po delší dobu nepřijímají ani minimální množství vitaminu C (cca 10 mg/den). Tento dlouhodobý nedostatek vede k onemocnění zvanému kurděje (nebo také skorbut). Příznaky kurdějí se objevují zhruba až po 3 měsících nedostatečného příjmu. Patří mezi ně otoky a krvácení dásní, což může mít za následek vypadávání zubů, dále již zmíněné krvácení do kůže, chudokrevnost a svalová slabost. 

Vitaminu C doplňujte především ke konci zimy a v jarním období
Vitaminu C doplňujte především ke konci zimy a v jarním období

Na příjem vitaminu C bychom si měli dávat pozor především ke konci zimy a v jarním období, kdy se hovoří i o tzv. jarní únavě, která může být způsobená právě chybějícím vitaminem C. Přes zimu totiž obecně konzumujeme méně čerstvého ovoce a zeleniny. Zároveň je i obsah vitaminu C v potravinách v důsledku dlouhého skladování nižší. 

Vitamin C je dobře rozpustný ve vodě a předávkování ním je tedy velmi vzácné. Jeho nadbytek se z našeho těla vylučuje močí a při vyšších dávkách se zvyšuje i odstraňování vitaminu C organismu. Nadbytečným příjmem tedy imunitu už bohužel víc neposílíme, neboť naše tělo tuto dávku nevstřebá. A to ani pokud jde o vitamin C ve formě různých tabletek. Navíc dříve bylo podezření, že dlouhodobé vysoké dávky vitaminu C přispívají k tvorbě ledvinových kamenů.

By Markéta Strankmüllerová

Absolvovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Baví mě sport od aurafit.cz kruháče a silového cvičení až po běh, kolo a plavání. Miluji zdravou a hlavně chutnou stravu, baví mě cestování a poznávání nových lidí, rodina, kamarádi a hudba.