fbpx
11 2 od Vážit si musíme hlavně samy sebe 11/21 “21x Výživa” —

Stanovujete si cíle v podobě zmizelých kilogramů? Toužíte vážit stejně jako na střední škole?

Nejste v tom samy, ovšem je potřeba si uvědomit, že váha o stavu naší postavy a zejména zdraví, nevypovídá vůbec nic. 

Pokud chcete sledovat nějaký „ukazatel“ a ne jen „pocit“, zaměřte se spíše na úbytek centimetrů, nebo poměr svalů a tuků v těle.

Trocha historie nezaškodí

Od kdy se vůbec lidstvo začalo ve velkém cíleně zabývat hubnutím? V letech 1900-1920 se totiž staly tři významné věci:

  1. Začaly se vyrábět a prodávat velká nástěnná zrcadla i do obyčejných domácností
  2. Fotografie modelek v časopisech
  3. Osobní váha se začala prodávat do domácností

Dříve nic takového, jako osobní váha, neexistovalo. Váhy sloužily na vážení mincí, potravin, úrody… občas jste se mohli nechat zvážit někde na pouti pro zábavu!

Lidé se určitě vzájemně hodnotili na základě fyzické přitažlivosti, ale váha v tom nehrála žádnou roli (ostatně stejně jako dnes). Nebo myslíte, že si Vás partner vybral podle toho, zda vážíte 60, nebo 65 kg?

První osobní váhy vznikaly pro lékařské zařízení a kolem roku 1900 už jste se mohli začít vážit i doma! No hurá!

Váha pro nevidomé

Tušíte, jak funguje? Pokud ano, nedopadne jako já na neviditelné výstavě, kde jsem si jí asi před dalšími 50 lidmi vyzkoušela. Ano, velice nahlas vám vaší váhu sdělí, stejně jako celému vašemu okolí 😊

Váha jako závislost

Pro někoho cigarety, pro někoho telefon, ale pro spoustu lidí je to právě údaj o aktuální váze, bez kterého ráno neopustí svůj domov! 

Dnes jsem se zapomněla zvážit!
Dnes jsem se zapomněla zvážit!

Je paradoxní, že většina lidí zná svou váhu, přitom nezná hodnotu vnitřního tuku, cholesterolu, nebo krevního tlaku.

Hlavní důvody, proč se každý den nevážit

Jíte různá jídla – některá jsou objemnější, jiná zase velmi lehká. 

Pijete různé množství tekutin – aktuální zavodnění organismu může udělat rozdíl klidně 2 kilogramy.

Váhy nejsou přesné – zkusili jste přendat váhu z koberce na parkety?

Lehce ztratíte motivaci – denní úbytek nebude velký a vy si můžete připadat demotivováni, když už se vážit, tak max. 1x týdně!

Když už – tak už!

Určitě doporučujeme místo klasického vážení vyzkoušet analyzátor těla Tanitu, která funguje na principu bioelektrické impedance. Tato metoda funguje díky rozdílům v elektrické vodivosti tkání v těle (svaly mají vyšší vodivost než tuk).

Klasickým vahám již ve světě hubnutí tak trošku „odzvonilo“. Levnější model sice velmi spolehlivě ukáže Vaši celkovou hmotnost, ale bohužel nemůžete kontrolovat, zda je Vaše hubnutí úspěšné ve smyslu úbytku tuku. Nejideálnějším výsledkem hubnutí je co největší úbytek tuku, zvláště pak viscerálního a co nejnižší úbytek svalové hmoty. V některých případech je dokonce žádoucí, aby došlo i k mírnému zvýšení svalové hmoty. Jak ale poznat, zda jsme jídelníček nastavili skutečně efektivně?

Co dalšího Tanita umí?

denní příjem kalorií

Představuje součet kalorií pro základní metabolismus a kaloriemi potřebnými pro metabolismus spojeným s fyzickou aktivitou během dne. 

Množství svalové hmoty

Čím vyšší podíl svalové hmoty budete mít, tím vyšší je Váš bazální metabolismus. Tudíž si budete moci dovolit i vyšší příjem energie během dne. Zvláště v době, kdy cvičíme, je velmi vhodné sledovat složení těla, protože při cvičení se redukuje tkáň tuková, ale narůstá svalová. Z toho důvodu může celková hmotnost stagnovat, ale mění se složení těla. 

Čím vyšší podíl svalové hmoty budete mít, tím vyšší je Váš bazální metabolismus
Čím vyšší podíl svalové hmoty budete mít, tím vyšší je Váš bazální metabolismus

Množství tukové tkáně a viscerální tuk

Množství tukové tkáně představuje nejvíce sledovaný údaj, protože cílem redukce by neměla být jen redukce váhy, ale především tukové tkáně, z toho důvodu je důležité více než snižování celkové hmotnosti sledovat snížení tuku.

Viscerální tuk je tuk v břišní dutině, který obklopuje vnitřní orgány. Výzkumy prokazují, že ačkoliv Vaše hmotnost a % tělesného tuku zůstává stejné, s přibývajícím věkem se ukládání tuku mění a tuk se čím dál víc ukládá v oblasti břicha, obzvlášť u žen v menopauze. Zjištění množství viscerálního tuku a jeho případné snížení a udržování na přípustné hodnotě, pomůže snížit riziko nemocí – srdečních chorob, vysokého krevního tlaku aj.

Hmotnost kostí

Znamená množství kalcia a ostatních minerálů. Výzkumy prokázaly, že cvičení a tím rozvoj kostní tkáně pomáhá k vývinu silnějších a zdravějších kostí.

Index fyzické kondice

Tato funkce porovnává Vaše složení těla tím, že porovná tělesný tuk a svalovou hmotu. 

BMR (bazální metabolická potřeba)

Tato funkce ukazuje množství kalorií potřebné pro udržení základních životních funkcí, Vaše BMR je hodnota minimální energie, kterou vaše tělo potřebuje v klidném stavu, aby mohlo normálně fungovat.

Celkové množství tělesné vody

Podíl tělesné vody je podíl všech tekutin v těle znázorněn jako procento tělesné váhy.

Nevaž se! Odvaž se!

Radši než každodenní vážení se odvažte začít se věnovat samy sobě, čerpejte informace, začněte cvičit, změňte své stravovací návyky, změňte svůj šatník, relaxujte a užívejte si života! Výsledek se už dostaví sám!

Neberte váhu jako nepřítele
Neberte váhu jako nepřítele

 Krása, zdraví, a životní spokojenost se přece nedají zvážit!

S váhou a centimetry vám rády pomůžeme i v našem fitness aurafit.cz, neváhejte nás tedy oslovit.

By Kateřina Feszanicz

Vystudovaná Wellness specialistka na fakultě tělesné výchovy a sportu Palestra. Jsem výživová poradkyně, manažerka aurafit.cz, maminka malého Matyáše, amatérská herečka. Bývalá triatlonistka, nadšená cestovatelka a kuchařka :o)