fbpx
18 clanek 1 scaled od Užijte si svůj cheat day! Motivace pro rest day 18/21

Jak vlastně cheat day funguje? Nezkazí mi moji dosavadní snahu? Cheat day často využívají třeba sportovci. Cheat day patří do dalších možných zdrojů motivace a to především pro ženy. Pro žení není při hubnutí bariérou pohyb a sportování, ale nerady se vzdávají některých svých oblíbených pokrmů.

Hřešící den čili cheat day

Dneška si můžu, dát co chci! Mám totiž rest day!
Dneška si můžu, dát co chci! Mám totiž rest day!

Takzvaný hřešící den je skvělou variantou pro ženy, které jsou ukázněné a ví, že svou snahou dokážou bez podvádění dojít až k hřešícímu dni. Cheat day je velmi oblíbený mezi aktivními lidmi. Funguje pozitivně u lidí, kteří zvládnou držet přísný stravovací režim po delší dobu. Využívají ho také vrcholoví sportovci, kteří museli držet dietu například při přípravě na závody. Po přísných dnech si člověk zkrátka potřebuje trochu odpočinout od režimu.

Zmrzlina, čokolády, hranolky – no nezní to skvěle?

Je to nezdravé, ale jednou za čas, když mám cheat day si to můžu dovolit
Je to nezdravé, ale jednou za čas, když mám cheat day si to můžu dovolit

V takový hřešící den můžete zkrátka jíst, co Vás napadne. Ať už jste na sladké a celou dobu se těšíte, jak sníte celou tabulku mléčné čokolády na posezení, či preferujete slanou variantu dobrot. Jelikož redukční diety jsou založeny především na omezení sacharidů, ale také na omezení nezdravých tuků, člověk má pak chuť sníst hamburger se smaženýma hranolkama a zajíst to zmrzlinou.

Při dietách se zaměřujeme především na dostatečný příjem bílkovin, které v tento den můžeme omezit.

Proč zapojit cheat day do režimu?

Také tak milujete pizzu? Budete ji víc milovat při cheat day
Také tak milujete pizzu? Budete ji víc milovat při cheat day

Na hřešícím dnu je skvělé to, že nárazově překvapíte tělo. Lidský organismus je velmi schopnou jednotkou. Po nějaké době, co dodržujeme správný režim včetně jídelníčku, si naše tělo zvykne a zpomalí naše trávení.

No a abychom ho donutily rychleji spalovat? Musíme ho šokovat právě zmiňovaným hřešícím dnem. Větším množstvím jídla donutíme trávící soustavu k vyšší aktivitě a tím také celkově nastartujeme náš metabolismus.

Fuguje to podobně jako při cvičení. Představme si, že stále vykonáváme jednu a tu samou činnost dokola. Naše tělo si brzy zvykne a přestane spalovat, proto musíme aktivity střídat, aby si naše tělo brzy nezvyklo.

Cheat day zlepší psychický stav

Jak již víme, často nebývá problémem pohyb, ale strava. Je to až nadlidský výkon, udržet se a nejíst naše milované dobroty. Avšak lépe se to zvládá s vidinou, že někdy přijde cheat day, kdy si oblíbené jídlo budeme moct dát.

Jelikož má jídlo velký dopad i na naši psychickou stránku, umíme si představit, co pro uvolnění udělá hřešící den. Den plný jídla, které si normálně odpíráme.

Za skvělou náladou bude stát hormon dopamin. Jeho hladina se zvýší během chvilky po snězení pytlíku bonbonů. 

Neberte rest day jako hřích

Po dni plném jídla, přichází výčitky? Zahoďte obavy o narušení režimu.

Na cheat day jste se těšila a věřte, že se budete těšit i na ten následující. I když se mu říká hřešící den, měla byste si v hlavě nastavit, že tomu tak není. Užijte si to naplno!

Pozor na přejedení se například velkým množstvím tučného jídla! Aby Vám nebylo špatně ještě další dva dny. Naše tělo je přece jen zvyklé na nižší příjem především zdravých potravin. Myslete na váš žaludek.

A kdy cheat day zapojit do režimu?

Hřešícím dnem byste měla své tělo šokovat. K šoku nedojde po týdnu dodržování diety. Nejlépe byste udělala, kdybyste cheat day zařadila až po šesti týdnech ukázněného stravování.

Po takové době si můžete být jistá, že si již Vaše tělo stihlo navyknout na zdravou stravu a menší příjem. V ten moment je správný čas na šok!

Vhodně zvolte také den, který bude vhodný pro hřešení. Měl by to být den, kdy nemáte nepříjemné pracovní povinnosti.

Užijte si i odpočinek duševní, protože to jídlo pak chutná ještě lépe!

V ostatní dny můžete klidně dorazit hřešit k nám do fitness 🙂

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!