fbpx
16 clanek 1 1 scaled od O dietách: mýtus nebo pravda? “21x motivace” 16/21

Pravda šla světem a na chudý duchem se smála, blahoslaveným pak navlékla vlněný šat…

Jarek Nohavica

Která žena by to neznala. Hormonální nerovnováha, stres v pracovním prostředí, či těhotenské chutě. Žena během svého života má mnoho příležitostí, kdy přibrat nějaké kilo nahoru. A jak rychle jdou kila nahoru? Tak takovým tempem to teda rozhodně nejde dolů!

Komu by se chtělo měnit svůj zajetý životní režim kvůli nějakým pár kilům navíc. Když se tedy rozhodneme, že bychom přece jen chtěly pár kilo shodit, přichází ten zlom! Začíná hledání té správné, tedy většinou spíše rychlé a bezbolestné cesty, která by měla brzy viditelné výsledky. A nejlépe, aby byl vidět rozdíl ihned! Jaká je tedy pravda o hubnutí?

Mýty o dietách: kde je pravda

Po otázce „jak mám zhubnout?“ přichází často několik neúspěšných pokusů při zkoušení diet. I když to nerady slyšíme, stále je nutné si to uvědomit: abychom se vyhly jojo efektu, musíme jít na redukci váhy s rozmyslem. Názory na diety se opravdu velmi liší. A to především kvůli dietám, které jsou nezdravé pro naše tělo. Je to téma plné polopravd, ve kterém si každá žena musí najít jen ty informace, které budou v souladu s jejím tělem a životním stylem.

Pij hodně vody a zhubneš

Takové tvrzení, bychom mohly právě zařadit mezi takové polopravdy. Ano , je dokázáno, že pokud člověk vypije denně dostatek vody na svou hmotnost, tak opravdu hubnout bude. Problém je v tom, že spousta lidí do svého pitného režimu zařazuje šťávy, či pivo. Myšlena je vždy pouze čistá voda bez jakýchkoliv ochucovadel. 

Jsem tlustá, mám to v genech

16 clanek 2 od O dietách: mýtus nebo pravda? “21x motivace” 16/21
Toto tvrzení není až tak pravda

Bohužel. V tomto případě se na dědičnost může vymlouvat opravdu jen malé procento žen. Ostatní dámy za svou postavu můžou poděkovat pouze sobě. Tloustne se ze špatného stravování a celkově v důsledků špatné životosprávy.

Začnu cvičit, pak se nemusím omezovat v jídle

V tomto případě se jedná opravdu jen o mýtus. Takové tvrzení je naivní. Pohyb nám pomáhá v tvorbě svalů a také udržuje naše tělo v dobré náladě, která je při hubnutí velmi důležitá. Jedná se o poměr 70/30. 30% úspěchu určitě tkví v dostatečném pohybu, avšak větší část úspěchu tvoří právě vhodný jídelníček společně se správnými návyky. Nefunguje to tak, že budete dvě hodiny jezdit na bruslích a poté doma sníme, na co přijdeme. Kéž by to tak bylo!

Nevíte si rady, jak na to?, s dietou vám ráda poradí jedna z našich trenérek.

Dietou změním tvar těla

Tak a tohle je druhá možnost. Některé ženy se raději omezí v jídle než aby věnovaly čas sportu. Ikdyž je strava 70% úspěchu, v tomto případě myslete na to, že pokud se Vám nelíbí tvar vaší postavy, budete muset do toho fitka občas zajít. Při dietě se Vaše postava pouze zmenší, ale její tvar musíte ovlivnit pohybem. Pokud se stydíte jít do velkého fitka, které je společné pro dámy i pány? Zkuste zkušební trénink v Auře. Aura je dámské fitko, ve kterém panuje příjemná atmosféra a na Vaší postavě společně zapracujeme.

Vyřadím pečivo a lepek, pravda pouze napůl:)

Poslední častou polopravdou bývá domněnka, že při redukci hmotnosti je nutné vyřadit pečivo a ženy ani často neví proč. Při hubnutí je účinné ze stravy vyřadit sacharidy navíc. Právě proto je často prvním krokem vyřazení pečiva. Pokud nemáme zjištěnou alergii na lepek, zkuste pouze vyměnit pšeničné pečivo za kváskový chléb. Je pro tělo lépe stravitelnější a vy se pečiva nemusíte nadobro vzdát.

Aperitiv před jídlem pomůže trávení

Pravda je taková, že alkoholické nápoje zařadte do pitného režimu minimálně
Pravda je taková, že alkoholické nápoje zařadte do pitného režimu minimálně

To sice pomůže, ale zaručí, že toho sníte mnohem více. Alkohol podpoří Vaši chuť k jídlu a Vy se nebudete moci udržet.

Srovnejte si myšlenky, buďte v pohodě! Hubnutí půjde jedna báseň a Vy budete ještě spokojenější, to je jediná pravda:)

Vyvarujte se jojo efektu kvůli častým a známým chybám. Jezte vyváženě, nepřecpávejte se po večerech, zapojte do vašeho života sport a pijte dostatek čisté vody. Hubnutí je také o Vaší psychice a motivace. Jelikož se jedná o dlouhodobý proces, je nutné začít v ten vhodný moment. Nemáte zrovna šťastné období? Pokud byste omezila příjem, určitě byste v takovou dobu svému tělu nepřispěla.

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!