fbpx
obrazek 4 8 scaled - Duševní hygiena 6/7 "7x duševní pohoda"

Větu duševní hygiena, jak si to přebrat. Ačkoliv je tělesná hygiena pro zdravého a normálního člověka velmi důležitá, někteří zapomínají na očistu své duše, která také potřebuje péči. Obě hygieny zajišťují, abychom byli zdraví a také vyrovnaní a šťastní.

Ve skutečnosti je duševní hygiena soubor vědecky podložených rad a určitých pravidel, která jsou používána při návratu k duševní harmonii.

V boji proti nemocem

Duševní pohoda je potřebná v boji proti různým onemocněním. Chrání tělo před samotnou nákazou, či je velmi podstaná v těch chvílích, kdy tělo s nějakou nemocí již bojuje. To platí samozřejmě u psychických onemocněních, ale i u těch ostatních, které mají například stresový původ. Duševní pohodou můžeme bojovat proti depresím a úzkostem.

Mějte ze sebe úžasný pocit
Mějte ze sebe úžasný pocit

Stojíte na křižovatce..

Duševní hygiena je totiž kombinací lékařské, sociální a psychologické vědy. Je to taková křižovatka mezi vědami. Poznatky duševní hygiena čerpá ná ze všech možných zdrojů informací. Je především určena pro zdravé jedince, které udržuje v pohodě a rovnováze. Při léčení již nějaké vzniklé poruchy slouží jen jako doplněk a je vhodné najít pomoc z řad odborníků, tedy terapeutů či psychologů.

Hygiena součástí života

Ačkoliv si to mnozí neuvědomují, kromě tělesné hygieny je i duševní hygiena běžnou denní rutinou každého z nás, aniž bychom to cíleně plánovali. Avšak pro plánovanou hygienou jsou naštěstí vymezena pravidla, které do své každodenní rutiny můžeme zapojit.

Test duševního zdraví v pohodlí domova

Pro sledování našeho duševního zdraví existuje nespočet metod, které můžete vyzkoušet i Vy sama v domácím prostředí.

Pro sledování našeho duševního zdraví existuje nespočet metod
Pro sledování našeho duševního zdraví existuje nespočet metod

Vezměte si propisku a papír. Opravdu, teď hned. 

Napište tento text: Vnitřní mír začíná v okamžiku, kdy se rozhodnete, aby jiná osoba či událost již nemohla ovládat Vaše emoce.

Říkáte si proč jste to právě napsala? Nějaké motivační řeči? Nene. Z Vašeho textu nyní dokážeme vyčíst více, než obsah věty. Zaměřte se na mezery mezi jednotlivými slovy. Jsou malé? A co Vaše písmo? Pokud píšete malým písmem, děláte pouze malé mezery mezi slovy a tlačíte na propisku, je možné, že trpíte úzkostmi.

Písmo nakloněné doleva, klesající řádek, či pomalé tempo psaní značí známky deprese. I z tak krátkého textu dokáže odborník poznat, čím si právě procházíte.

Zásady duševní hygieny

Konečně se dostáváme k samotným pravidlům duševní hygieny, bez kterých se k duševní pohodě jen těžko dostanete. Prvním bodem, který je důležitý při všech obtížích je léčivý spánek. Podle toho, jak se vyspíte většinou vypadá Váš den. Někteří jedinci pár probdělých nocí vydrží, avšak než se dostaví celkové vyčerpání, kterého se zbavíte mnohem hůře než běžné únavy.

Pokud víte o tom, že spíte málo hodin a nemáte dostatek odpočinku, dejte tomu dostatek času. Nic není důležitější než Vaše zdraví a zdravý člověk potřebuje ke svému fungování dostatek energie načerpané spánkem. Zapomeňte na dohánění energie šálkem kávy či energetickými nápoji. Raději si odpočiňte. Pomoct může i odpolední šlofík.

Duševní hygiena probíhá i u rozhovoru
Duševní hygiena probíhá i u rozhovoru

Další nutností, ať se Vám to líbí nebo ne je výživa. Ano ke správnému fungování lidského organismu je potřeba dostatek spánku, ale také strava, ze které také čerpáme energii. Viděla jste již někdy člověka držícího dietu v pohodě? Myslím, že nejvíc v pohodě jsou ti, kteří jí vyváženě a nic nepřehání. Rovnováha je tou nejlepší cestou.

Očista těla i duše
Očista těla i duše

V sedě na židli to taky nepůjde. Teda půjde ale jen v omezeném čase. Člověk pohyb opravdu potřebuje. Celodenní sezení ačkoliv na příjemných kancelářských křeslech není to pravé pro páteř ani pro duši. Dělejte si malé pauzy i v práci. Protáhněte se, otevřete si okno a prodýchejte každou hodinu alespoň pět minut ve stoje, či v chůzi. Pohybu se věnujte i ve formě cvičení a zvolte si pro pohyb i hezké místo na pohled. Protože i to je faktor působící na naší psychiku.

Zkuste se uvolnit kreativním způsobem. Na psychiku působí smysly jako je zrak, chuť či čich. Pomoct Vám můžou svíčky, vonné oleje, ale také malování antistresových omalovánek, či mandal plných energie. Při dostatečném spánku, stravě, pohybu zapojte do života navíc věci, které rozvíjí Vaší kreativitu. Neodsuzujte vyzkoušet něco nového.

Nezapoměnte i na hygienu fyzickou, v našem fitness aurafit.cz se staráme o vaše zdraví a pohodu také.

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!