fbpx
14 2 - Pravdy a lži: Sacharidy 14/21 “21x Výživa”

Stále oblíbenější jsou různé nízkosacharidové diety a dle mnoha informací je vhodné sacharidy omezovat, jaké jsou hlavní pravdy a lži o této významné makroživině?

Pravda 1: Sacharidy jsou pro náš organizmus rychlým zdrojem energie.

Dělení sacharidů

Sacharidy jsou již řadu let děleny na jednoduché a složité podle počtu cukerných jednotek, ze kterých jsou složeny. Sacharidy složené z jedné či dvou jednotek (mono a disacharidy) nazýváme jednoduché cukry (například kostkový cukr), jako složité nebo také komplexní (polysacharidy) jsou označovány sacharidy tvořené řádově stovkami jednotek (například škrob). 

Glykemický index potravin

Glykemický index potravin (GI) vyjadřuje, jak rychle po konzumaci sacharidové potraviny stoupne hladina cukru (glukózy) v krvi. Po potravinách s vysokým GI máme dříve hlad, zvyšuje se riziko vzniku nadváhy a cukrovky. 

Vysoký GI mají hlavně potraviny s tzv. „rafinovanými sacharidy„: bílé a sladké pečivo, loupaná rýže, pufované obilniny a většina sladkostí.

Nižší GI mají potraviny, ze kterých se škroby a cukry vstřebávají pomaleji – luštěniny, ovoce a zelenina, celozrnné obilniny.

Jednoduché cukry

Pravda 2: Často je konzumujeme v podobě sladkostí, bonbonů, zákusků, zavařenin či sladkých limonád. 

Pro naše tělo jsou sice okamžitým zdrojem energie, ale velmi rychle po nich nastoupí hlad a únava. Nadto neobsahují další výživné látky a mluvíme proto o tzv. prázdných kaloriích. 

Některé sladkosti (dorty, sušenky, zmrzliny) navíc nejsou pouze zdrojem cukru, ale také nasycených tuků, které našemu zdraví vyloženě škodí. Sladkosti proto do našeho jídelníčku patří jenom jako zpestření, ne pravidelně.

Složité sacharidy

Složité sacharidy (škroby) najdeme v obilovinách, luštěninách, rýži, bramborách apod.

K sacharidům se řadí i větší část vlákniny, která je nezbytná pro správné trávení, chrání proti zácpě, pomáhá v léčbě nadváhy, obezity a cukrovky, chrání před vznikem některých nádorových onemocnění a před chorobami srdce a cév.

Lež 1: Sacharidy můžeme ze stravy úplně vyloučit – Určitě ne! Sacharidy nejsou jen důležitým zdrojem energie, ale také jsou palivem, pro náš mozek! Jen musíme vybírat ty vhodné.

 Sacharidy nejsou jen důležitým zdrojem energie, ale také jsou palivem, pro náš mozek! Jen musíme vybírat ty vhodné
Sacharidy nejsou jen důležitým zdrojem energie, ale také jsou palivem, pro náš mozek! Jen musíme vybírat ty vhodné

Pravda 3: za naší závislost na cukru vděčíme i mateřskému mléku – sladká je totiž první chuť, kterou v životě ochutnáme.

Lež 2: Bílý cukr stačí lehce nahradit tmavým cukrem, nebo medem. Tak jednoduché to bohužel není, třtinový cukr, med, nebo oblíbený javorový sirup mají bílému cukru bohužel velmi podobné složení a skládají se také z jednoduchých cukrů. Ačkoli máte dojem, že sladíte zdravě, vězte, že tyto sladidla mají skoro stejnou kalorickou hodnotu. Energie z těchto sladidel se vám uloží v podobě tuku stejně jako energie z běžného cukru.

art rachen Asj5DFw8UAw unsplash - Pravdy a lži: Sacharidy 14/21 “21x Výživa”
Bílý cukr stačí lehce nahradit tmavým cukrem, nebo medem

Lež 3: Hroznový cukr z lékárny je vlastně takový lék, nebo vitamín. Ne! Je to čistá glukóza v tabletách a žádné zdravé mlsání!

Lež 4: Při hubnutí nejezte ovoce, je moc sladké. V ovoci sice nalezneme rychlé cukry v podobě fruktózy, ale také tam nalezneme spoustu vitamínů, minerálů, vlákniny a proto se konzumace ovoce rozhodně nemusíme bát! Vláknina vstřebávání cukru zpomaluje. 

Pravda 4: Čekankový sirup je skvělé přírodní sladidlo. Čekanka obsahuje inulin – sladkou rozpustnou vlákninu. Má také mnohem nižší energetickou hodnotu než cukr. Vyzkoušejte!

Doporučit lze také cukerné alkoholy- erythritol, xylitol ( březový cukr), nebo sorbitol. 

Téměř nulovou energetickou hodnotu mají také přírodní sladidlo stévie, nebo stále trochu kontroverzní aspartam. Všechny sladidla ale procházejí náročným a přísným testováním, proto je lze v přiměřeném množství považovat za bezpečné.

Lež 5: Bílá mouka nemá žádnou výživovou hodnotu. Bílá mouka je zdrojem komplexních sacharidů a také bílkovin.

Bílá mouka je zdrojem komplexních sacharidů a také bílkovin.
Bílá mouka je zdrojem komplexních sacharidů a také bílkovin.

Pravda ovšem je, že celozrnná mouka je mnohem nutričně hodnotnější. Obsahuje více vlákniny, vitamínů a minerálních látek. 

Bílá mouka nemá žádnou výživovou hodnotu
Bílá mouka nemá žádnou výživovou hodnotu

Pravda 5: Pečivo by mělo převažovat celozrnné, nebo žitné. Dávejte si pozor na slovo vícezrnný, nebo cereální, jedná se o matoucí název! A vybírejte to skutečně celozrnné.

Pokud chcete vědět, co ještě můžete udělat pro své zdraví, navštivte naše stránky-sekce novinky na webu aurafit.cz

By Kateřina Feszanicz

Vystudovaná Wellness specialistka na fakultě tělesné výchovy a sportu Palestra. Jsem výživová poradkyně, manažerka aurafit.cz, maminka malého Matyáše, amatérská herečka. Bývalá triatlonistka, nadšená cestovatelka a kuchařka :o)