fbpx
04 obrazek 1 1 scaled od Jak otužováním načerpat energii z ledu? 4/7

Zlepšení zdraví těla díky aktivitám spojeným s otužováním známe dlouho. Díky rekordmanu Wimu Hofovi jsou dokázané příznivé účinky. Jeho metoda se skládá ze tří prvků. Prvním je meditace, druhým technika správného dýchání a třetím prvkem je samotné otužování v chladné až ledové vodě. Léčivé účinky spojené s otužováním jsou dnes také vědecky podloženy.

Otužováním zvýšíte svou obranyschopnost, také míru soustředěnosti a zbavíte se depresí.

Poznejme své možnosti

Metoda Win Hof má člověka naučit poznávat lépe sebe. Najít přínosy spojené s otužováním. Poznat také přírodu, bez které by lidé vyhynuli. Neměla by sloužit jako trendová záležitost, kdy se fotíme v ledové vodě pro dokonalé a jedinečné snímky na účty našich instagramů a ostatních sociálních sítí. Metoda Wim Hof vznikla za účelem poznání možností, které lidé neumí zcela využívat.

Pro všechny skeptiky, kterých je v Česku více než dost, je nutné říci, že účinky jsou vědecky dokázané. S návratem k přírodě se také snaží metoda Win Hof lidi dostat z jejich komfortních zón.

Otužováním získáte zlepšení těla i pleti
Otužováním získáte zlepšení těla i pleti

Kromě pozitivních vlivů na náš organismus, se tedy naučíme překonávat obtíže a přestaneme se vyhýbat nekomfortním záležitostem, které po cestě životem potkáme.

Pociťte ledový klid – přínosy otužování

Spousta lidí se ptá, proč právě oni by se měli ponořit do ledových vodních ploch. Důvody jsou různé, avšak každý si v této metodě najde to pravé. Otužování léčí.

Na každé tělo může chlad působit jinak, v jiné míře. Záleží na stavbě našeho těla, množství tuku a také odolnosti. Avšak na každého bude mít vliv pozitivní při správném a pravidelném způsobu provádění. Měla jste někdy plnou hlavu nepříjemných myšlenek a bylo toho na Vás zkrátka až moc?

V této chvíli si zkuste představit, jak si s klidným dechem ponoříte tělo do chladné vody. První moment bude až bolestivý, ale pokud překonáte tohle? Překonáte vše a životní obtíže se najednou zdají řešitelné! Stojí to za ten pocit, pocit ledového klidu, který po otužování lidé pociťují. 

S otužováním začněte postupně. Meditace, dýchání, pak teprve ponor do ledové vody.
S otužováním začněte postupně. Meditace, dýchání, pak teprve ponor do ledové vody.

Není to jen o otužování

Kromě trendy otužování, bychom za touto metodou měli vidět především důležitost specifické techniky dýchání. V této metodě se totiž učíme vědomě změnit poměr kyslíku a oxidu uhličitého, které vdechujeme. Tato metoda je specifická svým účinkem pro tělo. Při ostatních dýchacích cvičeních totiž dochází především k relaxaci a zklidnění organismu.

Tento způsob má však zcela opačné účinky. Snažíme se aktivovat část lidského mozku, která reaguje jako v boji, či v pokusu o útěk. Změnou poměru kysliku a oxidu uhličitého můžeme také docílit protizánětlivých účinků, čímž potlačíme bakterie stojící za zánětem.

I tento účinek je vědecky dokázán a jeho silou můžeme ovlivnit naše zdraví.

Ovlivněte svou mysl otužováním

S otužováním mohou začít lidé v každém věku. Nikdy totiž není pozdě začít. Avšak může se stát, že někdo bude mít větší problémy s výdrží. Z velké části totiž úspěchu docílíme správným a především pravidelným tréninkem!

Kromě naší schopnosti vydržet extrémní podmínky, záleží také na nastavení mysli. Znáte to pravidlo, že pokud si nějakou větu třikrát zopakujete, stane se vyslovená věta pravdou?

Asi tak překonávají krušné začátky jedinci, kteří se do otužování právě pustili. Je mi teplo, je mi teplo, je mi teplo.

A najednou koukáte, jak jste zvládla ujít celou procházku uprostřed února jen v tričku. Naučme se překonávat sami sebe a udělejme si svůj život radostnější. Rozhodněte netlačte na pilu a nechte svému tělu dostatek času na adaptaci!

Ledové kostky se používají nejen do pití
Ledové kostky se používají nejen do pití

Dbejte na své bezpečí

Jak už bylo řečeno, otužování na každého působí jinak. A pokud s otužováním a prodýcháváním ještě nemáte žádné zkušenosti? Mějte kolem sebe někoho, kdo by se o Vás postaral, kdyby se cokoliv dělo.

Při prodýchávání dochází k hyperventilaci, takže se může stát, že se Vám zatočí hlava a mohla byste si ublížit. Začínejte tedy v takovém prostředí, ve kterém jste schopna si zajistit bezpečí. Kolektiv zkušenějších pomůže.

Pokud Vás otužování zaujalo, přečtěte si naše další související články, například Proč vůbec začít s otužováním.

Nebojte se také zapojit do života fitness, v aurafit.cz víme, jak shodit přebytečné kila:)

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!