fbpx
07 2 - Ortorexie je posedlost jídlem – “21x výživa” 7/21

Chtít zhubnout, udržovat si zdravou váhu, vypadat dobře, to chce většina z nás. A je to tak správně. Stejně jako u všeho, platí: všeho s mírou.

Klasické poruchy příjmu potravy jako je mentální anorexie a bulimie už často z vyprávění známe. Novinkou z této oblasti, která zažívá svůj boom, je právě ortorexie. 

Má zdravé stravování rizika?

Zájem o správné složení potravin, každodenní počítání kalorií, je velmi chvályhodné, pokud se snažíte zhubnout a opravdu to potřebujete.

Díky zdravému životnímu stylu budete vitálnější, odolnější, plní energie a budete dobře vypadat. 

Ortorexie je přehnaný zájem o zdravé stravování, který se může stát závislostí
Ortorexie je přehnaný zájem o zdravé stravování, který se může stát závislostí

Ale přehnaný zájem o zdravé stravování, tedy ortorexie, se může stát závislostí. Jako každá jiná , moc se o tomto problému nemluví a přesto zde existuje. A i když to tak nevypadá, i přehnaný zájem o zdravou výživu může skončit fatálně.

Jídlo jako obsese

Ortorexie je pojem, kterým se označuje chování lidí, kteří se až chorobně zabývají složením své stravy.  Lidově řečeno – totální posedlost zdravým životním stylem.

Kdo je tu ortorektik

Ortorektik je ten, komu myšlenky na zdravé stravování zabírají většinu času. Koho trápí závislostí ortorexie, cítí se provinile při porušení svých stravovacích zásad.

Nejste ortorektička? Ortorexie zažívá boom, žádný zájem by neměl být posedlostí
Nejste ortorektička? Ortorexie zažívá boom, žádný zájem by neměl být posedlostí

Sociální sítě a internet jako spouštěč ortorexie

V dnešní době na tom není nic těžkého, spadnout do závislosti na zdravém stravování. Internet je přehlcen nejrůznějšími informacemi a vyznat se v nich může být opravdu problém. Nejrůznější rady nutí člověka postupně vylučovat z jídelníčku různé potraviny.

Nejdříve ty opravdu nezdravé, ale později klidně i cukr, pečivo, mouku, ovoce, případně rovnou kompletně všechny sacharidy, nebo tuky. Záleží, který z „moderních“ stylů diety si vyberete.

Případně se dozvíme, že jediné, co můžeme pozřít, jsou biopotraviny, nebo potraviny bez aditiv.

07 2 - Ortorexie je posedlost jídlem – “21x výživa” 7/21

Sociální sítě jsou dnes plné influencerů, kteří svým příkladem ukazují, jak třeba oni dosáhli úspěchu. Je super mít vzor, je super mít dobré příklady, je super, mít koho následovat. 

Ale vždy je potřeba zapojit zdravý rozum a uvědomit si, jestli cesta tohoto člověka je i ta pravá pro mě. Nebo si z jeho tipů vyberu jen něco?

Někdo jede striktně low-carb životní styl, někdo herbalife koktejly. Někdo dietu podle krevních skupin a někdo dělenou stravu. Nic z toho nemusí být špatně, všechny tyto diety mohou být velmi zdravé, ale i velmi nezdravé a pro Vás konkrétně se nehodící.

Potraviny se nedělí jen na zdravé a nezdravé, už vůbec ne, podle nějakých vlastních kritérií a nebo doporučení nějaké jednostranné diety či tvrzení bez ohledu na širší spektrum názorů.

Deset bodů vědeckých nesmyslů vybízejících k opatrnosti

  • 1. Doporučení, které slibuje rychlý úspěch.
  • 2. Naléhavé varování o nebezpečném výrobku nebo postupu.
  • 3. Tvrzení, které zní příliš dobře než, aby bylo pravdivé.
  • 4. Zjednodušené závěry vytrhnuté z komplexní studie.
  • 5. Doporučení založená na jediné studii.
  • 6. Dramatická tvrzení, která jsou vyvrácena důvěryhodnými vědeckými organizacemi.
  • 7. Seznam „dobrých“ a „špatných“ potravin.
  • 8. Doporučení, která mají pomoci prodávat určitý výrobek.
  • 9. Doporučení založená na studiích, která byla publikována bez odborné recenze.
  • 10. Doporučení vycházející ze studií, které ignorují rozdíly mezi jednotlivci nebo skupinami.

V čem je to nebezpečné?

Kdo má „lehkou“ verzi ortorexie, může žít velice zdravě a být i výborným příkladem pro své okolí. Posedlost stravou však může být pro naše zdraví i velmi zhoubná.  Často totiž dopadá na jedince, kteří si vybírají některý z alternativních životních styl.

Může pak dojít například k těmto problémům:

  • Nedostatek vitamínů a minerálů
  • Mdloby, únava
  • Bolesti břicha
  • Poruchy koncentrace
  • Anémie
  • Poruchy příjmu potravy
  • Psychické problémy, deprese

Rozdíl oproti anorektičkám a bulimičkám je v tom, že ty jsou nešťastné ze své postavy, oproti tomu ortorektičky se většinou cítí skvěle, jsou na sebe hrdé. Často je také těžké poznat, že je něco špatně, protože přece ortorektici jedí zdravě a to je chvályhodné.

07 4 - Ortorexie je posedlost jídlem – “21x výživa” 7/21

10 otázek, zda je to i Váš problém?

Psychiatr Steven Bratman sestavil dotazník 10 otázek, který odhalí ortorektika. Jestli chcete sami zjistit, zda nemáte sklony k ortorexii či jí dokonce přímo netrpíte, odpovězte si na následující otázky. Většina kladných odpovědí by vás měla přimět se nad sebou vážně zamyslet.

  • Trávíte více než tři hodiny denně přemýšlením o zdravé výživě?
  • Zajímáte se více o kvalitu potravin než o to, jak jsou chutné?
  • Cítíte se vinni, pokud porušíte své stravovací zvyklosti?
  • Plánujete zítřejší jídlo již dnes?
  • Jste na sebe stále přísnější?
  • Vážíte si sami sebe, když jíte zdravě?
  • Pocítíte vinu, když se odchýlíte od své diety?
  • Izoluje vás společensky váš způsob stravování?

Na pozoru se mějte, pokud se začnete bránit chodit s přáteli na večeři, bránit se jezení mimo domov, jen abyste náhodou nesnědli něco, co není 100% „clean“.

Klasickým příkladem je také to, když začnete svůj „nový styl“ vnucovat i svému okolí.

scott webb W 3Wvff8qsQ unsplash 1 - Ortorexie je posedlost jídlem – “21x výživa” 7/21

Všeho s mírou a rozumem

Zajímat se o zdravý životní styl je samozřejmě důležité. Jen se nepouštějte do žádných extrémů – bulimie nebo ortorexie není příjemná nemoc. Buďte obezřetní, koho na sociálních sítích sledujete. To že někdo vypadá dobře, nebo je slavný, neznamená, že dělá správné věci.

Určitě je vhodné sledovat a konzumovat zdravé potraviny. Pokud si ale někdy dáte nějakou dobrotu, která se úplně nehodí do běžného zdravého životního stylu – nevyčítejte si to, ale vychutnejte.

Ve všem je důležitý balanc, a to platí i o zdravé stravě a pohybu. V Aurafit Vám s tím rády pomůžeme. Naše trénerky poradí 🙂

By Kateřina Feszanicz

Vystudovaná Wellness specialistka na fakultě tělesné výchovy a sportu Palestra. Jsem výživová poradkyně, manažerka aurafit.cz, maminka malého Matyáše, amatérská herečka. Bývalá triatlonistka, nadšená cestovatelka a kuchařka :o)

Napsat komentář