(Nejen) budoucí maminky, pozor!
Vitamin B9 neboli kyselina listová se někdy také označuje jako folát či folacin. Kyselina listová patří do vitaminů skupiny B a je tedy rozpustná ve vodě. Na začátek můžeme zmínit, že tento vitamin potřebujeme pro krvetvorbu, konkrétně pro tvorbu, dozrávání, správnou stavbu a funkci červených krvinek. Význam má také kyselina listová pro náš imunitní systém a nervovou soustavu. Velmi důležitou roli sehrává při dělení buněk a syntéze nukleových kyselin, tedy látek potřebných pro produkci genetického materiálu (RNA a DNA).
Tato funkce je velmi důležitá například při spermatogenezi (tvorbě spermií u mužů) a hlavně také v těhotenství. Dostatečný příjem kyseliny listové před otěhotněním a v průběhu těhotenství následně snižuje riziko zdravotních komplikací jak u matky (potrat) tak i u dítěte (vývojové vady).
V neposlední řadě chrání vitamin B9 naše cévy před aterosklerózou a s tím souvisejícími zdravotními problémy.
Historie kyseliny listové
Název kyselina listová si vitamin B9 vysloužil tím, že byl poprvé izolován ze zelených listů špenátu. Již v minulém století se vědělo o významu tohoto vitaminu pro těhotné ženy a kyselina listová se tak přidávala do jejich výživy především k prevenci anémie (chudokrevnosti).
Vitamin B9 kolik je ho potřeba denně?
Udává se, že bychom denně měli přijmout přibližně 300 µg (mikrogramů) kyseliny listové. Jelikož je opravdu důležitá pro těhotné ženy, v těhotenství a před plánovaným otěhotněním se tato dávka zvyšuje až dvojnásobně. S potřebnou dávkou Vám ale určitě poradí i Váš gynekolog. 😊
Listy nejsou jenom pro zvířata 😊
Jak již název a historie kyseliny listové napovídají, skvělým zdrojem tohoto vitaminu je listová zelenina (špenát, salát, chřest).
Dále můžeme vitamin B9 získat konzumací luštěnin, řepy, fazolí, ořechů, celozrnných obilovin ale také z kvasnic, jater, vajec a mléka. Je dobré opět myslet na skutečnost, že využitelnost kyseliny listové z živočišných zdrojů je obecně větší.
Rizika nadbytku a nedostatku
Po vysokém příjmu kyseliny listové zatím nebylo pozorováno žádné závažné toxické působení. U citlivých jedinců by se však mohla objevit alergická reakce například na kůži. Zároveň některé studie uvádějí, že dlouhodobý nadměrný příjem kyseliny listové může snižovat využitelnost zinku.
Opět tedy platí všeho s mírou!
Nedostatek se může projevovat celkovou slabostí, podrážděností, nechutenstvím, průjmy, záněty v dutině ústní či dalšími nespecifickými příznaky. Mezi závažnější následky deficitu kyseliny listové patří anémie a vyšší hladina aminokyseliny homocysteinu v krvi, která zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění (např. infarktu).
Především pro těhotné ženy je nedostatek vitaminu B9 nebezpečný a je potřeba si na něj dávat pozor. Nedostatečný příjem totiž může zapříčinit předčasný či obtížný porod a u dítěte způsobuje poruchy růstu až rozštěpy páteře, patra, rtu, čelisti…
Vitaminy jsou velmi důležitou součástí pro správně fungující tělo, dalším krokem ke zdraví je pohyb.
K nám do Auafit.cz se nemusíte bát dorazit, u nás je zkušební trénink zdarma a vždy máte k dispozici trenérku, který Vám moc ráda poradí.