fbpx
2 clanek 14 scaled od Zpět na původní váhu “21x motivace” 14/21

Jak zhubnout po porodu? Jak se dostat zpět na původní váhu? Jak hubnout po porodu bez hladovění? Takové otázky si klade spousta maminek, které si prošly velmi těžkou zkouškou a daly nový život svému děťátku. Starostí máme nad hlavu, pečujeme o miminko, ale i přes to chceme vypadat k světu.

Hubnutí po porodu probíhá podobně jako i v jiných životních situacích. Ale jak máte najít čas, sílu a chuť k tomu se starat o to, aby šla kila dolů na původní váhu?

Je to individuální proces

Hlavně se proboha neporovnávejte s kamarádkou. V tomto případě je přírůstek kil individuální. Rozhodně nelze říci, že pokud Vaše kamarádka za těhotenství přibrala 10 kilo a vy 12, že jste tlustá. Záleží na velikosti a potřebách miminka.

A když je miminko na světě? Nezapomeňte na dobrou stravu a pohyb, alespoň v takové míře, kterou zvládnete.

Je známo, že ženy jsou velmi odolné. Musí být. Zvládají se i přes nedostatek spánku kvůli plačícímu miminku, postarat o rodinu, úklid a domácnost avšak mnohokrát zapomínají na své potřeby a své tělo.

Kilo za měsíc dolů pouze kojením?

Jak se dostat zpět na původní váhu po porodu
Jak se dostat zpět na původní váhu po porodu

Těhotenství a doba po porodu miminka bývá nejčastější období v životě ženy, kdy nabíráme váhu, které se již nedokážeme zbavit. Uklidnit nás může fakt, že pouhým kojením dochází ke shození až jednoho kila za měsíc. Nějakou dobu po porodu bychom ani rychleji než jedno kilo za měsíc hubnout neměly. 

Jelikož po narození dítěte kojíte velmi často, dochází k rychlému výdeji kalorií, které Vám nahradí denní náplň sportu. Spousta žen potvrdila, že během fáze kojení již nepřibraly a ještě zhubly v oblasti stehen a zadečku. Avšak když nastane chvíle, kdy miminko učíme na pevnější stravu a kojení přestává být tak častou záležitostí ,dochází k pomalejšímu spalování.

V této fázi nesmíme zapomínat na úpravu jídelníčku i maminky miminka. Měly bychom se zaměřit na menší porce a zapomenout na mlsání, které jsme si v době kojení mohly dovolit.

9 měsíců těhotenství, 9 měsíců hubnutí na původní váhu

hubnutí po porodu je běh na dlouhou trať
hubnutí po porodu je běh na dlouhou trať

Berte na vědomí ten fakt, že jste právě devět měsíců nosila miminko a nabírala. Nejen hubnutí po porodu je běh na dlouhou trať, každé zdravé hubnutí je správné neuspěchat a hubnout pomaleji. Tedy pokud chceme, aby výsledky vydržely. Žena průměrně nabere okolo 11 kilo za těhotenství, což vychází na jedno kilo měsíčně, při čemž ke konci může ještě nabrat vyšší váhu měsíčně.

Ignorujte fotky modelek, které se po třech měsících fotí v plavkách a vypadají, že žádné dítě ani nemají. Výjimky mají výhodu v genetice a většina se trápí hlady a jí pouze okurku s vodou. Buďte moudrá, chcete být přece zdravou a silnou maminkou pro své dítě!

Nudné dny na podložce?

Protože po porodu je důležité s pohybem začínat opatrně, užijete si dny až týdny spíše protahování na podložkách. Pokud jste dříve byla zvyklá na silové tréninky ve fitku, myslete na své tělo a neunáhlete se. Rozhodně zapomeňte, že zhubnete už v porodnici.

Vaše tělo si musí zvyknout na změnu a vyrovnat se s obrovskou námahou, kterou vytrpělo během porodu a během celého těhotenství. Dodržte šestinedělí a pak se můžete lehouce věnovat posilování pánevního dna na zmiňované podložce. Pánevní dno je nutné posílit, jelikož drží naše ženské pohlavní orgány a bývá kvůli porodu a těhotenství povolené.

Nejprve posilujte pánevní dno a naučte se správnému dýchání. Pozvolně přidávejte více dynamických cviků, avšak na nějaké řádění si počkáte i více než půl roku. Po takové době se navraťte do Aury, kde se nemusíte bát ani strojů. Pístové stroje Vám umožní cvičení s velmi malou zátěží.

Potřebuju dostat váhu na tu správnou 🙂

Pilates a jóga značka ideál

Kromě chůze, která je velmi vhodnou aktivitou pro ženy po porodu můžeme zapojit i další klidné aktivity jako je třeba jóga. Pilates a jóga Vám mohou pomoci právě se zmíněním posílením pánevního dna a hlubších břišních svalů, což je v době po porodu velmi žádané. Ale i na tyto sporty je třeba nespěchat.

Pokud jste teprve nastávající maminkou, mrkněte ve svém okolí i na kurzy jógy pro těhotné ženy. Budete se cítit lépe, když budete v prostředí žen, které jsou ve stejné fázi života jako Vy.

Zapojte do hubnutí i partnera

Se správnou stravou se dostanete na svoji původní váhu mnohem snadněji
Se správnou stravou se dostanete na svoji původní váhu mnohem snadněji

Věděla jste, že je dokázané, že i partneři těhotných žen nějaké to kilo nahorů naberou? Prostě Vás v tom nechtějí nechat samotné. Někteří partneři jsou s vámi ochotni i experimentovat, když dochází na Vaše těhotenské chutě.

Avšak zapomínají, že oni v sobě žádné miminko nemají. A že ta kila, která vy shodíte již během kojení, oni sami už shodit nemusí nikdy. Choďte na procházky s miminkem spolu.

A kromě svého jídelníčku, upravte i stravu svého partnera a pokud se vám to nepodaří dorazte mezi nás do Aury

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!