fbpx
obrazek 1 3 scaled od Proč vytvářet mandaly? 3/7 "7x duševní pohoda"

Své mandaly si může vytvořit každý, pokud jste trochu odvážný jedinec, který má k dispozici papír a pár barev. Můžete zvolit také lehčí variantu, kdy vymalováváte již předem definovaný obrazec. Mandala je symbol pro jednotu a také rovnováhu, které právě při vytváření mandal chceme docílit.

Tvoření těchto barevných obrazců stvořených z jednoduchých i složitějších útvarů, nás pohladí na duši a také nás nabije pozitivní energií, která je potřeba doplnit v každém období.

Neomezený zdroj energie

Kdo by tomu věřil, jak takový barevný symbol může tolik ovlivnit lidskou psychiku. Při správném barevném provedení můžeme mandaly využívat jako neomezený zdroj pozitivní energie. Mandalu takto využívají všechny kultury i náboženství. Je to nadčasový ornament používaný i v našich zeměpisných šířkách. Kruhy, které se často vyskytují jako základy staveb rotund či kostelů, jsou inspirovány právě zmiňovanými mandalami.

Vědecky dokázáno

Mandaly jsou používány od pradávna, kdy na jejich využití a sílu přišly již staré národy. V posledních letech jsou jejich účinky dokázány několika vědeckými studiemi, které potvrzují úspěšnost meditace při tvoření mandal, ale také při kochání na již hotové výtvory.

Omalovánky pro dospělé?

Určitě takové omalovánky často využíváte při vymýšlení zábavy pro své děti. Omalovánky plné barev zabaví dětské ruce i jejich mysl a ještě podpoří vývoj jejich kreativity. Mandaly jsou často nazývány jako omalovánky pro dospělé. Pokud ale najdeme jejich hlubší podstatu, pochopíme, že mandaly slouží také jako terapeutistické pomůcky díky kterým lépe poznáváme sami sebe a snažíme se dosáhnout harmonie.

obrazek 1 3 1 od Proč vytvářet mandaly? 3/7 "7x duševní pohoda"
Mandala, omalovánky pro dospělé

Co udělat před

Abyste do svého obrázku dokázala přenést všechno chtěné, na chvíli se usaďte. Se zavřenýma očima definujte Váš stav. Jak Vám dnes je? Tuto definice přeneste do své mandaly a barvy volte tak, jak se Vám zrovna zalíbí. Nad barevnou škálou je zbytečné přemýšlet, zkrátka záleží na tom, jak se právě cítíte a co do obrázku chcete přenést. Mandaly jsou krásné právě při spontánním tvoření. Sledujte spletitost ornamentů a tóny barev, které přenášíte na bílý papír.

Přizpůsobte si svou mandalu

Je rozdíl pokud k malování zasedáte s jasnou představou o tom, co by z Vaší mandaly mělo vyzařovat. V případě, kdy máte jasnou vizi o tom, že přes mandalu chcete čerpat energii, přece jen platí pár pravidel, které přenos energie podporují. Vhodnými barvami jsou ty hřejivé. Žlutá, oranžová, či červená?

Vytvořte si mandalu hezky barevnou
Vytvořte si mandalu hezky barevnou

Zakomponujte do obrazu všechny hřejivé barvy a zjistěte si tak nekonečný přísun energie. Abyste energii mohla čerpat, měla byste svou mandalu umístit do interiéru tak, abyste k ní měla snadný přístup a mohla se u ní vždy zastavit.

Pocity PO

Pokud stále nejste přesvědčená o tom, že kreativní tvoření mandal je pro Vás tou správnou formou relaxace, čtěte dál. Kromě toho, že mandala je jedním ze způsobů, jak vytvořit něco hezkého, co může zdobit Váš byt, můžete tuto formu meditace zvolit ve chvílích, kdy si potřebujete utřídit myšlenky.

Pokud raději relaxujete u televize, mějte na mysli, že i při sledování televize si neodpočinete. K pravé relaxaci dochází u klidných aktivit, u kterých můžete sledovat svůj dech a zaměřit se na něco, co Vás dělá šťastným, nebo Vás naopak právě trápí. Do mandal můžete přenést veškeré emoce.

Závěrečná fáze tvoření

Nechte na sebe barvy i celek kruhového ornamentu působit. Sledujte jak se mění od středu až k okrajům a zase nazpět. Při sledování středu na Vás mandala může působit zcela jiným dojmem. Jako by byla živá. V mandale jsou uchovány vaše zážitky a pocity, ke kterým se můžete kdykoliv vracet. Je to jedinečná forma ukládání vzpomínek, která stojí za vyzkoušení.

Síla barev
Sila barev

Zajímají Vás další související články? Pokračujte na kruhový.cz Udělejte ještě více pro své zdraví a pohodu, navštivte naše fitness aurafit.cz , zkušební trénink je zdarma:)

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!