fbpx
1 clanek 09 scaled - Jak si udržet zdravý životní styl v těhotenství? 9/21

V těhotenství dochází u žen k mnoha fyziologickým změnám. Jedná se o změny, které mají ženské tělo připravit na správný průběh těhotenství a také porod. Již z těchto důvodů je jasné, jak potřebná je správná výživa. Pro své dítě chceme být zdravou a fit maminkou!

2 pravidla stravování

Pouze dvě pravidla jsou nutná k zapamatování:

1 Nevyhýbejte se některým potravinám. V tomto období by vaše strava měla být opravdu pestrá a plná energie. Nevyřazujte se ze svého jídelníčku skupiny potravin. Pouze v případě, že máte na některé z nich alergii.

Hubnoucí diety do těhotenství nepatří!

2 Nezapomínejte na pravidelnost při konzumaci. Jezte čtyřikrát až šestkrát denně po třech až čtyřech hodinách. V tomto období potřebujeme, aby naše tělo mělo dostatek energie!

V rané fázi?

Spousta nenasycených mastných kyselin!

Polynenasycené mastné kyseliny najdeme v rostlinných olejích např. v řepkovém, sójovém, ale také ve slunečnicovém. Jsou jich plné také nyní tolik oblíbené vlašské ořechy. Zkuste si jich pár dát každý den do snídaně. Z vlašských ořechů se dá také vykouzlit spousta dobrých zákusků.A pokud jste odvážná můžete vyzkoušet i rybí tuk, který je pro svou chuť neoblíbený, ale velmi výživný!

Věděla jste, že se nervová soustava vašeho miminka začíná vyvíjet již během třetího týdne těhotenství?

Příjem těchto kyselin se nesmí podceňovat. Nedostatek může způsobovat i zkrácení doby těhotenství a s tím nepříjemné období pro nás a pro miminko.

A co kyselina listová?

Kyselina listová neboli vitamin B9, je pro naše tělo nezbytný! Zaběhněte si do drogerie pro tabletky kyseliny listové. Jejich vstřebatelnost do našeho organismu je totiž až 100%.

A ještě lépe pro sebe a své miminko uděláte, když ji začnete užívat již při plánování těhotenství. Je známá pro svou důležitost při tvorbě nových buněk.

Železo v průběhu těhotenství již nedoženete

2 clanek 09 1 - Jak si udržet zdravý životní styl v těhotenství? 9/21

Ženské tělo se železa zbavuje především při menstruaci, ke které v těhotenství nedochází. Jelikož se tělo železa nezbavuje, není nutné ho v těhotenství užívat nadmíru. Zaměřte se na dostatečné množství železa již před početím, protože ho potřebujeme k tvorbě červených krvinek.

Pitný režim

Kromě všech těch vitamínů by maminka neměla zapomínat na dostatečný příjem tekutin. Tekutiny přijímáme také stravou a to především v mléčných výrobcích a samozřejmě v ovoci a zelenině.

Nezapomeňte že, v těhotenství vzrůstá naše potřeba přijímat více tekutin, než jsme zvyklé. Voda se nám totiž ukládá do tkání a také se nám tvoří voda plodová, která dosahuje objemu až 800 ml! Pokud zapomínáme pít, můžeme se potýkat se zácpami a nepříjemnými potížemi s trávením.

Kávu a černý čaj nahraďte bylinnými čaji, ale nezapomeňte, že i některé bylinky nejsou pro těhotné ženy vhodné. Dejte přednost meduňce, heřmánku či třezalce, všechny tyto bylinky jsou v těhotenství prospěšné.

Kávu a černý čaj nahraďte bylinnými čaji, nejen v těhotenství
Kávu a černý čaj nahraďte bylinnými čaji, nejen v těhotenství

Chcete zůstat v dobré kondici?

Pohyb v těhotenství je stejně důležitý jako před i po něm. Podle našeho BMI si můžeme vypočítat, kolik kg bychom měly při těhotenství přibrat. No a jaká žena se po porodu nesnaží vrátit se na svou původní váhu? 

Zdravá vyvážená strava je základ pro životní styl nejen v těhotenství
Zdravá vyvážená strava je základ pro životní styl nejen v těhotenství

Pomůže Vám i pravidelný pohyb během těhotenství.

No a kromě pěkné postavy se můžeme díky pohybu vyhnout bolestem zad a také porodním bolestem.

Začněte u správného držení těla

Při správném držení těla nevystavujeme naše klouby přetěžování.

Čim větší máme bříško, tím spíše jsme zvyklé vystrkovat bříško směrem ven. Při tomto špatném držení těla dochází k přetížení beder a proto nás pak bolí v kříži. Snažte se proto nevystrkovat tolik bříško a hlídejte si úhel zad.

Nevyhýbejte se bříšku!

Právě břišní svalstvo bývá oslabováno, a proto je nutné se zaměřit na jeho posílení. Pokud břišní oblast posílíme, vyhneme se rozestoupení přímého svalstva a také zácpám.

Zkuste podsazování pánve, společně s výdechem zvedejte hlavu, ramena a hruď.

V jiném stavu je posilování bříška mnohem důležitější než například posílení nohou, které má pouze estetický efekt. Posilujeme, abychom se zbavily celulitidy, která se během těhotenství nejvíce ukládá právě v okolí stehen a zadečku.

Poporodní kila se nebojte shodit u nás ve fitness, rády vám poradí naše trenérky.

Podsazováním pánve můžeme také posílit naše pánevní dno, čímž ovlivníme porod. Pro toto posilování zvolte pozici lehu, kdy nohy musí být výš. Jako pomocníka můžeme použít židli. S výdechem stahujte zadeček se svěrači a vaši pánev podsazujte.

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!