fbpx
2 1 scaled - Vitamin B3 15/21 – “21 doplňků pro ženy”

Vitamin B3 15/21 – “21 doplňků pro ženy”

Jsem multifunkční!


Jedná se o další vitamin z vitaminů skupiny B rozpustných ve vodě. Vitamin B3 můžete najít pod různými názvy – jako niacin či hlavně dříve také jako PP (protipelargický) faktor.

Z chemického hlediska mají aktivitu vitaminu B3 dvě sloučeniny: kyselina nikotinová a nikotinamid.

Vitamin B3 udržuje správnou funkci trávicího traktu, dobrý stav pokožky a je nezbytný pro tvorbu pohlavních hormonů (např. estrogenu)
Vitamin B3 udržuje správnou funkci trávicího traktu, dobrý stav pokožky a je nezbytný pro tvorbu pohlavních hormonů (např. estrogenu)

Stejně jako předchozí vitamin B2, účastní se i tento vitamin přeměny sacharidů, bílkovin a tuků na energii a má vliv na celkové využití této energie a tím pádem i na celkový růst organismu. Vitamin B3 pomáhá snižovat hladiny cholesterolu a triglyceridů v krvi, což pozitivně působí na zdraví našich cév. Dále je potřebný pro normální funkci celého nervového systému, a tedy i pro duševní zdraví a pohodu.

Vitamin B3 udržuje správnou funkci trávicího traktu, dobrý stav pokožky a je nezbytný pro tvorbu pohlavních hormonů (např. estrogenu).

Pro nás ženy je pozitivní také to, že může zmírňovat bolesti hlavy spojené s premenstruačním obdobím. Alespoň nějaká úleva pro nás, že? 😊

Historie vitaminu B3

Nikotinamid se vyskytuje zejména v živočišných produktech, kyselina nikotinová potom více v potravinách rostlinného původu.
Nikotinamid se vyskytuje zejména v živočišných produktech, kyselina nikotinová potom více v potravinách rostlinného původu.


Nemoc způsobená nedostatkem vitaminu B3 neboli pelagra se objevila už v polovině 18. století. Její název vznikl z italských slov „pelle“ (kůže) a „agra“ (hrubý, drsný). Dlouhá léta se nevědělo, co tuto téměř epidemii vlastně způsobuje a jak ji vyřešit. Předpokládalo se, že se jedná o otravu látkou, která je obsažená ve zkažené kukuřici. Kukuřice byla totiž hlavní součástí stravy těchto nemocí postižených lidí. Na způsob, jak tuto nemoc léčit a co ji vlastně vyvolává, se přišlo až roku 1937, kdy byla prokázána souvislost mezi vznikem pelagry a deficitem vitaminu B3 ve stravě (tedy právě v kukuřici).

Část si dokážeme vytvořit


Vitaminu B3 bychom měli denně přijmout přibližně 13 – 18 mg, pro ženy se doporučuje množství 12 mg. Je skvělé, že část vitaminu B3 si dokážeme v těle vytvářet sami z aminokyseliny tryptofanu (jedna ze stavebních jednotek bílkovin). Tato naše syntéza však není většinou stoprocentní, obzvláště pokud máme v potravě bílkoviny na tryptofan chudé a máme nedostatek některých dalších vitaminů (hlavně B1, B2 a B6), které tuto tvorbu podporují. Přesto nám ale tento proces k dosažení potřebné dávky vitaminu B3 rozhodně pomáhá. 

Vytvářet si také dokážete imunitní systém a to pravidelným cvičením, at už během venku, nebo návštěvou fitness, u nás v aurafit.cz je zkušební trénink zdarma:)

Čím tedy doplnit denní dávku na vitaminu B3 maximum?

Vitamin B3 tak můžeme získat například z masa, mléka a mléčných výrobků, vnitřností, kvasnic, ale také celozrnných obilovin, brambor, luštěnin či ořechů.
Vitamin B3 tak můžeme získat například z masa, mléka a mléčných výrobků, vnitřností, kvasnic, ale také celozrnných obilovin, brambor, luštěnin či ořechů. 


Nikotinamid se vyskytuje zejména v živočišných produktech, kyselina nikotinová potom více v potravinách rostlinného původu. Je tedy opět z čeho vybírat. Vitamin B3 tak můžeme získat například z masa, mléka a mléčných výrobků, vnitřností, kvasnic, ale také celozrnných obilovin, brambor, luštěnin či ořechů. 

Se „3D“ se nesetkáte jen v kině


Jelikož je vitamin B3 rozpustný ve vodě, vyplaví se jeho nadbytek (jako u ostatních vitaminů skupiny B) močí z těla ven. Z běžné stravy je tak předávkování nemožné. Pouze podávání opravdu vysokých dávek, např. při nesprávném užití doplňků stravy, může zapříčinit návaly krve do obličeje, bolesti břicha, průjmy či poškození jater.

Částečný nedostatek vitaminu B3 se na nás může podepsat únavou, nervozitou, tělesnou slabostí, žaludečními a střevními potížemi. Dále se objevují změny na pokožce, která je drsná a suchá a také zánětlivé změny v dutině ústní. 

Jak jste si již přečetli výše, dlouhodobý nedostatek vyvolává u lidí onemocnění nazývané pelagra,někdy také označováno jako „nemoc 3D“. „3D“ vzniklo z počátečních písmen tří hlavních příznaků této choroby, kterými jsou dermatitida, diarea a demence. Jinými slovy se tedy jedná o záněty kůže, později se přidávají průjmy, následně dochází i k poškození duševních funkcí, což nakonec může způsobit až smrt. 

Tento vážný nedostatek vitaminu B3 je u nás naštěstí opravdu velmi vzácný a může se objevit spíše jen u alkoholiků či u osob se zánětlivým onemocněním střev (např. Crohnova choroba), kteří mají snížené vstřebávání vitaminu ze stravy.

Naopak v chudých částech světa se i v současnosti toto onemocnění občas vyskytuje. Propuká především u lidí, jejichž hlavní část stravy představuje kukuřice a zároveň přijímají nedostatek bílkovin. Tím pádem si ani část vitaminu B3 nedokáže jejich tělo vyrobit. 

🤞 Výzva 21 dní do emailu!

Přidejte se k nám a získejte postupně 21 emailů ZDARMA ve 21 dnech s tipy a radami pro lepší život. Nespamujeme: kdykoli se můžete odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů pro detaily.

Výzva 21 zDARma!

Přidejte se k mnoha dalším čtenářkám! Každý den dostanete na váš nejlepší email souhrn informací pro lepší motivaci.

A čekají na vás i dárky a překvapení! Zajímavé čtení pro každou aktivní ženu plné novinek.

Získáte 21 emailů zDARma ve 21 dnech!

Udržíte si motivaci pro zdravý životní styl. Pravidelný souhrn těch nejlepších novinek, které nejspíš neznáte.

Tipy a rady pro lepší život nejen pro ženy!

Zadejte email, na který chodíte nejčastěji. A zkontrolujte si hned zítra schránku, kdyby náhodou spadly motivační emaily do spamu.

Nebudeme spamovat! Kdykoli se lze odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů.

O autorovi

Nákupní košík
Přejít nahoru