fbpx

Vitamin B5 16/21 – “21 doplňků pro ženy”


Vitamin B5 „Antistresový“ vitamin


Dalším ze skupiny vitaminů B rozpustných ve vodě je vitamin B5, označován také jako pantothenová kyselina. Jako tomu bylo u předchozích B vitaminů, je i tento vitamin zapojen do energetického metabolismu jak sacharidů, tak i tuků a bílkovin.

Pomáhá nám tedy získat dostatek energie pro všechny buňky. Vitamin B5 přispívá k udržení správné funkce nervové soustavy a imunitního systému. Podporuje také psychický klid a pohodu tím, že je zapojen do tvorby antistresových hormonů.

Vitamin B5 podporuje také psychický klid a pohodu tím, že je zapojen do tvorby antistresových hormonů.

Úzkosti a deprese si pak na nás tak snadno nepřijdou! 😊 Vitamin B5 se ale účastní i syntézy dalších důležitých látek jako například vitaminu A a D, různých hormonů, cholesterolu, hemoglobinu (krevní barvivo) a dalších.

Dále pantothenová kyselina předchází vzniku a pomáhá při léčbě kožních onemocnění (včetně akné). Zjistilo se také, že vitamin B5 má pozitivní vliv na psychiku lidí, kteří se snaží přestat kouřit.

Pozitivní vliv na psychiku má také pohyb, navštivte naše fitness aurafit.cz, nebojte se oslovit jednu z našich trenérek, která Vám ráda se vším poradí.

Proč zrovna název pantothenová kyselina?


Vitamin B5 byl objeven ve 30. letech minulého století. Jeho druhý název pantothenová kyselina pochází z řeckého slova „pantothen“, což v překladu znamená všude či všudypřítomný. Toto označení nám tak napovídá, že výskyt vitaminu B5 bude široký. 

Kolik vitaminu B5 přijmout denně?


Jako denní doporučená dávka vitaminu B5 se udává 4 – 7 mg. Potřeba tohoto vitaminu opět roste v těhotenství, u alkoholiků, při velké fyzické zátěži či ve stresu.

Neklame nás název?


Z významu názvu vitaminu B5 už víme, že by se měl vyskytovat skoro všude. Je tomu tedy skutečně tak? Ano, vitamin B5 se opravdu nachází v různém množství téměř v každé potravině. Nejvíce ho můžeme získat z masa (hlavně vepřového a hovězího), ryb, vnitřností, vajec, mléka. Z rostlinných zdrojů ho obsahují luštěniny, houby, obiloviny (především celozrnné), ořechy a některé druhy zeleniny (květák, brokolice, zelí). Na malý výběr se tedy nelze vymlouvat. 😊

Nejvíce vitaminu B5 můžeme získat z masa (hlavně vepřového a hovězího), ryb, vnitřností, vajec, mléka.

Nedostatek vitaminu B5 je naštěstí ojedinělý


Toxické účinky nadbytku vitaminu B5 zatím nebyly pozorovány. I když nám nadměrný příjem nemůže uškodit, je zbytečný, jelikož se přebytečné množství vyloučí močí. 

Vzhledem k velké dostupnosti ze všech různých potravin, se setkáváme s jeho nedostatkem opravdu velmi málo.

Přečíst si můžete i naše další související články z řady “21 doplňků pro ženy” najdete je na webu kruhový.cz

Nedostatek vitaminu B5 je naštěstí ojedinělý

Ohroženi mohou být prakticky jen alkoholici a lidé s poruchami příjmu potravy či poruchou vstřebávání živin. Za projevy nedostatečného příjmu se považuje únava, slabost, poruchy spánku, apatie, bolesti hlavy či anémie.

Dalšími příznaky nedostatku vitaminu B5 mohou být nevolnost, zažívací potíže, snížená tvorba protilátek (slabá imunita), křeče ve svalech a třes rukou anebo také ztráta pigmentace a vypadávání vlasů.

close

🤞 Výzva 21 dní do emailu!

Přidejte se k nám a získejte postupně 21 emailů ZDARMA ve 21 dnech s tipy a radami pro lepší život. Nespamujeme: kdykoli se můžete odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů pro detaily.

close

Výzva 21 zDARma!

Přidejte se k mnoha dalším čtenářkám! Každý den dostanete na váš nejlepší email souhrn informací pro lepší motivaci.

A čekají na vás i dárky a překvapení! Zajímavé čtení pro každou aktivní ženu plné novinek.

Získáte 21 emailů zDARma ve 21 dnech!

Udržíte si motivaci pro zdravý životní styl. Pravidelný souhrn těch nejlepších novinek, které nejspíš neznáte.

Tipy a rady pro lepší život nejen pro ženy!

Zadejte email, na který chodíte nejčastěji. A zkontrolujte si hned zítra schránku, kdyby náhodou spadly motivační emaily do spamu.

Nebudeme spamovat! Kdykoli se lze odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů.

Nákupní košík

Win Amazing Prizes

  • No Cheating
  • One Email = One Spin
  • Enter Email TO Start
Test Your Fortune
I agree with the term and condition
Přejít nahoru
Scroll to Top