fbpx
4 1 1 od Vápník 13/21 – “21 doplňků pro ženy”

Nervy, svaly, kosti, krev


Tento makroprvek se v našem těle nachází v množství 1000 – 1300 g, díky čemuž je nejvíce zastoupenou minerální látkou v lidském organismu. Až 99 % z celkového množství vápníku je uloženo v kostech a zubech (společně s fosforem). Zbylá část vápníku koluje např. v krvi nebo nervových buňkách. Jednou z hlavních funkcí vápníku je přenos nervových vzruchů a tím zajištění činnosti svalů a nervů. Jinak řečeno, tím, že vápník ovlivňuje nervosvalovou dráždivost, ovlivňuje i svalovou kontrakci – tedy stah svalu. Jak už jistě víme a z hlavního zastoupení vápníku v těle je nám jasné, že obrovský význam má vápník pro naše zdravé a pevné kosti. Je tedy nepostradatelný pro výstavbu a mineralizaci kostí ale i zubů. Kosti zároveň představují jakési depo vápníku, ze kterých může být vápník uvolněn při jeho nedostatku. To my ale nechceme a musíme se tak tomu snažit zabránit vhodnou stravou! Spolu s vitaminem K hraje vápník roli při procesu srážení krve, dále se podílí na dělení buněk, aktivuje některé hormony a enzymy a účastní se tak mnoha důležitých reakcí. V těhotenství je velmi potřebný pro růst plodu. 

Všechno v těle spolu souvisí


Aby vápník mohl plnit v našem těle všechny tyto životně potřebné funkce, měli bychom ho denně do těla dostat 1000 mg – tedy 1 g. Stejně jako je potřebné udržovat vyvážený příjem vápníku a hořčíku, je pro vstřebávání vápníku důležitý poměr vápníku a fosforu, který by měl být zhruba 1:1,5. Při příliš velkém příjmu fosforu totiž dochází ke zhoršenému vstřebávání vápníku. Kvůli tomu máme v krvi nižší hladinu vápníku, což následně může způsobovat odvápňování kostí, a tedy onemocnění osteomalacii a osteoporózu. 

Naopak pozitivně na získávání vápníku ze stravy působí vitamin D, který přímo stimuluje jeho vstřebávání ve střevě.

Potřeba vápníku je větší u pacientů s osteoporózou a u těhotných, kterým ještě nebylo 19 let a potřebují dostatek vápníku i pro vývoj svých kostí. Nově bylo zjištěno, že u těhotných starších 19 let už vyšší dávky vápníku nejsou nutné.

Tělo těhotné ženy totiž dokáže vstřebat více vápníku ze stravy, než kolik by vstřebalo v normálním stavu, a potřebné množství vápníku tak pokryje.  

Zdar a sílu najdeš v sýru!

Známé svým vysokým obsahem vápníku je určitě mléko, mléčné výrobky a zejména tvrdé sýry.
Známé svým vysokým obsahem vápníku je určitě mléko, mléčné výrobky a zejména tvrdé sýry


Známé svým vysokým obsahem vápníku je určitě mléko, mléčné výrobky a zejména tvrdé sýry. Tyto mléčné potraviny patří mezi zdroje s největší využitelností vápníku. To znamená, že se nám do těla vstřebá většina z přijatého množství. Výjimku představují tavené sýry, které sice obsahují velké množství vápníku, ale při jejich výrobě se používají tzv. tavicí sole obsahující fosfor, který nám vstřebávání vápníku znesnadňuje. Vápník můžeme získat také konzumací sardinek nebo lososa.

V rostlinných potravinách se vápník vyskytuje také, ovšem jeho využitelnost je v našem organismu mnohem horší. Vápník se zde totiž vyskytuje s látkami, které spolu s ním vytvářejí nevstřebatelné komplexy. Rostlinné zdroje vápníku zahrnují mák, brokolici, ořechy (lískové, mandle), luštěniny, špenát nebo také mořské řasy. 

Pečujte o své kosti


K nadbytku vápníku v těle obvykle nedochází, mnohem častější je jeho nedostatek. Pokud by se předávkování vápníkem objevilo, může se projevit únavou, slabostí, zvracením, žízní a při dlouhodobě vyšších dávkách i tvorbou ledvinových kamenů. 

Pečujte o své kosti
Pečujte o své kosti 

Důsledky nedostatku vápníku jsou zřejmé z funkcí, které v našem těle má. Při deficitu vápníku dochází ke zvýšené nervosvalové dráždivosti, vznikají tak křeče a svalové záškuby a je narušena tvorba kostí a zubů. U dětí se projevuje poruchami růstu a může se objevit onemocnění křivice. Tato choroba je sice primárně způsobena deficitem vitaminu D, ale nedostatek vitaminu D a vápníku jdou ruku v ruce. V dospělosti pak při nedostatečném příjmu vápníku dochází ke vzniku osteomalacie (měknutí kostí) a osteoporózy (řídnutí kostí), což má za následek zvýšenou lámavost kostí. Typickou osteoporotickou zlomeninou je například zlomenina krčku stehenní kosti.

Jak již bylo nastíněno výše, při nízkém příjmu vápníku dochází k vyplavování vápníku z kostí. Tělo si totiž snaží udržet stálou hladinu vápníku v krevní plasmě, aby mohla být zajištěna správná funkce svalů a nervů. V případě, že tento stav nastává často, způsobuje to právě nebezpečné řídnutí a měknutí kostí. Tento fakt je dobré vědět, abychom si uvědomili, že vápník je potřeba přijímat v dostatečném množství po celý život, a nejen v mládí, kdy se nám kosti vyvíjí. 😊

Mléčné potraviny patří mezi zdroje s největší využitelností vápníku
Mléčné potraviny patří mezi zdroje s největší využitelností vápníku

Pro to, aby se nám vápník z kostí neuvolňoval a naše kosti zůstávaly pevné i s rostoucím věkem, je také velmi důležitá pohybová aktivita zatěžující náš pohybový aparát – kosti a svaly. Ideální je tedy rychlá chůze, běh, aerobic nebo kruhový trénink! 

Aurafit.cz se zaměřuje na kruhový trénink, tak neváhejte naše fitness navštívit.

By Markéta Strankmüllerová

Absolvovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Baví mě sport od aurafit.cz kruháče a silového cvičení až po běh, kolo a plavání. Miluji zdravou a hlavně chutnou stravu, baví mě cestování a poznávání nových lidí, rodina, kamarádi a hudba.