Okénko z historie kruhového tréninku 🙂 Kruháč se zrodil v USA. Kruhový trénink je matkou silového tréninku již od počátku vzniku. V dřívější době nebyly v posilovnách moderní stroje se zaměřením na konkrétní svalovou partii. Proto si lidé často museli vystačit s činkami a nakládací osou. Mezi jednotlivé cviky byly zařazeny kardio cviky (aerobní cvičení). Zapadá to do sebe a vzniká tak něco jako “kruhový trénink”. V tomto okamžiku se asi zrodila ona myšlenka “kruháče”. Ve velmi brzké době už vzniká klasické kruhové cvičení.
Historie principu kruhového tréninku
Systém tedy vychází z principu prohnat co nejvíce krve svalovými partiemi, což je zásadní rozdíl od systému překrvení (flushing) – tedy nahnat do svalů pomocí postupného zatěžování svalových partií co nejvíce krve a sval maximálně prokrvit. Maximální krevní cirkulace má své výhody v průběžném odplavování únavových látek, zatížení celého těla, zrychlené redukce tuků.
Výhody kruhového tréninku
- zapojení více svalových skupin
- zapojení kardio cviků (spalujeme tuky)
- pestrost a variabilita cviků
- možnost cvičit ve více lidech (toto cvičení zaručuje zábavu a hlavně motivaci navzájem)
- za velmi krátký čas spálíte mnoho kalorii
- vhodné i pro začátečníky
- kruhový trénink lze nastavit kondičním a fyzickým možnostem klientky
Jaký je smysl kruhového tréninku
Smyslem kruhového tréninku je formovat fyzickou zdatnost a výdrž tak, aby jste postupem času zvládala odcvičit i složitější cviky. Kruháč by měl především klientku bavit. Proto je důležité ho sestavit tak, aby vyhovoval vašim představám. Na paměti musíme mít strukturu cvičení, neměla byste cvičit dva stejné cviky po sobě jdoucí na stejnou svalovou skupinu.
Bohatá historie kruhového tréninku
Historie kruhového tréninku je velmi bohatá. Sice trénink neměl dnešní podobu, ale základ byl stejný. Kořeny této metody tréninku jsou ale ve Spojených státech amerických, kde začal v 60. letech a je spjatý s osobou f Boba Gajdy. Nazýval se P. H. A. systém. Jeho hlavním bodem bylo prohnání co největšího podíl množství krve svalstvem.
Na toto je odpoved celkem jednoduchá. Vhodný je téměř pro každého. Pokud chcete něco dělat a nechcete vyloženě zvedat činky volte kruhový trénink. Kruháč se hodí opravdu pro každého v každém věku. Tím, že není nutné použití cvičebních pomůcek. Což je tedy vhodné i pro klientky staršího věku.
Příklad kruhového tréninku založený Bobem Gajdou
Variant je nespočet. Variabilitě a fantazii se meze nekladou. Toto je základní forma kruhového tréninku. Kruháč je složený tedy ze základních cviků, které použil již před mnoha lety Bob Gajda.
Kdo je Bob Gajda
Bob Gajda se narodil 13. září 1940 v Chicagu. Jeho rodina pocházela z Polska. Otec Boba byl profesionálním boxerem ve střední váze. Proto byl velkou inspirací pro svého syna. Gajda byl velice nadaný sportovně a vynikal tak i třeba košíkové, baseballu i v americkém fotbalu. V roce 1996 se stal Mr. USA a Mr. America, přisvojil titul FIHC Mr. World/Universe ve východní Evropě a dovršil tím trojici vítězství.
Kruhový trénink Boba Gajdy
- – bench press
- – dřepy
- – shyby
- – kliky
- – přitahování činky směrem k bradě
- – zdvihy vsedě na biceps
Kruhový trénink z dnešní doby
Varianta B středně pokročilý
- Stanoviště 1. Angličáky
- Stanoviště 2. Nůžky v lehu
- Stanoviště 3. Sklapovačky
- Stanoviště 4. Zvedání pánve
- Stanoviště 5. Walkout
- Stanoviště 6. Výpady do strany
Tento kruháč je silově už náročný, proto je doporučený pro klientky s větší fyzickou zdatností. Zde je velmi důležité znát správnou techniku cviků.
Kruhový trénink v Aurafit
V AURA klubech se využívají hydraulické pístové stroje, které mají jedinečnou vlastnost – umožňují zároveň kardiovaskulární i silový trénink. A navíc, protože jsou pístové, šetří čas. To znamená, že jednou skupinou svalů provádíte tlak a opačnou svalovou skupinou tah. Taková intenzita cvičení vede ke snadnému zvýšení a udržení požadované tepové frekvence v tzv. aerobní zóně.
Navštivte naše fitness a vyzkoušejte si nás na prvním zkušebním tréninku zdarma, Se vším Vám ráda poradí naše trenérka:)