fbpx
mark adriane xQghSLXYD3M unsplash 1 scaled 1 - Celé tělo v režimu "ON": Angličák 1/1

Angličák je cvik, kterým procvičíte opravdu téměř celé tělo. Kdo si myslí, že je angličák pohoda, opravdu se mýlí. Angličák je velmi dynamický a náročný cvik. Jde tu o hbitost, reflex, rychlost a také kondici, ale nechci vás děsit. Nebojte se všechno zvládneme.

Co je to Angličák?

Když vám povím, které všechny partie zapojíte při cviku angličák, budete nadšené a budete ho dělat s láskou :D. To samozřejmě neznamená, že už budeme cvičit jen angličáky.

Které partie zapojíme? Opět mluvím o takzvaném combo cviku, při tomto cviku uděláte dřep, klik, znovu dřep a výskok nakonec, zpevnujeme ruce, záda, zadeček a také střed těla.

A víte co je úžasné? Spalujete tuk! A to nemluvím o tom, že si budujete super kondici.

Angličák provádějte nejprve pomaleji a koordinovaně
Angličák provádějte nejprve pomaleji a koordinovaně

Přejeme hodně sil ve zdolávání angličáků, pochlubte se nám ve fitku, kolik jich zvládnete během 30 sekund 🙂

Spartan race a angličák

Říká vám to něco? Myslím, že už tohle spojení slyšela nejedna z nás.

Je to velmi populární a oblíbený překážkový závod ve světě. Právě zde se prověřuje zdatnost, sila, kondice a vytrvalost. Angličák je zařazený do tohoto překážkového závodu, je to opravdová prověrka toho, jak na tom fyzicky jste.

Splníte podmínky americké armády a uděláte za 20 sekund 13 a více poctivých angličáků? 

Momentálně asi žádná z vás, ale tady chci podotknout, že i v armádě vojáci mají tento cvik jako prověrku zdatnosti. Proto až ho zvládnete, budete na sebe moct být hrdé! Určitě si časem můžeme dát i nějakou tu výzvu. Věřím, že se budeme už pouze zlepšovat, jak fyzicky tak mentálně, protože hlava je součást našeho progresu.

Angličák je často zapojovaným cvikem při běhu Spartan race
Angličák je často zapojovaným cvikem při běhu Spartan race

Kdy mohu mluvit o progresu a co to vlastně znamená?

Progress je posun dopředu, zlepšení v tom co děláte, na co jste zaměřená. Nejedná se pouze o progress ve cvičení, ale i třeba v práci, nebo v chování vás či vašich dětí, je to prostě posun někam dál a je otázka co člověk považuje za progress. U někoho to znamená to, že shodil 5 kilo, u jiného, že nabral svalovou hmotu a jiný považuje za progress to, že dodržuje pravidelné cvičení a nastavený jídelníček.Všímejte si, je to posun, pokrok k lepšímu.

Víte, že?

Angličák je známý pod názvem Burpees.

Samozřejmě u vrcholových sportovců se pod progresem skrývá velká dřina, striktní dieta, nabírání svalové hmoty a požadované váhy, rýsování atd, je toho docela dost, ale pořád základním významem je posun k tomu být lepší.

I my se díky našemu cvičení v Aurafit.cz dostaneme k určitému progresu, věříme tomu a snažíme se neustále posouvat kupředu.

Jak na správný BURPEES angličák!

Jedeme na to, milé dámy, připravte se, dáme si do těla. Rozhodně si udělejte kolem sebe místo. Začínáme v pozici ve stoje, kdy máme nohy mírně rozkročené, a jdeme do dřepu. Jakmile jsme ve spodní poloze, jdeme rukama dopředu před tělo a poté na zem do kliku, dlaně jsou na zemi a nohy se přesunou dozadu. Uděláme tedy klik, pozor hrudník se dotýká země. Břicho je zatnuté a neprohýbáme se.

S návratem do vrchní polohy jdou nohy od sebe a jdeme do výskoku. Výskok je pružný a dynamický, skočíme co nejvýš. Ruce jdou nad hlavu společně s výskokem.

Ze zákulisí: Kdo s angličáky vlastně začal?

R. H. Burpee byl veteránem první světové války, bláznem do sportu a newyorským fyziologem, který vystudoval Kolumbijskou univerzitu (ne tu v Kolumbii). Dal dohromady daleko lehčí variantu, která se měla provádět maximálně čtyřikrát v rámci testu fyzické kondice (byl proti většímu počtu opakování).

Raz, dva, deset! Vztyk!

Néé, nebudeme vás takhle trápit, nejsme na vojně. V případě angličáků vám nebudu říkat hezky před zrcadlo, at vidíte zda cvik děláte správně, to by jste trošku neudýchala a nestíhala:) Každopádně napoprvé to správně stejně nebude, je třeba si uvědomovat každý pohyb, který na sebe po sobě navazuje. Nejprve cvik dělejte pomalu a i tak se zapotíte, to mi věřte. Až uděláte čtvrté, páté, šesté opakování, ono to půjde.

Náš počet opakování bude tedy od 5 do 8 , a po 3 až 4 sériích, prosím, ale až si budete jisté, že cvik chápete a máte dobře provedený. Až budete o level výše, můžete to zkusit na čas. Doba 30 vteřin je standard pro test, kolik angličáků zvládnete za tento čas? Jděte na to s opatrností, chceme aby to byl pro vás přínos, tak at vás zbytečně nic pak nebolí.

Zvládnu u cviku dýchat? Ano!

Nadechněte se během kliku, vydechněte během výskoku, při nádechu dokážete tak ochránit spodní část zad,díky tomu dokážete vydechnout přes břišní dutinu, ve které vytvoříte tlak.

Dech je při tomto cviku dost náročný stejně jako angličák samotný, ale nezoufejte, vše má svůj smyl. Jděte na to hezky pomalu a postupně.

samuel girven RrCvrrYtlqQ unsplash - Celé tělo v režimu "ON": Angličák 1/1
U cviku angličák jde hodně i o kondici a zdatnost

Tip: Pokud by Vám bylo cokoliv ohledně cviku či dýchání nejasné, neváhejte nás kontaktovat.

Víme jak na to, takže pohodlné botky, sportovní oblečení, co nesmí chybět je voda při ruce! Protože pitný režim je základ.

Přečtěte si také další související články na kruhový.cz

By Ivana Volná

Fitness je pro mě životní styl. Sama jsem pod vedením několika trenérů, protože učený z nebe nespadl a vždy je co zdokonalovat. Proto je fitness a cvičení moje vášeň. Jsem trenérkou v aurafit.cz a píšu pro kruhovy.cz. Absolvovala jsem dva kursy sebeobrany: Pepřový spřej a Znásilnění. Člověk nikdy neví, co ho může potkat, zvlášť když je žena :) Pomůžu ráda s motivací a budu inspirovat k dosažení vašich fitness cílů!