fbpx
4 clanek 11 scaled od Doplňky stravy před-při-po cvičení 11 /21

Ať už se cvičením teprve začínáte, nebo jste zkušené sportovkyně, vždy je co se učit. Na co jsou doplňky stravy? Na trhu je velké množství produktů, které se tváří, že díky nim zhubneme 20 kilo za měsíc. Ty asi nepotřebujete. Pokud je tedy nekupujete vědomě a máte ráda placebo efekt – pak jsou doplňky namístě. Vymoženosti jako jsou hubnoucí medvídci vás pak potěší.

Raději se zaměřte opravdu na to, co Vaše tělo potřebuje před, během a po tréninku. Rozdělíme si doplňky stravy podle toho v jaké fázi tréninku je máme užívat.

Před tréninkem doplňky pro výkon

Začneme s tím, co je vhodné před začátkem tréninku. Vhodné suplementaci, která Vaše tělo nastartuje a připraví pro zátěž byste se měla začít věnovat tak půl hodiny až hodinu před tréninkem. Jaké doplňky zvolit?

Čím povzbudit tělo i mysl? Kofein!

Když chcete udržet tělo i mysl v kondici, volte i správné doplňky stravy
Když chcete udržet tělo i mysl v kondici, volte i správné doplňky stravy

Pro maximální výkon je nutné povzbudit tělo i naší mysl je první velmi účinnou látkou kofein a doplňky, které jej obsahují. Výhodou kofeinu je to, že je během chvíle vstřebatelný. Jedná se o psychosomatický stimulant. Kofein blokuje adenosin, který zapříčiňuje ospalost a útlum organismu. A výhodou kofeinu je i to, že se cítíme nabití energií i po tréninku.

Zkuste si dát espresso před tréninkem a vynechejte doplňky! Uvidíte, že Vás nabije energií. S kávou to ovšem nepřehánějte, méně je někdy více. Kofein v nadbytku může totiž působit opačným způsobem. A také se kofeinu vyhýbejte kofeinu v pozdních hodinách, abyste si neovlivnila svůj spánkový režim.

Dejte si někdy taky pauzu

Víte, že naše tělo si na množství kofeinu rychle zvyká? Začínala jste s jednou kávou denně a nyní necítíte rozdíl pokud si dáte dva nebo pět hrnků kávy za den? Nenavyšujte stále množství, ale zkuste kávu z Vašeho jídelníčku na dva týdny úplně vyřadit.

Budete koukat, jak se Vaše tělo odnaučí a opět začne vnímat účinek kávy jako dříve.

Slyšela jste o kreatinu?

Podobně jako kofein, i kreatin je snadno vstřebatelný. Kreatin putuje přímo do kosterního svalstva. Zvolte doplňky stravy s kreatinem. Dochází k rychlejší regeneraci svalů a ještě se nám díky němu lépe cvičí. Kreatin se pije společně s vodou před, během, ale i po tréninku. Jeho pravidelná konzumace nám pomáhá s postupným navyšováním zátěže na naše svalstvo.

Doplňky stravy během cvičení pro lepší spalování

Doplňky stravy jako velký pomocník v boji za krásnou postavou
Doplňky stravy jako velký pomocník v boji za krásnou postavou

Těsně před tréninkem, či během tréninku se zaměříme na doplňky stravy neboli suplementy, které nám pomůžou především ke zvýšení počtu spálených kalorií.

Spalujte kalorie v našem fitness aurafit.cz

Co a k čemu jsou BCAA?

BCAA jsou velmi zajímavým a také chutným suplementem, který se nedávno začal prodávat i v naší Auře a to ve výborných příchutích. BCAA jsou vhodná před tréninkem, ale především během tréninku.

Při konzumaci před tréninkem doplňky BCAA působí jako zdroj aminokyselin, které tělo při cvičení spotřebuje.

Pokud si dáme BCAA, co se stane? Naše tělo bude nejprve využívat aminokyseliny ze suplementu a bude si šetřit ty, které jsou uložené v našem těle. Samozřejmě mají také tu vlastnost, že díky nim se nám cvičí snadněji a jsme nabití energií.

L-karnitin pro ještě efektivnější spalování!

V našem dámském fitness si můžete tuto látku doplnit ve formě tekuté dobroty, která nese název Carnitine drink. Prodáváme je vychlazené ve velkém množství příchutí a často děláme ochutnávky. Každá si přijde na tu svou příchuť!

Stejně jako BCAA je tento nápoj vhodný pro otevření již 20 minut před začátkem tréninku a pro osvěžení i během něj. Zajistí správnou látkovou výměnu, kterou potřebujeme pro tvorbu energie. A prodávají se i bez cukru, takže jsou vhodné i pro dietářky.

Po tréninku dobrý protein

Dopřejte si k obědu po tréninku kuřecí maso a k snídani zvolte vejce.
A volte i správné doplňky stravy
Dopřejte si k obědu po tréninku kuřecí maso a k snídani zvolte vejce.
A volte i správné doplňky stravy

Protein je asi nejznámějším suplementem, který se užívá ihned po cvičení. Jelikož zvyšuje hladinu inzulínu v krvi, umožňuje přenos glykogenu do zatíženého svalstva. Přispívá k rychlejší regeneraci. Samozřejmě ani protein nemůže v Auře chybět a proteinový shake Vám připraví při konci tréninku trenérka. I v množství příchutí proteinů si zajisté vyberete i Vy svou oblíbenou. Bílkoviny doplňujte i stravou. Dopřejte si k obědu po tréninku kuřecí maso a k snídani zvolte vejce.

Nezapomínejte na Omegu!

Omega určitě patří mezi doporučované doplňky stravy
Omega určitě patří mezi doporučované doplňky stravy

Omega 3 mastné kyseliny jsou brány za nezbytné pro lidské tělo. Jelikož si naše tělo není schopné utvářet zásoby těchto mastných kyselin, je velmi vhodné doplňovat je pomocí doplňků stravy. Nejsou důůležité jen pro sportovce. Působí blahodárně na náš mozek a můžou nám pomoci vyhnout se kardiovaskulárním onemocněním. Pokud se bavíme o sportu, v tomto případě nám pomáhají budovat svalovou hmotu.

Zapojte do svého zdravého jídelníčku sladkovodní i mořské ryby a doplňte tím tak potřebné mastné kyseliny. A nebo využijte jednodušší variantu ve formě tabletek.

Co nového si můžete přečíst?

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!