fbpx
pushpak dsilva r hQw obFd0 unsplash scaled od 12x superpotraviny a jejich účinky

Co jsou superpotraviny? Jsou to potraviny, které bychom mohli vzhledem k jejich léčivým účinkům nazvat přímo zázračnými. A co se prevence stárnutí týče, prokážou vám podobnou službu jako omlazující kúra na luxusní klinice.

Proč mezi superpotraviny patří zrovna žlutá rajčátka nebo krevety? V poslední době se stále častěji mluví a píše superpotravinách, což je pojem, který vznikl v minulém století. Touto lákavou nálepkou se označují potraviny, jež v sobě skrývají mimořádné množství zdraví prospěšných látek.

Superpotraviny – seznam

Asi nejznámější superpotraviny jsou borůvky, jimž se co do obsahu vitaminu C, antioxidantů a vlákniny nevyrovná žádné jiné ovoce. Protože neexistuje žádný závazný seznam superpotravin, řadí se mezi ně desítky různých typů ovoce, zeleniny, ořechů i masa. Tady je několik tipů, jak můžete svůj jídelníček obohatit o několik nových superjídel či supernápojů. Jsou mezi nimi i některé neprávem opomíjené a osočované potraviny, které mají ve skutečnosti spoustu báječných vlastností.

Asi nejznámější superpotraviny, můžeme mezi ně počítat i borůvky
Asi nejznámější superpotraviny, můžeme mezi ně počítat i borůvky

1. TRENDY ZELENINA žlutá rajčata

ŽLUTÁ RAJČATA – I barva někdy rozhoduje o kvalitě. Že jsou červená rajčata nabitá lykopenem, který snižuje riziko rakoviny a srdečních nemocí, asi tušíte. Víte ale, že oranžová a žlutá ho mají dvaapůlkrát více? Navíc obsahují takovou formu lykopenu, která se lépe vstřebává. V pokusech, jež dokázaly prospěšnost oranžových rajčat, byly použité plody vypěstované ve skleníku. Stejné účinky patrně mají ale i ostatní podobně zbarvené plody.

Tip: Lykopen se dobře rozpouští v tucích, proto rajčata zakápněte nejlépe olivovým olejem.

2. TŘEŠNIČKA NA DORTU višně

VIŠNĚ – Višně, které se přidávají do dortů a zákusků, mají podle posledních studií blahodárné účinky – snižují cholesterol a hladinu cukru v krvi a zároveň se při jejich konzumaci ukládá v organismu méně tuku. Dosud není známo, proč má právě tento typ ovoce tak prospěšné účinky na lidský organismus, ale výsledky testů mluví jasně.

Tip: Kompotované višně můžete přidat do jogurtů či cereálií. Pomůžou vám i v období, kdy se intenzivně věnujete cvičení, snižují totiž bolesti svalů, ptoro se řadí mezi superpotraviny .

3. ZELENINOVÁ POPELKA kapusta

KAPUSTA – Tato zelenina bývá neprávem podceňována. Její specifi ckou vůni, která některé lidi odrazuje a jíž vděčí kapusta za svou neoblíbenost mezi dětmi, mají na svědomí blahodárné látky, které pomáhají likvidovat rakovinotvorné buňky. Když kapustu zařadíte do svého jídelníčku alespoň jednou týdně, snížíte tak riziko, že onemocníte rakovinou tlustého střeva. Nejzdravější je zelenina, kterou vypěstujete sami, případně v kvalitě bio, těsně následovaná zmraženou.

Tip: V jejím případě se vyhněte vaření, to by totiž snížilo obsah léčivých látek až o 58 %. Raději kapustu šest minut poduste na troše olivového oleje.

4. SLADKÉ MÁMENÍ čokoláda

HOŘKÁ ČOKOLÁDA – Malé množství tmavé čokolády nabité flavonoidy snižuje riziko ucpávání tepen a vzniku srdečních chorob. Pár kostiček tmavé čokolády denně může snižovat tlak stejně efektivně jako některé léky. Navíc vám zlepší náladu, protože zvyšuje hladinu serotoninu v mozku, také se dá zařadit mezi superpotraviny.

Čokoláda se velmi dobře dá zařadit mezi superpotraviny
Čokoláda se velmi dobře dá zařadit mezi superpotraviny

Tip: Při nákupu čokolády sáhněte po tabulce kvalitní čokolády, která obsahuje minimálně 70 % kakaa.

5. DIETNÍ PLODY MOŘE krevety

KREVETY – Mají jen devadesát kalorií v jedné porci, žádný tuk, ale zato spoustu bílkovin, což z nich činí ideální dietní potravinu. Díky astaxanthinu, který dodává krevetám typické červené zbarvení, příznivě působí na srdce. Navíc v nich najdete spoustu selenu, který zabraňuje vzniku rakoviny, a vitamin D, velice důležitý pro stavbu kostí, pojme si ji tedy vložit do skupiny superpotraviny.

Tip: Krevety před použitím důkladně omyjte pod tekoucí vodou. Odstraníte z nich až 40 % sodíku, díky čemuž budou ještě zdravější.

6. ŽIVOTABUDIČ káva

KÁVA – Káva má temnou pověst, kterou si ne tak úplně zaslouží. Když denně vypijete mezi dvěma až pěti šálky, snížíte tak riziko vzniku cukrovky II. typu, Parkinsonovy i Alzheimerovy choroby a některých typů rakoviny. Navíc obsahuje antioxidanty, které chrání vaši DNA před poškozením.

Tip: Večer pijte kávu bez kofeinu, která nesníží kvalitu vašeho spánku, ale zároveň obsahuje zdraví prospěšné látky.

7. DIETNÍ STEAK hovězí maso

HOVĚZÍ MASO – Červené maso vám žádný dietolog moc nedoporučí. Libové hovězí maso je ale nabité látkami, které působí proti rakovině a pomáhají srdci, a tak bychom si ho měli dopřát dvakrát až třikrát týdně. Musí se ale jednat o maso krav, které byly krmené trávou. To je totiž mnohem méně kalorické než maso skotu, který dostával jiný typ krmení. Je to také neocenitelný zdroj železa, s jehož nedostatkem bojuje řada žen. Maso tedy zařadte do jídelníčku. Takový steak se zeleninou, to je super večeře.

Maso jako zdroj železa
Maso jako zdroj železa

Tip: Hovězí pečeni okořeňte rozmarýnem a tymiánem. Tyto bylinky totiž snižují až o 87 % množství karcinogenů, které vznikají během úpravy při vysoké teplotě.

8. KRÁLOVNY OŘECHŮ pistácie

PISTÁCIE – Zabraňují vzniku cukrovky II. typu, protože snižují vliv sacharidů na obsah cukru v krvi. Navíc v sobě mají spoustu bílkovin, vlákniny a zdravých tuků. Můžete se jimi ládovat také v obdobích, kdy se cítíte vyčerpaní. Mají v sobě totiž vitamin B6 a měď, což jsou látky, které vám dodají spoustu energie. Oříšky milujeme, je skvělé, že je tedy můžeme opět zařadit mezi superpotraviny.

Tip: Pistáciemi můžete nahradit nezdravé chipsy. Vybírejte si ale nesolené ořechy ve skořápce. Protože je budete muset otevírat, sníží se tak pravděpodobnost, že se jimi přejíte.

9. ZDRAVÝ PAMLSEK cereálie

CELOZRNNÉ CEREÁLIE – Když si dáte každý den k snídani celozrnné cereálie, můžete tím výrazně snížit obsah cholesterolu v krvi. Vláknina, kterou obsahují, totiž zpomaluje vstřebávání cholesterolu. Navíc se po snídani budete cítit plnější a díky tomu si při obědě naložíte na talíř menší porci.

Tip: Vyberte si vločky s nízkým obsahem cukru (maximálně 1 g na porci) a dolaďte je přidáním ovoce. Pro tento účel jsou nejvhodnější superzdravé lesní plody, například borůvky či maliny.

10. PIKANTNÍ LÉK kari

KARI – Prý je kořením života. Obsahuje totiž kurkumu, velmi účinný antioxidant, který zabarvuje kari dožluta a dodává mu onu typickou chuť. Je momentálně v hledáčku vědeckých výzkumů, které dokázaly, že preventivně působí proti několika druhům rakoviny i vzniku Alzheimerovy choroby. Vědci zatím ale netuší, v jakém množství bychom měli toto koření konzumovat.

Tip: Vyberte si kari směs s co nejvyšším obsahem kurkumy. Pokud možno ji kombinujte s květákem či kapustou. Právě ve spolupráci s těmito druhy zeleniny je totiž nejúčinnější.

11. UNIVERZÁLNÍ LAHŮDKA jogurt

JOGURT: ne nadarmo byl v 16. století, kdy se dostal z východu do Evropy, považován za lék na zažívací problémy. Většina jogurtů obsahuje dvě živé jogurtové kultury, které podporují střevní mikroflóru. Má relativně nízký obsah tuku a zároveň z něj načerpáte bílkoviny, vápníky i vitaminy skupiny B. A navíc ho můžete jíst na sto různých způsobů – s marmeládou, ořechy, medem, citronovou šťávou semínky… I jogurt tedy řadíme mezi superpotraviny.

Tip: Jogurty si naordinujte po léčbě antibiotiky — obnovíte tak střevní mikroflóru.

12. ZAHŘÍVACÍ KOŘENÍ zázvor

ZÁZVOR se řadí mezi superpotraviny – Má tu výhodu, že zabírá hned proti několika druhům problémů – žaludečním nevolnostem, plynatosti nachlazení, a zároveň nemá žádné vedlejší účinky. Příjemným bonusem je i snížení hladiny cholesterolu a zpomalení stárnutí. Toto ostré koření oceňované v asijské kuchyni můžete zkombinovat s drůbežím masem. Máte strach experimentovat? Zahřejte se zázvorovým čajem, který má jemně štiplavou příchuť, anebo si dejte zázvorovou limonádu.

Tip: Při bolesti zubů žvýkejte kousek čerstvého zázvoru a nepříjemné pocity poleví.

Víme, jaké superpotraviny zařadit do svého jídelníčku. Další možností, jak se starat o své tělo je mít dostatečný pohyb. Nabízíme Vám tedy možnost si nás vyzkoušet. První zkušební trénink je zdarma 🙂 Vůbec se neostýchejte, náš zkušený tým vám se vším poradí.

V AURA klubech se využívají hydraulické pístové stroje, které mají jedinečnou vlastnost – umožňují zároveň kardiovaskulární i silový trénink. A navíc, protože jsou pístové, šetří čas. To znamená, že jednou skupinou svalů provádíte tlak a opačnou svalovou skupinou tah. Taková intenzita cvičení vede ke snadnému zvýšení a udržení požadované tepové frekvence v tzv. aerobní zóně. (kondiční místnosti)

Máme také speciální hodiny a vyhrazené studiové lekce, od pomalejších typu zdravého cvičení, twerk na zadeček, až po dynamické vedené lekce kruháče, nebo Tabaty a zdravého cvičení proti bolesti.

To vše a ještě mnohem více najdete u nás v Auře, moc se na Vaši návštěvu těšíme – rezervujte si termín na aurafit.cz:)

Kruhový trénink
Kruhový trénink

PŘEDNOSTI KRUHOVÉHO TRÉNINKU

  • Podporuje vyvážený rozvoj jednotlivých svalových partií.
  • Ochraňuje Vás před rychlým přechodem na těžké váhy, čímž předchází zranění.
  • Trénuje srdce a kardiovaskulární systém.
  • Je možné ho provádět jak s činkami, tak na přístrojích nebo kombinací obojího.
  • Umožňuje nárůst síly s malým počtem jak základních, tak pomocných cviků.
  • Šetří klouby.
  • Umožňuje různou rychlost svalové práce.
  • Je ideální pro sportovce různých sportovních aktivit.
  • Je nenáročný na čas při vysoké intenzitě tréninku.

Často přehlíženým pozitivním efektem kruhového tréninku je skutečnost, že srdce a kardiovaskulární systém trénujete právě tak efektivně jako Vaše svaly. Ovšem pouze za předpokladu, že přecházíte mezi stanovišti co nejrychleji – to je rozhodující. Musíte tedy vkládat mezi cviky co nejkratší přestávky. Tepová frekvence by se měla pohybovat dle stáří a kondice mezi 60 až 90 % maximální hodnoty a na této hodnotě by měla setrvat alespoň 20 až 30 minut. Toho samozřejmě můžete docílit použitím buď činek, nebo přístrojů, ale nejlépe kombinací obojího.