fbpx
obrazek3 od Vegetariánství a veganství ve fitness a sportu 1/1

Vegetariáni a vegani jsou často považováni za „blázny“, kteří nejedí maso (vejce, mléčné výrobky atd.), vypadají nezdravě, chodí v batikovaném oblečení s dredama na hlavě, možná cvičí jógu, meditují a vůbec jsou celí dost divní 🙂

Ať už jsou důvody k tomuto způsobu života jakékoliv (zdravotní, etické, ekologické, duchovní atd.), vegetariánství a stravování si získává každým dnem stále více příznivců a i ve světě fitness a sportu se těší veliké oblibě.

Vegetariánství a veganství ve fitness a sportu může být i životní styl
Vegetariánství a veganství ve fitness a sportu může být i životní styl

Na co si tedy dát při vege stravování pozor?

Pestrá strava

Zapomeňte na to, že maso nahradíte hromadou těstovin, pečiva a rýže. Do jídelníčku místo toho zařaďte dostatek luštěniny, pseudoobilnin (amarant, quinoua, pohanka), mořské řasy, tempeh nebo lněné semínko. Konzumujte velké množství čerstvé zeleniny. Jak ve formě salátů, tak tepelně upravenou – výborná je dušená či zapečená. Denně snězte alespoň 1 kus ovoce.

sigmund uQi5x9buwcE unsplash od Vegetariánství a veganství ve fitness a sportu 1/1
Do jídelníčku místo toho zařaďte dostatek luštěniny

Dostatek kvalitních bílkovin

Zejména při zvýšené zátěži je dostatečný přísun kvalitních proteinů nezbytný pro správný růst a regeneraci svalstva. Objevte tedy potraviny jako je tempeh , tofu, natto, klaso či seitan. U sóji dbejte na kvalitu a nikdy nekupujte GMO* výrobky. Zařadit můžete i kvalitní raw proteiny. Nabídka je pestrá. Vyzkoušejte konopný, hrachový, rýžový či dýňový protein. Mnohé z nich jsou zdrojem všech esenciálních aminokyselin. Dalším perfektním doplňkem stravy je spirulina či řasa chlorella.

Kvalitní zdroj tuků v přiměřeném množství

Nenasycené tuky jsou součástí rostlinných olejů a ořechů. Tento druh tuků působí na náš organismus příznivě a dokonce snižuj riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Nejvhodnějšími zdroji nenasycených tuků jsou kvalitní oleje lisované za studena. Střídejte konopný, olivový, lněný, dýňový atd..  Pro tepelnou úpravu vyzkoušejte kokosový olej či mléko. Ořechy a semínka jezte v přírodní podobě – tedy nepražené, nesolené.  Ořechy doporučuji před konzumací  na pár hodin namočit do vody a poté propláchnout. Ale pozor, všeho s mírou. Pokud si hlídáte štíhlou linii, u tuků to platí obzvlášť!

Dostatek železa

Vegani  mají v jídelníčku většinou zastoupeno vyšší množství potravin obsahující železo, než konvenčně se stravující lidé – rozdíl je ovšem v jeho vstřebatelnosti. Z rostlinných zdrojů je vstřebatelnost železa oproti živočišným nižší.  Zaměřte se proto na přirozené zdroje jako zelená listová zelenina.  Pijte čerstvé zeleninové šťávy, krom železa obsahují i kvalitní bílkoviny a jsou doslova vitaminovou bombou.

 Pijte čerstvé zeleninové šťávy, krom železa obsahují i kvalitní bílkoviny a jsou doslova vitaminovou bombou.
Pijte čerstvé zeleninové šťávy, krom železa obsahují i kvalitní bílkoviny a jsou doslova vitaminovou bombou.

Rostlinná strava(vegetariánství), pokud se aplikuje správně (!), skrývá úžasná pozitiva.

Nezáleží, zda sportujete rekreačně nebo máte vyšší ambice. Při vyváženém a pestrém jídelníčku budete hýřit energií a dobrou náladou a Vaše tělo se Vám za tuto péči bohatě odvděčí 🙂

Vegetariánství může být i zajímavá a pestrá záležitost
Vegetariánství může být i zajímavá a pestrá záležitost

*GMO = Geneteicky modifikovaný organismus

Víte jaké máme druhy diet, nejen vegetariánství je pro někoho životní styl

Jednodruhová dieta

Celý den jíte pouze jednu potravinu, a to v libovolném množství. Nejčastěji to bývá pouze rýže, nebo jen jablka či vejce. Nedá se držet dlouho, protože by se začaly projevovat zdravotní problémy. Po vysazení se dají předpokládat sklony k jo-jo efektu. Při opakování této diety si zahráváte se svým zdravím.

Zónová dieta

Ve stravě dodržujete přesný poměr mezi sacharidy, tuky a bílkovinami (40 % sacharidů, 30 % bílkovin, 30 % tuků).
Pokud je dieta správně sestavená, sacharidy jsou přesunuty do dopoledních hodin a do oběda, pak je to velmi vhodná forma diety, kterou můžete držet dlouhodobě. Není založena na nesmyslech a nebudou vám při ní chybět důležité živiny.

Ananasová dieta

Spočívá v údajné schopnosti fermentu bromelainu pomáhat při spalování tuků. Bromelain se pravda v ananasu nachází, ale ne v sladkém mase plodu, nýbrž v kmenu. Lze jej koupit i ve formě výtažku. Nevýhodou je že, sladká část ananasu je pochopitelně plná ovocného cukru fruktozy.

Dělená strava

Původní návrh diety podle Dr. Haye vypadal poněkud jinak, než byl u nás prezentován, ale princip je tento: opět se oddělí uhlohydráty od tuků a každé se konzumuje jindy. V některých variantách stačí 4 hodiny po sobě, v jiných musí odstup trvat celý den. Nedochází pak údajně k hnití ve střevech, plynnatosti atd.

Pokud byste potřebovala více s něčím poradit neváhejte navštívit aurafit.cz, trenérka Vám ráda se vším poradí:)