fbpx
1 7 od Vitamin B7 18/21 – “21 doplňků pro ženy

Vitamin B7 je vitamin krásy


Vitamin B7, jiným názvem biotin, je další vitamin rozpustný ve vodě patřící do vitaminů skupiny B. Stejně jako většina ostatních zástupců této skupiny, účastní se i vitamin B7 metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Podílí se na tvorbě cholesterolu nebo při dlouhém hladovění i na syntéze glukózy, která je nezbytným zdrojem energie pro náš organismus. Vitamin B7 má dále roli v obraně lidského těla před infekcemi, posiluje tedy naši imunitu.

 Stejně jako většina ostatních zástupců této skupiny, účastní se i vitamin B7 metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin.
Stejně jako většina ostatních zástupců této skupiny, účastní se i vitamin B7 metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin

Ne nadarmo se tomuto vitaminu B7 také přezdívá „vitamin krásy“. Zabraňuje totiž předčasnému šedivění a vypadávání vlasů, působí preventivně proti lámavosti nehtů a kožním problémům. To je skvělá kombinace, že ano?

Vitaminem B7 proti lámavosti nehtů
Vitaminem B7 proti lámavosti nehtů

Takže, ženy, pozor na něj!

Vitamin H – „H“ jako „háro“ 😊
Původně byl vitamin B7 nazván jako vitamin H. Ptáte se, proč zrovna H? Odpověď je jednoduchá! Toto pojmenování si zasloužil svým pozitivním působením na naši pokožku a vlasy. V německém jazyce se totiž tato dvě slova řeknou „Haar“ a „Haut“ a právě odtud písmenko „H“.  

Pomocníci v našich střevech


Podobně jako vitamin K, umí obyvatelé našich střev – střevní bakterie, vytvářet i vitamin B7 a pomáhají nám tak částečně hradit jeho potřebu. Je tak určitě vhodné o tyto malé pomocníky také pečovat vhodnými potravinami (odkaz na Káťu – vláknina). Zbylou část vitaminu B7 si pak musíme zajistit sami pestrou stravou.

Množství biotinu, které je potřeba denně doplnit se udává v rozmezí 30 – 60 µg (mikrogramů). Potřeba je opět vyšší v těhotenství a následně i v období kojení. 

Jenom si vybrat


Jakými potravinami si tedy zajistit dostatek biotinu? Pokud se stravujeme pestře, neměli bychom mít s příjmem vitaminu B7 problém, neboť se vyskytuje v určitých množstvích v rostlinných i živočišných potravinách. Mezi hlavní zdroje biotinu patří kvasnice, játra, ledviny, vaječný žloutek, mléko, sója, arašídy, ovesné vločky, brambory, některé zelenina (špenát, rajčata) a ořechy. Z tohoto výčtu potravin si snad každý vybere! 

Pokud se stravujeme pestře, neměli bychom mít s příjmem vitaminu B7 problém
Pokud se stravujeme pestře, neměli bychom mít s příjmem vitaminu B7 problém

Nedostatek biotinu – jeho možné důsledky a příčiny


Předávkování vitaminem B7 se nemusíme bát, protože je považován za zcela netoxický a jeho nadbytečné množství se stejně jako u ostatních vitaminů rozpustných ve vodě, vyloučí z těla močí. 

Vzhledem k dobrému zastoupení biotinu v potravinách a jeho syntéze střevní mikroflórou, je nedostatek tohoto vitaminu vzácný. Projevuje se spíše nespecifickými příznaky jako například nechutenstvím, nevolností, svalovou slabostí a depresemi.

Jelikož má biotin vliv na zdraví našich vlasů a kůže, patří mezi další projevy nedostatku biotinu vypadávání vlasů a poruchy kůže – šupinatění, suchost, záněty. 

Kromě nedostatečného příjmu biotinu v potravě, může být jeho deficit způsoben nadměrnou konzumací syrových vajec, k čemuž docházelo dříve např. u kulturistů. Syrová vejce (konkrétně bílek) totiž obsahují látku (tzv. avidin) znemožňující správné vstřebávání biotinu do našeho těla. U tepelně upravených vajec se však takového působení už obávat nemusíme.

Nedostatek vitaminu B7 se může dále vyskytnout u novorozenců s vrozenou genetickou poruchou nebo u osob, které užívaly po delší dobu antibiotika a oslabily tak bohužel i své střevní bakterie, které v důsledku toho vytváří biotinu méně.

Další články z řady “21 doplňků pro ženy“ naleznete na webu kruhový.cz , pokud chcete do svého života zapojit ještě pohyb, je to správná volba, první zkušební návštěva je v našem fitness zdarma.

By Markéta Strankmüllerová

Absolvovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Baví mě sport od aurafit.cz kruháče a silového cvičení až po běh, kolo a plavání. Miluji zdravou a hlavně chutnou stravu, baví mě cestování a poznávání nových lidí, rodina, kamarádi a hudba.