Vitamin B7 je vitamin krásy
Vitamin B7, jiným názvem biotin, je další vitamin rozpustný ve vodě patřící do vitaminů skupiny B. Stejně jako většina ostatních zástupců této skupiny, účastní se i vitamin B7 metabolismu sacharidů, tuků a bílkovin. Podílí se na tvorbě cholesterolu nebo při dlouhém hladovění i na syntéze glukózy, která je nezbytným zdrojem energie pro náš organismus. Vitamin B7 má dále roli v obraně lidského těla před infekcemi, posiluje tedy naši imunitu.
Ne nadarmo se tomuto vitaminu B7 také přezdívá „vitamin krásy“. Zabraňuje totiž předčasnému šedivění a vypadávání vlasů, působí preventivně proti lámavosti nehtů a kožním problémům. To je skvělá kombinace, že ano?
Takže, ženy, pozor na něj!
Vitamin H – „H“ jako „háro“ 😊
Původně byl vitamin B7 nazván jako vitamin H. Ptáte se, proč zrovna H? Odpověď je jednoduchá! Toto pojmenování si zasloužil svým pozitivním působením na naši pokožku a vlasy. V německém jazyce se totiž tato dvě slova řeknou „Haar“ a „Haut“ a právě odtud písmenko „H“.
Pomocníci v našich střevech
Podobně jako vitamin K, umí obyvatelé našich střev – střevní bakterie, vytvářet i vitamin B7 a pomáhají nám tak částečně hradit jeho potřebu. Je tak určitě vhodné o tyto malé pomocníky také pečovat vhodnými potravinami (odkaz na Káťu – vláknina). Zbylou část vitaminu B7 si pak musíme zajistit sami pestrou stravou.
Množství biotinu, které je potřeba denně doplnit se udává v rozmezí 30 – 60 µg (mikrogramů). Potřeba je opět vyšší v těhotenství a následně i v období kojení.
Jenom si vybrat
Jakými potravinami si tedy zajistit dostatek biotinu? Pokud se stravujeme pestře, neměli bychom mít s příjmem vitaminu B7 problém, neboť se vyskytuje v určitých množstvích v rostlinných i živočišných potravinách. Mezi hlavní zdroje biotinu patří kvasnice, játra, ledviny, vaječný žloutek, mléko, sója, arašídy, ovesné vločky, brambory, některé zelenina (špenát, rajčata) a ořechy. Z tohoto výčtu potravin si snad každý vybere!
Nedostatek biotinu – jeho možné důsledky a příčiny
Předávkování vitaminem B7 se nemusíme bát, protože je považován za zcela netoxický a jeho nadbytečné množství se stejně jako u ostatních vitaminů rozpustných ve vodě, vyloučí z těla močí.
Vzhledem k dobrému zastoupení biotinu v potravinách a jeho syntéze střevní mikroflórou, je nedostatek tohoto vitaminu vzácný. Projevuje se spíše nespecifickými příznaky jako například nechutenstvím, nevolností, svalovou slabostí a depresemi.
Jelikož má biotin vliv na zdraví našich vlasů a kůže, patří mezi další projevy nedostatku biotinu vypadávání vlasů a poruchy kůže – šupinatění, suchost, záněty.
Kromě nedostatečného příjmu biotinu v potravě, může být jeho deficit způsoben nadměrnou konzumací syrových vajec, k čemuž docházelo dříve např. u kulturistů. Syrová vejce (konkrétně bílek) totiž obsahují látku (tzv. avidin) znemožňující správné vstřebávání biotinu do našeho těla. U tepelně upravených vajec se však takového působení už obávat nemusíme.
Nedostatek vitaminu B7 se může dále vyskytnout u novorozenců s vrozenou genetickou poruchou nebo u osob, které užívaly po delší dobu antibiotika a oslabily tak bohužel i své střevní bakterie, které v důsledku toho vytváří biotinu méně.
Další články z řady “21 doplňků pro ženy“ naleznete na webu kruhový.cz , pokud chcete do svého života zapojit ještě pohyb, je to správná volba, první zkušební návštěva je v našem fitness zdarma.