fbpx
5 od Hořčík 10/21 – “21 doplňků pro ženy”

Proč je hořčík pro tělo tak důležitý

Je další minerální látkou, kterou řadíme mezi makroelementy, což znamená, že bychom jí denně měli přijmout více než 100 mg. Pokud se podíváme na to, kde se v těle hořčík ukrývá, tak je uložen z 60–70 % v našich kostech a zubech, cca 25 % ho obsahují svaly, zbytek je v různých orgánech (např. slinivce břišní) a tělních tekutinách.

Hořčík má v lidském těle mnoho nenahraditelných a životně důležitých funkcí, pojďme se na ně tedy podívat blíže! Hořčík se podílí na aktivaci velkého počtu enzymů, účastní se procesu srážení krve či metabolismu bílkovin a sacharidů.

Vzhledem k tomu, že je většina hořčíku v našem těle obsažena v kostech, je hořčík nezbytný pro správný vývoj kostí a udržení jejich dobré kvality. Hořčík má totiž vliv na aktivaci kostních buněk a zlepšuje mineralizaci kostí, čímž naše kosti udržuje zdravé a pevné. To oceníme my, ženy, především v období menopauzy, kdy jsou naše kosti na úbytek kostní hmoty (osteoporózu) náchylné.

Druhá největší část se nachází ve svalech a tak významně ovlivňuje činnost svalů, a tedy i našeho srdce, zároveň je (spolu s vápníkem) potřebný pro aktivitu nervů a svalů, konkrétně pro nervosvalové přenosy.

Co se cvičení týče, je zde v zastoupení tento doplněk stravy velmi důležitým
Co se cvičení týče, je zde v zastoupení tento doplněk stravy velmi důležitým

Co se svalů týče, má hořčík také význam pro uvolnění napětí a jejich relaxaci, čímž působí proti křečím. Bylo též zjištěno, že pravděpodobně díky tomuto „zklidňujícímu“ účinku působí dostatek hořčíku proti vzniku a nepříjemným projevům (např. křečím) premenstruačního syndromu.

Dále nám hořčík pomáhá zůstat psychicky v pohodě, zabraňuje stresu, snižuje pocit únavy a vyčerpání. Určitě ho tedy neváhejte dostatečně doplňovat! 😊

Jaká je denní dávka?


Podobně jako se ovlivňoval sodík a draslík, je tomu i u některých funkcí hořčíku a vápníku. Jejich příjem ve stravě by tak měl být vyvážený. Pro ženy se hořčíku denně doporučuje přijmout 300 – 350 mg. Toto množství však může být vyšší u těhotných a kojících žen a také u sportovců. 

Je také dobré vědět, že se nám hořčík do těla vstřebává v tenkém střevě a jeho vstřebávání podporuje dostatečné množství vitaminu D. Naopak velké množství vlákniny ve stravě či velký nadbytek vápníku a zinku vstřebávání zpomalují a znesnadňují. To ale samozřejmě neznamená, že bychom tyto složky neměli konzumovat, jen je důležité jejich množství. 😊 

Komu se nelení, tomu se zelení! Hořčík v hlavní roli


Kvůli skutečnosti, že je hořčík obsažen v zeleném rostlinném barvivu – chlorofylu, nachází se hořčík právě v zelených částech rostlin a jeho výborným zdrojem je díky tomu zelená listová zelenina. Hořčík ale také získáme z ořechů (např. mandlí) a semínek (např. dýňových, máku), celozrnných obilovin, luštěnin, droždí a z ovoce můžeme sáhnout např. po banánech, malinách či datlích. Zaměříme-li se na potraviny živočišného původu, obsahuje určité množství hořčíku také maso, ryby, vnitřnosti a mléčné výrobky.

Hořčík se nachází právě v zelených částech rostlin
Hořčík se nachází právě v zelených částech rostlin

Pokud se rozhodnete doplnit množství hořčíku nějakým doplňkem stravy, určitě si pohlídejte formu, v jaké se v něm hořčík vyskytuje. Mezi nejlépe využitelné formy patří citrát, bisglycinát nebo malát. Naopak doporučuji se vyhnout anorganickým formám jako jsou hydroxid, uhličitan, oxid nebo síran.   

Je také dobré vědět, že se nám hořčík do těla vstřebává v tenkém střevě a jeho vstřebávání podporuje dostatečné množství vitaminu D
Je také dobré vědět, že se nám hořčík do těla vstřebává v tenkém střevě a jeho vstřebávání podporuje dostatečné množství vitaminu D

Hořčík je bojovník proti únavě a křečím

K předávkování hořčíkem dochází velmi zřídka a může nastat zejména u lidí, kteří užívají dlouhou dobu laxativa (projímadla), mají poškozenou funkci ledvin nebo u osob s neléčeným diabetem (cukrovkou). Nesprávné užívání doplňků stravy též může vést k předávkování. Nadbytek hořčíku v těle se projevuje nízkým krevním tlakem, zvracením, nechutenstvím a ochrnutím svalů.

Nedostatek hořčíku se označuje jako hypomagnesémie a mezi její příznaky patří zvýšená únava, bolesti hlavy až migrény, nesoustředěnost a náladovost. Dále se při deficitu objevuje zvýšená dráždivost svalů až křeče, nepravidelná srdeční činnost nebo občas také nechutenství.  

Magnézium patří k nejdůležitějším prvkům v našem těle. Podílí se na téměř třech stovkách reakcí v organizmu a výčet jeho přínosů je tak hodně dlouhý. Jaké jsou účinky hořčíku, a proč trpíme jeho nedostatkem.

Nedostatek hořčíku se označuje jako hypomagnesémie a mezi její příznaky patří zvýšená únava, bolesti hlavy až migrény, nesoustředěnost a náladovost
Nedostatek hořčíku se označuje jako hypomagnesémie a mezi její příznaky patří zvýšená únava, bolesti hlavy až migrény, nesoustředěnost a náladovost

Zajímají Vás i naše další články z řady “21 doplňků pro ženy”? Navštivte kruhový.cz, potřebujete poradit s něčím ohledně cvičení, rezervujte si zkušební návštěvu zdarma

By Markéta Strankmüllerová

Absolvovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Baví mě sport od aurafit.cz kruháče a silového cvičení až po běh, kolo a plavání. Miluji zdravou a hlavně chutnou stravu, baví mě cestování a poznávání nových lidí, rodina, kamarádi a hudba.