fbpx
obrazek 3 1 scaled od Je pro vás otužování vhodné? 7/7

I přes pozitivní ohlasy Vašich blízkých, kteří se nechali do otužovacích výzev zatáhnout, si stále hledáte ten pravý důvod proč začít? Či si nejste jista, zda li je otužování tou správnou aktivitou pro Vaše tělo? Už víme, že každému svědčí něco jiného a co někoho léčí, druhému neprospívá.

Obecně lze však říci, že pokud pocházíte z České republiky, tedy jste zvyklá na naše podnebné pásmo, otužování by na Vás mělo působit blahodárně. My češi jsme zvyklí na střídání ročních období, a tedy na velké rozdíly teplot během celého roku.

Pokud se obáváte toho, že právě Vy nejste pro chlad stvořena, s klidnou hlavou se zkuste ponořit a vychutnat si všechny benefity, které Vám otužování přinese.

Pokud se obáváte toho, že právě Vy nejste pro otužování stvořena jste na omylu
Pokud se obáváte toho, že právě Vy nejste pro otužování stvořena, jste na omylu 🙂

Vyhněte se předsudkům

V momentě, kdy ucítíte ledové nohy, jste naučená si ihned letět do skříně pro pár tlustých ponožek a pro jistotu se ještě zabalit do deky? Vystupte ze své komfortní zóny. Většina z nás je totiž vychovaná stylem – prosimtě, ty máš místo nohou kusy ledu, jdi si pro ponožky. Avšak pokud nelítáte bosa ve sněhu, či doma nemáte deset stupňů, nemusíte se o své zdraví bát.

Snižování teploty i ve Vašich příbytcích je jedním z nejlepších způsobů, jak své tělo postupně naučit chlad zvládat.

Led počká

Ačkoli je otužování vhodné téměř pro každého a začít se může v každém věku, bohužel i přes to existují skupiny, pro které otužování není úplně vhodné. Rozhodně bychom se neměli otužovat, pokud se právě cítíme nemocní. Pokud na Vás něco leze, snažte se svou imunitu nijak neohrožovat a raději si poležte v posteli.

Ledové radovánky na Vás počkají a můžete se na ně vrhnout hned, jak budete zpátky ve formě.

Těhulky pozor!

Další skupinou, která by se měla mít při otužování na pozoru jsou těhotné ženy. Kromě žen, které již miminko čekají, by měly být opatrné i ty dámy, které se o miminko snaží. Dávejte pozor na své miminko i na sebe! Pokud jste již v otužování zběhlá, neměl by být problém v tom i nadále pokračovat, avšak nejsou doporučené žádné extrémní podmínky, na které není Vaše tělo zvyklé.

Pokud  stojíte o zkoušku? Jděte do toho pomalu
Pokud stojíte o zkoušku? Jděte do toho pomalu

Pokud jste ve světě otužilců nováčkem, raději svou touhu ponořit se ledové vody o něco posuňte. Ačkoliv je otužování velmi přínosné, v některých případech by mohlo lidskému tělu spíše ublížit. Pokud se otužování nechcete vzdát, raději se věnujte vzdušnému otužování a vodu nechte na později.

Méně je více

Takové pravidlo patří pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním. Otužování může z dlouhodobého hlediska pomoci s vedlejšími účinky těchto onemocnění, avšak slabému srdci a vysokému krevnímu tlaku by chlad nemusel dělat dobře.

Pokud i tak stojíte o zkoušku? Jděte do toho pomalu, abyste stihli pozorovat svůj fyzický stav, či svou touhu prodiskutujte s lékařem. Snažte se zaměřit na vhodnější aktivity, změňte svůj stravovací a také spánkový režim.

Jednoduché tipy, jak pomalu začít

Abyste nepřepálila začátek, máme pro Vás několik rad pro začátečníky. S otužováním můžete začít hned zítra ráno. Začněte den tím, že po probuzení otevřete okno. V chladnějších měsících ucítíte, jak vzduch ochlazuje místnost. Zhluboka dýchejte.

Dalším neodmyslitelným krokem, je více pohybu v přírodě. Vyrazte ven, do přírody a pokud k Vašemu obydlí vlastníte i nějaký kus travnaté plochy? Vyrazte ihned po probuzení na čerstvý vzduch, jen tak bosky. Po načerpání čerstvého vzduchu se vydejte do sprchy. Nemusíte se nutně sprchovat ledovou vodou, stačí voda vlažná. Na konce si dopřejte několik desítek vteřin chladnější vody v oblasti končetin a nakonec opláchněte chladnou vodou i obličej.

Postupně jen prodlužujte čas, který v chladnější vodě zůstanete a studenou vodou začněte oplachovat i zbytek těla. V té chvíli, kdy si zvládnete celé tělo sprchovat studenou vodou, můžete začít vyhledávat přírodní vodní plochu v okolí.

S venkovním otužováním je vhodné začínat na konci léta, kdy jsou vody prohřáté.

obrazek 4 1 od Je pro vás otužování vhodné? 7/7
Po načerpání čerstvého vzduchu se vydejte do sprchy

Čerpat energii se nebojte i návštěvou našeho fitness aurafit.cz, první zkušební trénink je zdarma a rozhodnutí je tak pouze na vás:)

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!