fbpx
20 1 1 od Pravda a lež o detoxikaci 20/21 “21x Výživa”

Jarní detoxikaci, letní detox, podzimní detox, zimní detox, 30 denní detox, jednodenní detox, detox za úplňku, stačí si vybrat! Ale proč?

Pravda 1: Detoxikace je kouzelné slovo v marketingu. Výborně se tak propagují nejrůznější čaje, šťávy, nebo i programy na redukci hmotnosti.

Pravda 2: Naše orgány (plíce, ledviny, játra, kůže, trávicí trakt…) jsou továrna na detoxikaci organismu. Na naše tělo neustále působí množství toxinů z okolního prostředí, ale naše tělo se jich také přirozeně samo zbavuje. Nečeká na žádné zázračné nápoje a svou práci dělá hned a samo. Pracuje 365 dní v roce 24 hodin denně. 

Lež 1: Při detoxu krásně zhubnete. Ano, odvodníte se, vyprázdníte si střeva, zhubnete něco na váze. Bohužel to ale nebude z vašich tukových zásob. Zde výborně jen zafunguje placebo efekt. 

Lež 2: Detoxy čistí naše střevo. Ano, ale nejen od škodlivin, ale také od prospěšných bakterií.

Pravda 3: Nic jako zakyselený organismus neexistuje. Setkat se můžete s překyseleným žaludkem. Nejlépe to ovlivníte pokud přestanete kouřit, nevhodně se stravovat a vyhnete se stresu. Krátkodobě vám může pomoci vyřadit z jídelníčku kyselé ovoce a zeleninu.

Pravda 3: Nic jako zakyselený organismus neexistuje
Pravda 3: Nic jako zakyselený organismus neexistuje

Předsevzetí dodržujte po celý rok

Pravda 4: Víc důležité než to, co budete jíst při vašem detoxu je to, co budete jíst po něm.

Pravda 4: Víc důležité než to, co budete jíst při vašem detoxu je to, co budete jíst po něm.
Pravda 4: Víc důležité než to, co budete jíst při vašem detoxu je to, co budete jíst po něm.

Nespoléhejte na jeden týden, nebo měsíc v roce, zaměřte se na své zdraví po celý rok, pokud budete celý rok zanedbávat fyzickou aktivitu, budete se stravovat sladkými, přesolenými a smaženými jídly, nebo jste každodenními konzumenty velkého množství alkoholu, pak vám bohužel žádný jednorázový detox nepomůže. Zaměřte se na pravidelnou pohybovou aktivitu a vyvážený jídelníček, vaše tělo se vám bohatě odmění.

Jak se vyhýbat škodlivým toxinům?

  • Jezte méně živočišných potravin, nejvíce toxinů je právě v živočišném tuku
  • Jezte základní potraviny a vyhýbejte se všem průmyslově upravovaným polotovarům, cukrovinkám, slazeným nápojům, apod.)
  • Pijte hodně vody, přispějete k samočistícímu procesu
  • Džusy ano, ale jen jako doplněk, v džusech najdete vitamíny, ale žádnou vlákninu, lepší jsou tedy určitě ovocné nebo zeleninové smoothie, přidat do nich můžete také bílý jogurt, vyzkoušet můžete také přidat lžičku sladkovodní řasy chlorelly, nebo zeleného ječmene, oblíbená je také hawajská spirulina.
  • Zařazujte hodně potravin bohatých na vlákninu
  • Vyzkoušejte zázvor, a taky mladý kokos!
  • Nezapomínejte na spánek, 8 hodin je minimum!
  • Toxiny můžete také vypotit – zařaďte pravidelný pohyb!
  • Pokuste se trávit hodně času na čerstvém vzduchu a v přírodě
Vyzkoušejte zázvor, a taky mladý kokos
Vyzkoušejte zázvor, a taky mladý kokos

Pravda 5: Váš detox musí začít ve vaší hlavě. Musíte si ujasnit, co se Vám na sobě nelíbí, co chcete měnit. Zabijákem každé očisty, či diety je stres. Zbavujte se raději toxinů ve své duši a svém životě – toxických lidí, vztahů a toxických emocí.

Lež 3: Žádný detox není potřeba. Pokud kouříte, nebo pijete hodně alkoholu, pak lze detox rozhodně doporučit – nejlépe celoživotní.

By Kateřina Feszanicz

Vystudovaná Wellness specialistka na fakultě tělesné výchovy a sportu Palestra. Jsem výživová poradkyně, manažerka aurafit.cz, maminka malého Matyáše, amatérská herečka. Bývalá triatlonistka, nadšená cestovatelka a kuchařka :o)