fbpx
02 obrazek 1 scaled od Jak na otužování? “7x otužování” 2/7

Jak začít, když se chcete věnovat otužování. Jako otužilce vnímáme jedince, se kterými vídáme v zimních měsících reportáže o koupání v ledové vodě. Zakryté mají jen hlavy a choulostivá místa, ale někteří dokonce preferují koupačku na Adama. Pro začátečníky je tento úhel pohledu zcela nesprávný a zkreslující. Na otužování jděte pomalu.

Vrhnu se do toho po hlavě!

02 obrazek 4 od Jak na otužování? “7x otužování” 2/7
Právě takovému přístupu se prosím vyhněte a vrhněte se do toho raději po nohou

Právě takovému přístupu se prosím vyhněte a vrhněte se do toho raději po nohou, na tento druh budování imunity si totiž kromě Vašeho těla musí zvyknout i Vaše psychická stránka.

V tomto případě je již osvědčený způsob ten nejvhodnější a trpělivost je v tomto ohledu vítána. Myslete na to, že chlad působí na Vás stresově a při špatném způsobu negativně ovlivní celý Váš vztah k této vyhledáváné aktivitě.

Začneme ve sprše

Sprcha je ideální pomůckou pro začátečníky
Sprcha je ideální pomůckou pro začátečníky

Sprcha je ideální pomůckou pro začátečníky. Můžete si tak sami kontrolovat teplotu vody a i partie, na které chlad působí. Jste zvyklá se sprchovat vždy večer před spaním?

V tuto dobu by Vám otužování mohlo způsobit problémy s usínáním. Ráno je ten pravý čas! Chladná sprcha Vás totiž nastartuje a tak získáte energii i po probdělé noci. 

Hlava ramena kolena palce?

Zkuste to přesně naopak! A začněte s otužováním hned zítra ráno. Právě teď je ten ideální čas. Nemusíte to odsouvat na pondělí, nebo až bude hezčí počasí. Po probuzení si to namiřte rovnou do koupelny. Začínáme s otužováním v partii nohou.

Zajista znáte ten pocit, když vstupujete do chladného moře a tedy víte, jaká fáze je kritická. Naše spodní končetiny se rychle adaptují, avšak krize přichází v části podbřišku. Stoupejte tedy od kotníků postupně a pomalu výše. Nic nemusíte uspěchat.

Teplotu pomalu snižujeme..

Abyste ihned po ránu nezažila šok, doporučujeme vyzkoušet nejprve oplachovat nohy vodou vlažnou. Ve fázi kdy jsme schopni celé naše tělo osvěžovat vodou vlažnou, přejdeme na snižování teploty vody. Je spoustu způsobů a záleží na tom, zda začínáte v zimě, či v létě.

V zimních teplotách je doporučené začínat s oplachováním těla po dobu jedné až tří minut. V létě trvá tělu déle než se adaptuje na studenou vodu, oplachovat tedy můžete tělo po dobu tří až pěti minut.

Důležitá je pravidelnost

Určitě již víte, že naše tělo potřebuje nějaký ten čas, aby si zvyklo. Ikdyž se Vám to ze začátku zdá možná nemožné, i právě Vaše tělo si na otužování zvykne. Důležité je vytrvat a otužovat se tedy pravidelně.

Mělo by se stát součástí Vaší každodenní rutiny. Pokud jste byla zvyklá vstát a během deseti minut se vypravit do práce? Vstaňte jen o 10 minut dřív a zaveďte si do svého života novou aktivitu pro zdravý životní styl.

Naučte se otužování brát jako čištění zubů, které jste zvyklá také vykonávat každé ráno a zkrátka si ten čas vyhraďte.


Bude to stát za to! Naše tělo je schopné si zapamatovat odolnost proti chladu pouze určitou dobu. To znamená, že pokud týden vynecháte? Budete zase začínat od začátku.

Co dělat po sprše?

Následuje otření a pár cviků. Otření by mělo být velmi důkladné a po osušení těla byste měla vykonat alespoň pár cviků, které Vás zahřejí. K otužování totiž neodmyslitelně patří pohyb.

No a po zahřátí pohybem se již můžete věnovat těm příjemným chvílím u snídaně, kdy jste uvolněná a pozitivně naladěná po vyplavení endorfinů.

Teplé svetry již nebudete potřebovat

Současně s vodním otužováním je dobré zapojit otužování vzduchem. Po měsíci pravidelného sprchování si můžete být jisti, že se Vaše tělo již bude lépe přizpůsobovat venkovním teplotám a Vy si můžete pomoci i tím, že budete postupně odkládat vrstvy oblečení. Díky zlepšení termoregulace budete taky lépe snášet teploty letních dní.

Ani otužilcům není do smíchu

Pomalá cesta je ta správná cesta
Pomalá cesta je ta správná cesta

Kromě pohybu je s otužováním spojené nastavení mysli. Pokud si myslíte, že jen Vám není při sprchování ledovou vodou krásně, jste na omylu. Důležité je se umět soustředit na moment, který přichází až po samotném sprchování. To je ten důvod, proč s otužováním lidé začínají.

Všechny fáze zdravého životního stylu nemají lehké začátky a jedině cíl je to, co nás dokáže namotivovat k překonání nelehkých překážek. 

Motivaci najdete jistě i u nás v Auře 🙂

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!