fbpx
gianluca gatto NwfLPUvI2Gk unsplash 1 scaled od Hudba a běh "15x kardio běhání" 4/15

Hudba při běhu ano, nebo ne?

Hudba je při sportu super motivátor a dokáže nakopnout k výkonu, je třeba si ale říct pár zásadních věcí.

Jak na výběr hudby? A je to bezpečné? 

Je vědecky dokázáno, že hudba dokáže vést k lepším výkonům, i delšímu tréninku. Soustředěním se na hudbu a výkon odvedete pozornost od běžných starostí, a přestanete vnímat čas, zátěž a uběhnuté km.

Zvolte hudbu, která bude svižná, at s každým krokem cítíte radost a dobrou náladu, tedy zvolte vaši oblíbenou. Pokud jste někde ve fitness, obezřetnost může být minimální, ale pokud posloucháte hudbu při běhání, budete muset být opatrnější.

markus spiske rpiDZNJ 1M unsplash 1 od Hudba a běh "15x kardio běhání" 4/15
Hudba by měla být dynamická a vaše oblíbená

Proč hudba ne…

Je několik faktorů na které si musíte dávat pozor, jako první je to, že hudba odvádí od pozornosti. V době poslechu hudby u běhu se přestanete soustředit sama na sebe a na dýchání, nakonec i běh nemusí stát za to.

Přestanete vnímat to co se děje kolem vás a pokud běháte na silnici je to spíše nebezpečné než prospěšné. Noční proběhnutí také není vhodné se sluchátky v uších, nikdy nevíte co se může stát a bohužel se tím připravíte o sluch a nemůžete tak slyšet co se děje kolem vás.

Je to nebezpečné!

Jak tedy správně poslouchat hudbu při běhu

Dnešní doba je již napřed a není potřeba s sebou nosit mp3 atd, veškerou vaši hudbu můžete mít hezky v mobilu.

Také bezdrátová sluchátka jsou nejlepší volbou, dlouhý kabel zamotaný různě v kapse není pro pohyb a běh ideální a to ani v případě, že ho máte pod bundou.

Bezdrátové sluchátka

Pohodlí a bezpečí by mělo být vždy na prvním místě. Sluchátka na běh by vám měla skvěle sedět v uších, při běhu je přece nechcete sbírat někde v trávě.

Skvělá volba při běhání, jsou bezdrátová sluchátka
Skvělá volba při běhání, jsou bezdrátová sluchátka

Zdravotně nezávadný materiál je v dnešní době už snad samozřejmostí, měl by být odolný proti potu a také prachu, v případě běhu za každého počasí je důležitá voděodolnost.

Se správným rytmem ve sluchátkách se můžeme cítit méně unaveni při cvičení a váš sportovní výkon můžete zvýšit na maximum. Je prokázáno, že hudba působí jako doping, a proto je v profesionálních kruzích zakázaná. To je na závodech a profesionálních sportovních akcích.

Názory jsou v rozporu, jeden tvrdí to a experiment dokazuje ono, není zcela jasně dokázáno, že hudba skutečně ovlivnuje výkon, avšak nejeden experiment potvrzuje, že jedinec, který poslouchal hudbu od jednoho známého zpěváka a to song HAPPY zhodnotil, že měl lepší náladu a krok včetně výkonu, než jedinec, který neměl hudbu do uší.

Hudba jako nakopávač pro lepší výkon
Hudba jako nakopávač pro lepší výkon

Běhejme a zůstaňme Happy:)

By Ivana Volná

Fitness je pro mě životní styl. Sama jsem pod vedením několika trenérů, protože učený z nebe nespadl a vždy je co zdokonalovat. Proto je fitness a cvičení moje vášeň. Jsem trenérkou v aurafit.cz a píšu pro kruhovy.cz. Absolvovala jsem dva kursy sebeobrany: Pepřový spřej a Znásilnění. Člověk nikdy neví, co ho může potkat, zvlášť když je žena :) Pomůžu ráda s motivací a budu inspirovat k dosažení vašich fitness cílů!