fbpx
christopher campbell kFCdfLbu6zA unsplash 1 scaled od Funkční oblečení a obuv vhodná na běhání 3/15

Funkční oblečení, termo nebo klasik, pohodlí na prvním místě

Běhat se dá v každém počasí, je třeba se ale vhodné obléct. Co by vás asi napadlo pro pobyt venku v zimě? Ano, tílko, triko a svetr to jistí. Když budete oblečená jako medvěd, pohyblivost asin nebude nic moc. Proto volte funkční oblečení.

Volte funkční oblečení a prádlo.

Může se zdát, že to není podstatné, ale není to tak. Pohodlné a prodyšné funkční oblečení je základ. Naše mysl by se měla soustředit na běh. A ne na to, že se v oblečení necítíme pohodlně, že nás něco někde škrtí a škrábe, to znamená včetně podprsenky.

Samozřejmě, že chceme být krásné a mít ty nejnovější kousky. Ale i sportovní oblečení vypadá pěkně a v tomto případě je na prvním místě především pohodlí.

Pokud se chystáte do fitness centra, určitě vám stačí tílko a nějaké legíny. Ovšem pokud jdete běhat ven, musíme myslet na takzvané vrstvení oblečení. Je potřeba mít několik vrstev, kdy si můžeme odložit nebo se naopak přiobléct. Nikdy nevíte jaké počasí nás venku zastihne.

Základ spodní vrstvy by mělo tvořit funkční triko, v zimě s dlouhým rukávem. Další vrstva by měla být slabší mikina a navrch lehká bunda. Tak aby se nám lehce vlezla do batohu v případě změny počasí. Myslete na to jak dlouho máte v plánu být venku. Z hlediska pohodlí je funkční oblečení volbou číslo jedna.

Funkční oblečení vám běh rozhodně ulehčí, už jen co se pocitu a pohodlí týče
Funkční oblečení vám běh rozhodně ulehčí, už jen co se pocitu a pohodlí týče

Myslete na to, aby jste byla při běhu stále v teple. Pokud  budete mít obyčejné oblečení a zapotíte se, budete běhat v mokré vrstvě a hrozí vám prochladnutí. Softshellový materiál – tento materiál dokáže skvělé věci. Pohodlí, teplo ve větru a dešti je samozřejmostí.

Tento materiál není vhodný pouze pro profi sportovce, ale i rekreační nadšence, tedy pro vás. Materiál, který nepropouští vodu a zajistí dostatek tepla je i zároveň velmi prodyšný.

Co vás jistě potěší je to, že oblečení je přiléhavé a barevné a tak se nemusíte bát toho, že budete ve sportovní oblečení jako šedá tlustá myš. Vyhněte se Lycra materiálu, pro chladné počasí není vhodná. Naopak volte mikiny nebo bundy s ventilačními zipy.

Gore-Tex, už jste to někdy slyšela? Tento materiál je větruvzdorný, nepromokavý a velmi prodyšný. Tkanina nepropouští vlhkost z vnějšího prostředí ani vítr, ale bezpečně zaručí odvádění tělesného potu uvnitř.

Funkční oblečení na sport koupíte v každém sportu, kde se ceny pohybují v různé výši, ale pozor, není potřeba mít ten nejdražší kousek, i cenově dostupnější kousky např. z Lidlu udělají stejnou službu.

Nejznámější značky jsou Moira, Fitforce, Head, Alcore, Alpine pro, ale také již zmíněná značka z Lidlu Crivit.

Když už, tak už, také ponožky a boty musí být kvalitní a funkční. Říkáte si koupím si bavlněné ponožky a ty splní účel, jenže i zde jsou pravidla správně vybraných ponožek.

Funkční ponožky by měly být speciální běžecké, bezešvé, velikost by měla odpovídat přesně vaši velikosti, je důležité aby se vám někde nehrnuly, netlačily a neškrtily.

Také kompresní ponožky jsou dobrá volba, kdy smyslem komprese je ochránit svaly před otřesy.

Díky kompresním ponožkám zkrátíte dobu nutnou na regeneraci a také předejdete možným otokům.

Nezapomínejte na boty pro bezpečný a pohodlný běh. Jaké boty vybrat, to si hned povíme.

Funkční boty jsou základ

Boty jsou základ pro zdravý běh. Nezáleží na tom, jestli běžíte maraton, nebo jen kilometr od domu. Nezáleží na tom zda jsou růžové a zda vám ladí k outfitu,. Je důležité, aby bota správně seděla, byla prodyšná a vhodná pro vaši nohu.

Boty musí být stejně jako funkční oblečení, vhodné přímo na běh
Boty musí být stejně jako funkční oblečení, vhodné přímo na běh

Chybou neznalců je to, že si vyberou obuv jak se říká „na míru“. Což je u teto sportovní aktivity špatně, noha se při běhu v botě hýbe a pracuje, a bota se formuje. Přísun krve do nohou zajistí zvětšení nohy.

Proto by měla být velikost bot pro běhání o číslo větší, než standardní.

Je na každém z nás, ať to zoohlední. Noha při různých teplotách a námaze natéká, při dopadu na zem se posune dopředu a také vbočený palec je častým problémem.

Síťovaný materiál ve vnějších částech boty zajistí prodyšnost.

Pokud není velikost správná, může docházet k bolestem v oblasti holení kosti, vzniku puchýřů a také ke slézání nehtů, což je velmi bolestivé a nepříjemné.

Nikdy nespoléhejte na to,  že se bota nošením roztáhne. Ideální bota vás nikde netlačí a je pohodlná.

Botu je důležité vyzkoušet a krátce se v ní projít. Počítejte při zkoušení s tím, že se noha při běhu o něco zvětší!

O boty se starejte. Perte je bez tkaniček a vložek. Samozřejmostí před praní je odstranění bláta a kamínků. Nechceme si zničit pračku! Boty pereme samostatně, například v textilním pytlíku.

lee campbell uzt5tCjeTmE unsplash od Funkční oblečení a obuv vhodná na běhání 3/15
Boty berte stejně jako funkční oblečení, jako důležitý bod

Program by měl být krátký a pouze na 30 stupňů. Nesušíme v pračce, ale na sušáku.  Opatrně se sušením na sluníčku, dojde k vyšisování barvy! Boty opět oblečte, až budou opravdu naprosto suché. Pokud bude bota ještě vlhká, může dojít k roztažení nebo povolení.

Mějte více párů na střídání bot, pro případ praní nebo zničení. Ať můžete vyběhnou ven a ne vyběhnout do obchodu pro nové boty, když se vám zachce běhat. Nebo budete muset běhat podle tréninkového plánu.

By Ivana Volná

Fitness je pro mě životní styl. Sama jsem pod vedením několika trenérů, protože učený z nebe nespadl a vždy je co zdokonalovat. Proto je fitness a cvičení moje vášeň. Jsem trenérkou v aurafit.cz a píšu pro kruhovy.cz. Absolvovala jsem dva kursy sebeobrany: Pepřový spřej a Znásilnění. Člověk nikdy neví, co ho může potkat, zvlášť když je žena :) Pomůžu ráda s motivací a budu inspirovat k dosažení vašich fitness cílů!