fbpx
3 clanek 06 scaled od Blahodárný spánek je základ zdraví 6/21

Všude to čteme, slyšíme. Blahodárný spánek je všemocný. Je lékem na bolest hlavy, chřipku i špatnou náladu.

Dostatek odpočinku se nesmí podceňovat ať už v boji s nemocemi, či v boji s váhou. Všechny známe ty dny, kdy po probdělé noci nevychází nic tak, jak bychom si představovaly.

Každodenní běžné problémy působí, jako nevyřešitelné, ikdyž bychom je po dostatečném odpočinku vyřešily během pár minut. Zkrátka pro správné fungování našeho těla je spánek nezbytný a kdo by se nechtěl každé ráno probouzet se skvělou náladou? 

Regenerace celého těla

Spánek a relaxace jsou s hubnutím a zdravým stylem života neodmyslitelně spojováni. Chápu, že pokud jste novopečenou maminkou, zajistit si dostatek spánku není tak úplně lehké. Jste nyní velice odolná a pro potřeby vašeho miminka vydržíte i nemožné. Ale každá z nás by měla mít alespoň 6 hodin a nejlépe až 9 hodin spánku. Taková doba je dostatečná pro tělo, aby se zregenerovalo a mohlo další den fungovat na sto a někdy i více procent. Spáněk nepodceňujte ani v ty dny, kdy Vaše tělo nepřekonalo příliš fyzických aktivit, protože i Vaší mysli se musí dostávat dostatek odpočinku.

Tipy pro kvalitnější spánek

1) Dostatek pohybu během celého dne

Zajistěte si dostatek fyzické aktivity, která zaručí rychlejší usínání bez otravného převalování. Zkuste své tělo unavit tak, že se do postele budete těšit.

Vyzkoušejte kruhový trénink, při kterém stačí jen půl hodiny denně, aby se Vaše tělo zdravě unavilo.

Takový pohyb Vám pomůže s hubnutím a s vydatnějším spánkem. Pokud máte problém s usínáním už delší dobu, jeďte na čerstvý vzduch. Nic mi nepomůže tak, jako když vezmu svou rodinu na výlet do hor, protože čistě jen pobyt na horském vzduchu, Vám zaručí kvalitnější spánek.

Pro blahodárný spánek je vhodné tělo unavit
Pro blahodárný spánek je vhodné tělo unavit

2) Tři (3!) hodiny předem se uklidněte

V deset večer už není ten správný čas na běhání, abyste dohnala to, co jste přes den nestihla. Těžkým fyzickým aktivitám se věnujte dříve, minimálně 3 hodiny před tím, než ulehnete. Vaše tělo se před nocí potřebuje zklidnit, aby se Vám dobře spalo. Pravidelné fyzické cvičení ulehčuje usínání, avšak vyjímečné cvičení, či cvičení těsně před spaním vaše problémy ještě prohloubí.

3) Vyhněte se těžkým jídlům

Dopřejte si velmi bohatou snídani, pěkné svačiny a výživný oběd. Avšak k večeři zvolte lehčí jídlo, které nebudete dlouho trávit. Večeře by se měla skládat především z dostatku zeleniny a vhodné je přestat jíst zhruba 3 hodiny předtím, než ulehneme.

Vyhněte se těžkým jídlům pro blahodárný spánek
Vyhněte se těžkým jídlům pro blahodárný spánek

4) Ani káva, černý čaj a kolové nápoje

Účinky kávy jsou také blahodárné, ale určitě ne ve spojitosti se spánkem. Kofeinu byste se měla obloukem vyhnout, pokud víte, že půjdete brzy spát. Avšak málo lidí ví, že černý čaj a hlavně kolové nápoje obsahují i více kofeinu než samotná káva. Vyhněte se také kouření, protože i nikotin má povzbuzující účinky. Tekutiny nahraďte bylinnými čaji, které spánek podporují. Zkuste například čaj z meduňky.

Pro blahodárný spánek vynechte nejen kávu, ale i černý čaj a kolové nápoje
Pro blahodárný spánek vynechte nejen kávu, ale i černý čaj a kolové nápoje

5) 18 stupňů je ideálka

Vyvětrejte si! Teplota v místnosti, ve které se chystáme ulehnout by neměla překročit 20 stupňů. Ideálních bývá 18 stupňů. Čerstvý studený vzduch v kombinaci s tmou a tichem Vám zaručí lepší spánek. Ráno je naopak dobré, aby vás probouzelo denní světlo.

Nižší teplota ložnice podporuje blahodárný spánek
Nižší teplota ložnice podporuje blahodárný spánek

6) na usnutí 30 minut

V tomto případě se nebavíme o třiceti minutovém intervalu cvičení, nýbrž o době před usnutím. Pokud usínáte již déle než třicet minut, je tu něco špatně! V tomto případě lépe zabere zkusit jinou činnost. Vaše tělo může být unavené, avšak kvůli aktivitě Vašeho mozku je nemožné zabrat. Zkuste ho unavit čtením, luštěním křížovek a snažte se vyhnout myšlenkám na zítřek. Myšlenky na další den jsou totiž velmi náročné a pokud nás navíc čeká nějaká nepříjemná aktivita, blahodárný spánek jen oddalujeme.

7) Pravidelnost je klíčem k úspěchu

Víme, že pro naše tělo je pravidelnost důležitá, ať hovoříme o stravě, či o cvičení. U spánku tomu není jinak. Choďte spát každý den v přibližně stejný čas a ráno si ze začátku nastavujte budíka také na stejný čas. Vaše tělo si za několik dní zvykne a bude přesně vědět v kolik hodin má být unavené. Dříve nebo později začnete vstávat v tento čas i bez budíku a budete plná energie. Je dokázané, že lidské tělo si například na práci na směny nikdy nezvykne. Pravidelnost zkrátka tělo potřebuje.

Abyste docílila klidného spánku bez probouzení můžete vyzkoušet tyto tipy. Avšak spánek je velmi spojen také s vlivem stresu a naším duševním zdravím. Stravujte se bohatě, pravidelně cvičte a navštěvujte místa, která na vás působí pozitivně. 

Zkuste Auru, kde je dobrá nálada, spousta možností k pohybu a je to útulné zázemí pouze pro ženy!

By Diana Brožová

Od malička mě to táhlo ke sportu a především tanci, kterému jsem se věnovala závodně. Předtím jsem trávila hodně času pohybovým aktivitám typu aerobic, bříšní tanec, florbal. Teď mě hodně zajímá moje milovaná zumba. Ráda se vyřádím ve fitku aurafit.cz při posilování, pořádném kardiu a v létě při venkovních sportech. Sportování, pohyb a cvičení si nedokážu představit bez poslechu hlasité hudby!