Menstruace a běh, jde to dohromady?
Toto téma je mezi ženami často diskutované a rozebírané. Co na běhání při menstruaci říkají odborníci?
Odpověď je taková, že pokud vám to nevadí, běhejte! Nesmí vám to samozřejmě být nepříjemné, každá žena se s menstruačními bolestmi vypořádává jinak a nic by v tomto případě nemělo být přes bolest.
Téměř každý včetně lékařů, ale i laiků bude souhlasit, když řekneme, že pokud máte menstruaci, měla by jste poslouchat především sama sebe a své tělo, měla byste více pít a dbát na osobní hygienu.
Jaké jsou fakta
- tělo se při běhání zahřívá, začne cirkulovat krev, svaly se prohřejí a uvolní. Bolesti podbřišku a zad mohou díky tomu ustoupit,
- hormony Endorfiny, při sportu se vyplavují a i to nám pomáhá zvládnout bolest,
- vaše mysl se dostane do pohody a to díky již zmíněným Endorfinum, ale taky dobrý pocit z toho, že jste udělala něco pro sebe,
- díky běhu se rozproudí lymfa a tělo se rychle zbaví zadržené vody.
To jsou fakta, proč běh není v době menstruace škodlivý. Pokud trpíte velkými bolestmi, jednoduše se to nedoporučuje. Vhodnější pro vás bude například chůze nebo jogging. Pro tělo je to skvělá volba a prospěje vám to.
V tomto období by měl být trénink spíše pro radost, nikoliv na výkon. V období menstruace je obzvláště důležité se po běhání protáhnout, vhodná je třeba jóga, která podpoří regeneraci svalů a také pomůže s případnými bolestmi zad, zaměřte se na uvolňující cviky.
Kdy už můžu uběhnout delší trasu při menstruaci?
Na začátku menstruace určitě vynechejte. Již cca 6 den menstruačního cyklu se zvyšuje hladina estrogenů. Psychicky se začínáte dostávat do větší pohody a tudíž jste v tomto období i nejvýkonnější. U delšího běhu bude výkon nejlepší. Dochází-li k ovulační fázi, váš výkon naopak bude klesat, v tomto období se organismus snaží šetřit síly.
Plazma jako faktor č.2
Během dnů před menstruací si ženy velmi často stěžují na otoky. Pozor, tekutina se pouze rozděluje, nezadržuje.
Úbytek objemu plazmy to dokresluje. Co je plazma? Plazma je to, co nám umožňuje potit se. Pokud vám klesne objem plazmy o cca 8 procent, trvá déle, než se začnete potit. A takéroste tělesná teplota, houstne krev a to způsobuje pomalejší pohyb krve ve svalech.
Shrnme si to: v první fázi neběhejte přes bolest, sportování nám může působit potíže a ne každá žena má chuť běžet v případě většího krvácení.
Potrápit nás mohou v době menstruace i migrény. Přichází už v době pár dní před a trvat můžou až 5 dní. Menstruace je to velmi nepříjemná bolest hlavy a v této době je obtížnější sportovat.
Důležitá součást je také strava. Při menstruaci dochází k větší ztrátě krve, což způsobuje snížení hladiny železa a dostavuje se i větší unava.
Železo spolu s minerály je proto pro ženy podstatné doplňovat ve stravě o to více
Železo
Železo je součást hemoglobinu – složky červených krvinek přenášející k bunkám, je také součástí myoglobinu, který zásobuje kyslíkem svaly a dle součástí celé řady enzymů imunitního systému.
Jaké zdroje jsou pro nás vhodné k doplnění železa? Játra, maso, fazole, listová zelenina a sušené ovoce, například sušené meruňky a rozinky.
Poslouchejte své tělo před i během menstruace, běh zapojte jen lehce, nebo joggujte. Jogging je ideální varianta:)
Důležité je také protažení nakonec, nevíte, jak na to? Přečtěte si článek z řady “21 cviků pro domácí cvičení“ strečink.
Pokud potřebujete více rad a osobní kontakt, rády Vás uvidíme v našem dámském fitness aurafit.cz 🙂