fbpx
4 4 od Vitamin B12 20/21 – “21 doplňků pro ženy"

Zdravá krev


Posledním vitaminem z vitaminů skupiny B rozpustných ve vodě je vitamin B12, jinak označovaný jako kobalamin. Důležitou součástí molekuly tohoto vitaminu B12 je prvek kobalt, proto také získal název kobalamin. Některé funkce vitaminu B12 v lidském těle jsou podobné těm, které má kyselina listová (vitamin B9). Jedná se například o syntézu nukleových kyselin, které jsou součástí RNA a DNA nebo o ochranu našich cév před aterosklerózou a s tím spojenými onemocněními. Nezastupitelnou roli má vitamin B12 v tvorbě červených krvinek a hemoglobinu (krevní barvivo).

Díky tomu mají červené krvinky správnou velikost a jsou schopny přenášet kyslík po našem těle. Kobalamin je dále důležitý pro nervovou soustavu, jelikož se podílí na tvorbě obalu (tzv. myelinu), který chrání nervová vlákna a zajišťuje jejich správnou funkci. V souvislosti s tím bylo také zjištěno, že má vitamin B12 pozitivní vliv na naši paměť a celkovou duševní pohodu. 

Tělo si dokáže poradit


Zajímavostí u tohoto vitaminu je, že se nám do těla vstřebává až v konečné části tenkého střeva, přičemž ostatní vitaminy se vstřebají už dříve. Aby tuto dlouhou cestu zvládl a nebyl nijak poškozen, naváže se na speciální látku produkovanou žaludkem – tzv. vnitřní faktor, která ho ochrání před všemi enzymy a je tak dopraven až do nejzazší části tenkého střeva. 

Vitamin B12, jaké je doporučené množství


Potřebná denní dávka vitaminu B12 se udává okolo 3 µg (mikrogramů). Na větší množství musí dbát především ženy v těhotenství a maminky, které kojí. Pozor na dostatečný příjem kobalaminu by si rozhodně měli dávat vegetariáni a vegani.

V následující části se dozvíte proč! 

Být masožravcem se vyplatí


Vitamin B12 se od ostatních vitaminů liší tím, že se nachází pouze v potravinách živočišného původu. Zdrojem kobalaminu v naší stravě jsou tak hlavně játra, maso, mléko, ryby, vejce a sýry. Tento vitamin B12 je syntetizován i některými mikroorganismy a malá množství vitaminu B12 se tak mohou vyskytovat například v kyselém zelí, fermentované zelenině (např. kimchi) nebo v pivu (které ale samozřejmě nedoporučujeme jako primární zdroj vitaminu B12) 😊. Určitý obsah může být také v mořských řasách nori a některých houbách (např. schiitake).

 Tento vitamin B12 je syntetizován i některými mikroorganismy a malá množství vitaminu B12 se tak mohou vyskytovat například v kyselém zelí
Tento vitamin B12 je syntetizován i některými mikroorganismy a malá množství vitaminu B12 se tak mohou vyskytovat například v kyselém zelí

Dávka vitaminu B12, kterou z těchto neživočišných potravin získáme, však rozhodně není dostatečná. 

Jak je to s nedostatkem a nadbytkem vitaminu B12?


Na rozdíl od ostatních ve vodě rozpustných vitaminů si naše tělo dokáže ukládat nadbytek vitaminu B12 v játrech. To však neznamená, že nemusíme tento vitamin pravidelně doplňovat. Zároveň je dobré zmínit, že i přesto, že si naše tělo vitamin B12 skladuje, nebyly pozorovány žádné toxické účinky při příjmu většího množství. Nemusíte se tedy určitě bát, dát si nějaký pořádný steak. 😊 

Nebojte se dát si pořádný steak
Nebojte se dát si pořádný steak

Nedostatek vitaminu B12 nebývá příliš častý a u běžně se stravujících lidí, kteří nevyřazují ze svého jídelníčku potraviny živočišného původu, se téměř nevyskytuje. Setkáváme se s ním tedy především u vegetariánů nebo ještě častěji u veganů. Tyto osoby by si měly rozhodně množství přijatého kobalaminu hlídat a doplňovat jeho množství vhodnými přípravky či konzumací potravin, které se o tento vitamin obohacují.

Nedostatkem vitaminu B12 mohou být ohroženi také pacienti s poruchou jeho vstřebávání, která může být způsobena nedostatečnou tvorbou vnitřního faktoru v žaludku. 

Mezi příznaky deficitu kobalaminu patří únava, dušnost při námaze a poruchy růstu. Dalšími závažnými komplikacemi při nedostatečném příjmu vitaminu B12 jsou různé druhy anémie a závažné neurologické poruchy (ztráty paměti atd.).

Dalšími závažnými komplikacemi při nedostatečném příjmu vitaminu B12 jsou různé druhy anémie a závažné neurologické poruchy
Dalšími závažnými komplikacemi při nedostatečném příjmu vitaminu B12 jsou různé druhy anémie a závažné neurologické poruchy

Stejně jako při nedostatku kyseliny listové, dochází i v případě deficitu kobalaminu ke zvýšené hladině homocysteinu v krvi, který je rizikovým faktorem pro onemocnění srdce a cév. 

Další články související s vitaminy najdete na kruhový.cz , pokud byste potřebovala poradit s cvičení, neváhejte oslovit naše fitness aurafit.cz 🙂

By Markéta Strankmüllerová

Absolvovala jsem obor Výživa a potraviny na České zemědělské univerzitě v Praze. Baví mě sport od aurafit.cz kruháče a silového cvičení až po běh, kolo a plavání. Miluji zdravou a hlavně chutnou stravu, baví mě cestování a poznávání nových lidí, rodina, kamarádi a hudba.