fbpx
engin akyurt SMwCQZWayj0 unsplash scaled od Regenerace po sportu: 1. krok ke zdravému tělu

Regenerace je proces, který pomáhá organismu vyrovnat se s poklesem jeho funkčních schopností. Během sportování totiž dochází k únavě a poklesu výkonnosti.  Mezi prostředky regenerace patří strečink, sauna, vířivka, masáže, ale také kvalitní spánek a jídlo. Pro růst svalů a odstranění nadbytečného tuku je regenerace nutností.

Je tedy pravda, když se říká, že svaly rostou, když odpočíváme. Proto je regenerace pro tělo stejně důležitá jako samotná fyzická aktivita.

Sauna

Saunování pomůže tělu rychleji se zbavit únavových a toxických látek. Sauna také posiluje srdeční činnost a zlepšuje zásobení těla kyslíkem. Díky tomu svaly rychleji získají zpět vydanou energii. Optimální je návštěvovat saunu 2 – 3x týdně, a to po ukončení tréninku.

Jestli jste po náročném tréninku, zajděte do sauny až po dostatečném odpočinku, nejlépe až druhý den.

crystalweed cannabis 730OPl8S9W4 unsplash od Regenerace po sportu: 1. krok ke zdravému tělu
Sauna je příjemná forma regenerace

Střídání teplé a studené vody

Efekty studené sprchy jsou už známy. Stejně je na tom také teplá sprcha. Co ale když spojíme obě tyto varianty do jedné? Terapie střídání teplé a studené vody pomáhá při regeneraci ještě více než jen jedna z nich. Má pozitivní efekt na tzv. DOMS – opožděné bolesti svalů po tréninku. Pokud máme namožená chodidla, achilovku i lýtka, můžeme vyzkoušet tzv. šlapačky.

Končíme vždy studenou vodou

Jedná se o dvě kádě, jednu s ledovou a druhou s horkou vodou, v kterých se neustále střídáme, minutku přešlapujeme v horké vodě, pak přejdeme do studené, poté znovu do horké a tak postupujeme několik minut. Důležité je vždy končit studenou vodou, abychom se vyhnuly případnému zranění.

Masáže

Dnes existuje nespočet typů masáží. Po výkonu je nejlepší rekondiční nebo relaxační, pro uvolnění svalů ale i duše můžeme zkusit také masáž lávovými kameny, čokoládovou či aroma masáž. Někdo tvrdí, že to na regeneraci nemá vliv, ale i kdyby, tak minimálně to pomůže naší mysli. Ztratit nic nemůžeme, tak proč to nezkusit. Ale podle studií s ohledem na sport mají masáže vliv na výkon i na samotnou regeneraci.

Příjemná masáž je další možnost regenerace
Příjemná masáž je další možnost regenerace

Pokud chodíte cvičit k nám do aurafit.cz jistě už víte, že i u nás je kladen důraz na odpočinek, který naše i vaše tělo potřebuje:)

 Odpočinek je nezbytnou součástí každého cvičebního plánu. Regenerace po cvičení má velký vliv na další výkon každého jedince. Trénink je pak mnohem efektivnější. Pokud každý den trénujete, abyste dosáhli svých fitness cílů a vypadali dobře, potřebujete mít dost času na regeneraci. Bez odpočinku mezi tréninky totiž může být vaše snaha zbytečná.

Během tréninku a také po něm spalujete určité množství kalorií, pokud nebudete odpočívat-regenerovat, může se stát, že přijdete jak o svalovou hmotu, tak i o tukové zásoby.

V případě přetížení organismu se uvolní stresový hormon, což vede k větší pravděpodobnosti, že dojde ke zranění. Také může dojít k nechtěnému přibírání na váze a to nechceme většina z nás. Jistě víte, že svaly rostou až po tréninku. K tomu je ale také zapotřebí vyvážená strava, kvalitní spánek a hlavně již zmíněný odpočinek.

Když nebudete odpočívat, dojde k přetížení svalů a regenerace se tak stane nutností a bude mnohem delší než byste chtěla. Vaše tělo není stroj, je třeba mu dát oddych. Regeneraci si zapište klidně do deníčku a těšte se na ní. Věnujte ten den jenom sobě, činnostem které máte ráda, čtěte si, běžte na kosmetiku či s kamarádkou do kina.

Berte regeneraci jako jednodenní dovolenou.)

Nesnažte se odpočinek urychlit, nevede to k ničemu dobrému, aspon co se kondice vašeho těla týče. Představa že čím více cvičíte, tím více roste svalová hmota je totiž velmi mylná. Bez odpočinku je nebezpečí, že Vás sebemenší úraz vyřadí ze hry na mnohem delší dobu než byste si přála. Jak se říká, cvičte s rozumem, jen tak budou zaručené výsledky.

Váš trénink na kvalitě neutrpí, naopak.