fbpx
27173482 10156235628172089 1065658595582629728 o od Jak správně na dýchání při cvičení

Dýchání při cvičení

Jeden by si řekl, že jde o úplně přirozenou věc, nad kterou nemusíme vůbec přemýšlet. Možná není dýchání důležité… Změna ovšem přichází při cvičení.

Člověk se v tu chvíli soustředí na spoustu věcí najednou a dýchání opomíjí. Hlídat si správné držení těla, zatažené bříško, pozor na ta bedra, tlačit ramena dolů…  A najednou nestíhá koordinovat dýchání s pohybem.

Dýchání je velice důležité pro efektivitu cvičení. Svaly potřebují přísun kyslíku.
Dýchání je velice důležité pro efektivitu cvičení. Svaly potřebují přísun kyslíku.

Koncentrovat se na cvičení a do toho ještě kontrolovat dýchání? Zdá se to jako nadlidský výkon, který je v tu chvíli zbytečný. To je ovšem zásadní omyl! Dýchání je velice důležité pro efektivitu cvičení. Svaly potřebují přísun kyslíku. Proto je největší chybou, pokud dech při cvičení zadržujeme. Bez správného dýchání nejde dobře budovat svaly, a tím zastavíte i hubnutí. Konec konců, jen svaly spalují tuk!

Položte se na záda, ruku si dejte na bříško a soustřeďte se, aby se při nádechu ruka zvedala. Při výdechu pak vnímejte pokles ruky.

Přitom jde pouze o to, zažít si, jak se správně při cvičení dýchá. Párkrát se na to zaměřit a pak to už to jde samo. A co víc? Správné dýchání nám pomáhá k lepšímu zvládání stresu a když se naučíme správně dýchat do břicha, automaticky tím posilujeme břišní svaly!

Pokud nevíte, jak správné dýchání – návod

Nejdůležitější je zapamatovat si, kdy se nadechnout a kdy vydechnout.

* Výdech: Při zátěži – stažení svalu (kontrakce)

* Nádech: Při povolení a návratu do přirozené polohy (relaxaci)

Uveďme si pár příkladů.

* Zkracovačky

Pohyb nahoru, svaly se stahují – výdech.

Pohyb dolů, vracíme se do původní polohy na záda – nádech.

* Dřepy

Pohyb dolů – nádech.

Pohyb nahoru – svaly se stahují a zabírají – výdech.

Dřepy jsou jedním ze základních cviků a cvičit by se měly jak ve fitness, tak kdykoli doma, když máte chuť. Říká se, že kolik je člověku let, tolik dřepů by měl denně vědomě cvičit. Jak na dřepy?

* Cvičení s činkami nebo na strojích

Zvedání činky – výdech.

Spouštění dolů – nádech.

Nejen při cvičení, ale i po cvičení – při protahování – je důležité správně dýchat. V tuto chvíli se při výdechu sval protahuje. Nádechem opět vracíme do přirozené polohy.

Tak se zhluboka nadechněme a pojďme si to vyzkoušet už na živo v klubu aura fitness .

A pokud byste při cvičení stále tápaly, neváhejte o pomoc požádat trenérky v našem aura fitness. Rády Vám vše připomenou 😉