fbpx
mona eendra 8 KH7GyB8Ho unsplash 2 scaled od Péče o nehty "15x kosmetika doma" 7/15

Jak se starat o lůžka a nehtovou kůžičku

Nehty jsou obraz ženy, krásně upravené ruce jsou základ. Ruce jsou vidět neustále a každý nám na ně kouká. Pokud zrovna venku nemrzne a nemáte rukavice, pohledu ostatních prostě nezabráníte. Péči byste měla věnovat především kůžičce kolem nehtů a nehtovému lůžku. Kolem nehtů se nám dost často tvoří takzvané záděry, je to celkem nepříjemné a bolestivé, v nejhorších případech může dojít až k zanícení. 

Velkou pozornost věnujte i nehtovému lůžku. Jistě už jste si někdy všimla bílých skvrn na nehtech, je to známka toho, že něco není v pořádku. V článku si povíme něco o tom, jak se s těmito problémy poradit.

Proč se nám dělají záděry

Jak vznikají a proč, jak je možné že někdo na ně trpí a druhý je toto problému ušetřen.

Na záděry trpí především, ženy které mají sušší kůži,ale i ty kteří manuálně pracující.

Jasným spouštěčem je časté mytí nádobí, uklízení, opravování stroju, častá práce s papírem, taková práce v dárkové balící službě je mnohdy předurčená k vzniku záděr. Zde se s tímto problémem ženy potýkají dost často.

Netrhat, stříhat!

Dost často se nám záděra objeví když se to nejméně hodí a nemáme po ruce manikúru a nůžtičky. Říkáte si „pomoc“, potřebujete se záděry zbavit nejlépe hned! A jediné co je po ruce, jak se říká, jsou zuby. Touho metodou odstranění si zaděláváte mnohdy na mnohem bolestivějším problému a zahráváte si s možným zánětem, který může vyústit až ke slezení nehtu.

Pokud už se stane, že záděru opravdu máme, zbavme se jí odborně a šetrně. Žádné kousání a trhání, pokuste se vydržet do té doby, než se budete mít nůžtičky na manikůru.

jamie daykin Ge dzZifw0s unsplash 1 1 od Péče o nehty "15x kosmetika doma" 7/15
Pokud už se stane, že záděru opravdu máme zbavme se jí odborně a šetrně

Chvilku předtím, než se pustíte do odstřihnutí záděry, prsty namočíme do teplé vody s přídavkem olejíčku, nebo mýdla. Odumřelá kůžička se tak bude stříhat mnohem lépe. Ranku po odstřihnutí, vydezinfikujte a pokud je větší otevřená, doporučujeme ji zalepit náplastí.

Pokud v práci ruce opravdu zatěžujete a vystavujete  velkému vysušování a namáhání, použijte ochranné rukavice.

Nehtové lůžko a péče o něj

Zdravý nehet je čistý a bez drážek a různých hrbolků, všechny nehty by měly mít stejnou barvu a neměli by mít žádné fleky či skvrny. 

Nehty vám dokážou o vašem zdravotním stavu hodně vypovědět, drobné nedostatky upozorní na případný zdravotní problém, není to jen o kosmetickém nedostatku.

Pečujte o nehty a nehtové lůžko pravidelně
Pečujte o nehty a nehtové lůžko pravidelně

Bílé skvrny a důvod proč vznikají

Příčiny mohou být různé, časté spojení lidí je špatná životospráva, ale také nedostatek vápníku a vitaminu. Když zabřednu hlouběji, názor je i takový, že skvrny způsobuje stres a psychické vypětí.

Necháme to na odbornících, kteří mají jasno a vznik skvrn má jediný důvod a to je poranění.

Skvrna se objeví následkem úrazu a poranění, když nám nehet začne odrůstat a odstřihne se, skvrny již neobjeví. Jedinou možností jak se chránit, je předcházet zranění, i když je to někdy náhoda a úraz je hned na světě.

Doplnění vitaminů pro zdravé a krásné nehty

Nedostatek vitamínů má skutečně vliv na kvalitu nehtu, o které vitaminy se tedy jedná.

  • -vitamin A- ryby, mléko, žloutek, brokolice 
  • -vitamin B2- mrkev, česnek, zázvor
  • -vitamin B12- sýr, mléko
  • -vitamin C- citron, rajčata, ořechy 
  • -vitamin D- rybí olej 
  • -vitamin E- listová zelenina 
  • -Vápník- ořechy, mléčné výrobky
  • -Zinek- hořčice, maso 

Toto jsou vitamíny, které je důležité doplňovat, ať už ve stravě, nebo pomocí tablet.

Pomoci nám mohou i vitaminy
Pomoci nám mohou i vitaminy

Domácí výživná maska na nehty

Olejová maska

Ingredience: 3 lžíce ricinového oleje, 3 lžíce olivového oleje, 1 lžíce šťávy z citronu

Postup: Vše smícháme a zahřejeme na 50 stupňů, ruce volně vložíme do misky po konečky prstů a necháme namočené cca 15 min.V konečné fázi promažte mastným krémem na ruce.

Mléčná lázeň

Ohřejte plnotučné mléko na teplotu, aby vám byla příjemná a máčejte v něm ruce po dobu 5 min. Lázeň hydratuje a zpevňuje nehty.

Velmi účinný je také citron, který skvěle posílí nehty, zmírní lámavost a třepivost a působí preventivně proti záděrám, také olivový olej má zklidňující a hydratační účinky a zklidňuje případně podrážděnou kůžičku.

Nejlepší péči o nehty je právě prevence, masky provádějte častěji, aby nedošlo k vysušení.

Často si mažte ruce hydratujícím krémem, ruce si zaslouží vaši péči a pozornost.

Nakonec je to váš manipulační nástroj, ale také jak už jsem již zmínila druh vizitky, která je stále každému na očích.

Masáž rukou

Třešničkou na dortu, co se rukou a nehtů týče je masáž. Jemná masáž vás dokonale uvolní od stresu a napětí, použijte gumový míček.

Pomocí míčku s výstupky, který budete jemně válet po dlaních po dobu 5 min, díky tomu dojde k prokrvení a stimulaci reflexních zón.

Péče o nehty a ruce je pro nás radost, když pak vypadají krásně
Péče o nehty a ruce je pro nás radost, když pak vypadají krásně

“Když jsou ruce naší chloubou, ukazujme je s hrdostí ”

Čtěte naše další články z oblasti kosmetiky na kruhovy.cz, sekce kosmetika:), a pokud byste měla zájem o cvičení a pohyb, navštivte naše fitness aurafit.cz

By Ivana Volná

Fitness je pro mě životní styl. Sama jsem pod vedením několika trenérů, protože učený z nebe nespadl a vždy je co zdokonalovat. Proto je fitness a cvičení moje vášeň. Jsem trenérkou v aurafit.cz a píšu pro kruhovy.cz. Absolvovala jsem dva kursy sebeobrany: Pepřový spřej a Znásilnění. Člověk nikdy neví, co ho může potkat, zvlášť když je žena :) Pomůžu ráda s motivací a budu inspirovat k dosažení vašich fitness cílů!