Určitě to znáte, chcete začít se zdravějším stravováním, už jste rozhodnutá, ALE – ty zásoby doma se přece nejdříve musí dojíst, začnete potom.
Naplánujete si, co budete vařit zdravého, ale manžel přinese z nákupu pár věcí navíc v akci, co neměl na seznamu? Tak přece se to nevyhodí.
V tomto článku najdete několik tipů, jak postupovat a udržet dlouhodobě své nákupy na uzdě.
Nákupní seznam je základ a zdravé potraviny také
Nejdůležitější je si předem připravit nákupní seznam a toho se pak držet. Nenakupovat podle akcí, aktuálních chutí, nebo momentální nálady.
Ideální je si vytvořit seznam jídel, co chcete připravovat, na týden dopředu a rozepsat si jednotlivé ingredience do seznamu. Víc jak týden neplánujte, potraviny chcete přece čerstvé.
Napsat si seznam trvá pár minut, a když si na to zvyknete, ušetříte mnohem více času, než když pak budete běhat do večerky pro pár zapomenutých ingrediencí.
Pište průběžně
Věci, které kupujete vždy, můžete psát i průběžně, jak vám docházejí, využijte třeba poznámky ve svém telefonu, které můžete sdílet i s manželem, a dopisovat můžete oba.
Existuje i velká spousta aplikací, které si můžete stáhnout.
Oblíbený obchod
Chodíte nakupovat do stále stejného obchodu? Určitě velká výhoda, můžete si seznam rovnou psát podle toho, jak jsou v daném obchodě potraviny uspořádány.
Např. Pečivo, pak zeleninu a ovoce, pak maso, pak chlazené zboží, pak mražené zboží a nakonec trvanlivé potraviny a drogerii.
Ve svém obchodě ušetříte čas hledáním a nepřihodíte zbytečně nic, co není na seznamu.
Čerstvé je vždy lepší
Už jste si všimli, že v obchodech bývají čerstvé potraviny většinou po okrajích a ty trvanlivé v regálech uprostřed? Většinou tedy stačí jít dokola, kde najdete vše, co potřebujete. Ale nemusí to být samozřejmě pravidlem 😊
Hlad na nákupy nepatří
Nikdy nechoďte nakupovat hladoví, nikdo neodolá vůni čerstvého pečiva zrovna ve chvíli, kdy se mu žaludek svírá hlady. Zakousněte předtím alespoň kousek ovoce.
Brýle sebou!
Snažte se kupovat potraviny, které už znáte a máte ozkoušené, pokud kupujete něco nového, vždy čtěte etikety!
Nekoukejte ale na líbivé obaly se super znějícími slogany, kouknout musíte dozadu na složení.
Suroviny jsou ve složení vždy psány sestupně podle množství.
Částečně ztužený tuk
Pokud vyberete z regálu výrobek, který má toto uvedeno ve složení, hned ho dejte zpátky a vyberte si jiný, kvalitnější. Nepleťte si s ztuženým tukem. Špatný je právě ten částečně ztužený.
Výživové hodnoty
V tabulce výživových hodnot najdete vždy informace převedené na 100 g výrobku. Pozor tedy na to, že výrobek má přitom třeba 180 g a vy si tak musíte kalorické hodnoty skoro zdvojnásobit.
Tuky
Zde je uveden celkový obsah tuku v potravině, soustřeďte se zejména na „z toho nasycené“- ty vybírejte ideálně co nejmenší. Zejména u neživočišných potravin zpozorněte, pokud obsahují hodně nasycených tuků, moc zdravé nebudou – různé cukrovinky apod.
Jogurty vybírejte ideálně do 4 g tuku ve 100 g, sýry do 20 g tuku, masné výrobky do 15 g.
Sacharidy
Jedná se o celkový podíl sacharidů, vy se podívejte hlavně na „z toho cukry“ – zde se uvádí podíl jednoduchých cukrů. Ten chceme co nejnižší, pro vaší představu jedna kostka cukru má zhruba 4 g.
Sůl
Soli bychom měli mít maximálně 5 g za den, schválně se podívejte, kolik má balíček chipsů.
Kde nakupovat zdravé potraviny?
Možností v dnešní době máme nepočítaně. Supermarkety, kde najdeme vše na jednom místě. Trhy, farmářské obchůdky, zdravé výživy, menší specializované obchody jako masny, pekárny, farmářské krabičky, dovozové služby jako je rohlík, nebo košík. Je na Vás, kolik máte času a energie do nakupování, vždy ale vybírejte potraviny kvalitní a čerstvé, Vaše tělo vám poděkuje 😊
Zdravé potraviny jsou základ, to samé můžeme říct o pohybu, pokud chceme být skutečně zdravé a v kondici.
U nás v aurafit.cz pohybu rozumíme, nebojte se nás tedy oslovit, se vším Vám rády poradíme🙂