fbpx
cameron venti I1EWTM5mFEM unsplash 1 scaled od Chůze - jogging - běhání - sprint! 1/15

Samotný běh nenahradí cvičení, ale jako druh doplňkového sportu je ideální volbou. Začít můžete chůzí, zrychlit na jogging, pak začít pomalejší behání. Sprint si nechte na později 🙂

Nechte se inspirovat

Existuje několik pádných důvodů, proč je běh jako kardio aktivita pro ženy vhodná a výhodná. Každá žena si nastaví svoje tempo vhodné pro ni. Je nemožné při prvním vyběhnutí zaběhnout rekord,  nicméně limity se časem budou měnit. Začněte takzvaným joggingem podle kaizen fitness metody.

Co je vlastně “jogging”

Ještě než se pustíte do běhání, zkuste jogging. Je to taková předpříprava pro první uběhnutý kilometr.

Jogging je rychlejší chůze, nebo-li pomalý běh, který by neměl být delší než 20 minut. Výhodou je to, že můžete joggingovat nebo joggovat ve dvou, a díky “nenáročnosti“ na dýchání se dá při joggingu prohodit i pár slov.

Jogging je skvělou volbou, než se poprvé rozběhnete
Jogging je skvělou volbou, než se poprvé rozběhnete

Jsme úplně na začátku a je důležité si tělo prověřit a nastavit vhodný terén, podmínky a fyzičku pro běh a to jde jen tím, že na to půjdeme postupně a pomalu. Optimální je zvládnout 30 minut joggingu a poté začít s během.

Jogging je především o pohodě a radosti. Nechcete se uštvat a hnát se jen za výsledky. Chceme běžet především pro zdraví.

Hodně se v médiích dočítáme o tom kde, kdo uběhl jak dlouhý maraton. Maratonu však předchází dlouhá cesta a ta cesta je cílená. V našem případě je běhání a jogging doplňková kardio aktiviat ke cvičení, a je třeba k tomu tak i přistupovat.

Ano, nejdříve to třeba nebude stát za nic a zvládnete jen cca kilometr. Ale pokud zvládnete uběhnout 1 km, můžete se posunout dál. A vlastně se budete neustále posouvat po malých krůčkách dále, tak jako tomu je u cvičení a kaizen fitness.

Znovu na začátek: Proč je běh vlastně pro nás prospěšný a co může běžkyně od běhání čekat.

  • Běh je výbornou aktivitou, když se chcete dostat do dobré fyzické kondice. Jogging je přirozený pohyb pro člověka a proto jim skvěle nastartujete váš metabolismus. Chcete-li jen zhubnout, netvarovat postavu? Běhejte.
  • Jste neustále v napětí, v práci je toho hodně a doma děti neustále něco potřebují? Stresují vás nákupy, vaření apod.? Běhejte.
  • Běháním odbouráváte stresové napětí, a nabijete se pozitivní energií. Co je důležité, hezky si pročistíte hlavu. Přijdete na jiné myšlenky a domů se vracíte psychicky odpočatá.

Poměr cena čas výkon

Běhání je velice úsporné jak co se týče vybavení, tak z hlediska přípravy. Stačí trocha oblečení a v létě můžete vyběhnout. Na krátký jogging na 20 minut není potřeba žádná velká příprava, prostě vyběhnete. Za půl hodinky máte splněno a přidáte si 3000 kroků do denního limitu. Nezapomeňte se ale po joggingu protáhnout.

Běh a jogging je výbornou aktivitou, když se chcete dostat do dobré fyzické kondice
Super aktivita, když se chcete dostat do dobré fyzické kondice

V našem mini průvodci a seriálu o běhání si povíme vše, co o běhání potřebujeme vědět. Čtěte dál:)

Deník Ivči: Dnes “jen” 1,66 km

Je po 7 hodině ráno, počasí je dle mě ideální, máme pár stupňů nad nulou a Já se připravuji na svůj první oficiální běh. Oblékla jsem se podle mě přiměřeně, ale po pár tempech zjistím, že vlastně ne úplně vhodně (moc vrstev).

Trasu nemám zmapovanou a tak se vydávám cestou podle toho, kam mě nohy vedou. Kopec střídá rovinka, bláto střídá asfaltová cesta a silnice si mi také úplně nevyhovuje (terén je lepší znát a nebo vědět, co nás může čekat, at nejsme překvapení).

Čím více budete častěji zapojovat tuto aktivitu, tím lepší budou i vaše výsledky a vy se budete cítit jako hrdinka.

Rozběhla jsem se s velkým nadšením a že bych něco neudýchala, jsem brala prakticky za nemožné. Po pár desítkách metrů jsem udiveně zastavila, protože jsem prostě a jednoduše už nemohla a docela dost mě píchalo na straně břicha.

Trošku jsem to rozdýchala a běžela dál, byl to spíše takový jogging a přichází ten moment, kdy zjišťuji, že je mi teplo a bunda není správně zvolený oděv pro pohyb, který vykonávam 😀

Spodní vrstvu tvořilo funkční prádlo a bunda už byla moc, takže jsem se díky tomu více potila a zadýchávala. Můj pohyb byl tímto velmi omezený.

Ani jednou jsem v podstatě neběžela rychle, tělo mi to nedovolilo a s dýcháním by byl asi také problém.

Co se týče pocitů, moc se mi to líbí, jsem na čerstvém vzduchu a cítím se tak nějak svobodně. Hlava a mysl je plná dojmů z běhání a na nějaké špatné myšlenky není pomyšlení, paráda!

Čím více budete častěji běhat, tím lepší budou i vaše výsledky. Jogging je ideální ve dvojici.
Čím více budete častěji běhat, tím lepší budou i vaše výsledky. Jogging je ideální ve dvojici.

I přes některé peripetie jsem v určitém cíli a udýchaná padám do křesla. Musím si odpočinout a vstřebat to, ale až po tom, co se aspoň trošku protáhnu. Cítím lýtka, zadek a nohy celkově, mám za sebou jen 1,66 km, ale i tak jsem s výsledkem spokojená a moje tělo mi dává signál, že mi děkuje.

Na příští rozběhnutí se lépe připravím a půjdu na to pomaleji, věřím, že trasa bude delší a snadněji zaběhnutá, určité vám dám vědět, jak mi to jde:)

Postavu formujete ve fitku

Jogging nám dává sebevědomí. Hodně našich klientek začne s joggingem z důvodu shození pár přebytečných kilogramů. A posilovat svaly, protože jen svaly spalují tuk, můžete v našem fitness aurafit.cz společně s námi.

Máme zde vždy k dispozici trenérku, neváhejte se zastavit. Určitě se na Jiřáku s Ivčou uvidíte:)

Jste hrdinka!

By Ivana Volná

Fitness je pro mě životní styl. Sama jsem pod vedením několika trenérů, protože učený z nebe nespadl a vždy je co zdokonalovat. Proto je fitness a cvičení moje vášeň. Jsem trenérkou v aurafit.cz a píšu pro kruhovy.cz. Absolvovala jsem dva kursy sebeobrany: Pepřový spřej a Znásilnění. Člověk nikdy neví, co ho může potkat, zvlášť když je žena :) Pomůžu ráda s motivací a budu inspirovat k dosažení vašich fitness cílů!