fbpx
weight loss 2036966 1920 od Bazální metabolismus
Metabolický věk a co znamená bazální metabolismus
Jak se vyhnout zavodnění organismu?
Photo by Maria Orlova on Pexels.com

Potkáváš se často s pojmem bazální metabolismus a metabolický věk, ale není Ti pořádně jasné, co to přesně ve světě fitness pro ženy znamená? Pokusíme se Ti vše osvětlit v tomto krátkém článku.

Bazální metabolická spotřeba (BMR)

Co se skrývá pod zkratkou BMR? Myslí se tím bazální metabolická spotřeba, tedy množství kalorií, které Tvé tělo potřebuje na výměnu základních látek. Je to tedy hodnota minimální energie, kterou potřebuješ v klidném stavu, aby Tvé tělo mohlo normálně fungovat (dýchací soustava, oběh krve, nervový systém atd.). Přibližně 70 % kalorií, které přijmeš během jednoho dne, je použito pro BMR, tedy pro přeměnu látek.

U nás v aurafit.cz víme o čem mluvíme, neváhej a přidej se mezi nás 🙂

Spalování nejen ve fitness

Energie je spotřebována při každé aktivitě, tělo spaluje kalorie dokonce i ve spánku. Čím je daná aktivita intenzivnější, tím více spaluješ kalorií. Tedy i ve fitness. Základem jsou svaly, které fungují jako motor a spotřebovávají velké množství energie. Díky dlouholetým vědeckým výzkumům už dnes víme, že s rostoucím věkem člověka se jeho metabolismus mění.

elena kloppenburg erUC4fTtCuo unsplash od Bazální metabolismus
To dosáhneš zvýšením fyzické aktivity, tedy zvýšeným podílem svaloviny v těle.

U dětí se bazální metabolismus neboli „spalování“ zvyšuje s jejich přibývajícím věkem. Mezi 16. a 17. rokem pak postupně začíná klesat. Vyšší BMR zvyšuje počet kalorií a pomáhá Ti snižovat podíl tělesného tuku. Nízký BMR Ti zbavování tuku a snižování tělesné váhy dělá mnohem těžší (platí pro věk 18 a víc let).

Jestliže je Tvůj metabolický věk nižší než věk skutečný, tak je to pro Tebe skvělá zpráva a je vidět, že tvé sportovní úsilí má smysl! 🙂

A jak počítá BMR analytická váha TANITA? Základní způsob výpočtu bazálního metabolismu je rovnice veličin tělesné váhy a věku.

Metabolický věk ženy

Nyní se můžeme přesunout k pojmu „metabolický věk“. S oblibou říkám, že jde o věk, na který se cítí Tvé tělo. Jeho hodnota může být dokonce o několik desítek let odlišná od skutečného věku. Tento ukazatel porovnává bazální metabolismus jedince s průměrným bazálním metabolismem u stejné věkové kategorie. Jestliže je Tvůj metabolický věk vyšší než věk skutečný, znamená to, že bys měla zlepšit bazální metabolismus.

To dosáhneš zvýšením fyzické aktivity, tedy zvýšeným podílem svaloviny v těle.

Prostě si jděte zacvičit do fitka nebo zkuste chůzi do schodů pro zadek snů!

Víte kolik máte bazální metabolismus
Víte kolik máte bazální metabolismus

Vzorec pro výpočet BMR:

BMR(ženy) = 655,0955 + (9,5634 × váha v kg) + (1,8496 × výška v cm) – (4,6756 × věk v letech)
BMR(muži) = 66,473 + (13,7516 × váha v kg) + (5,0033 × výška v cm) – (6,755 × věk v letech)

např. 50letá žena s váhou 65 kg a výškou 165 cm si BMR vypočítá podle uvedeného vzorce takto: BMR = 655,0955 + ( 9,5634 × 65 ) + ( 1,8496 × 165 ) – ( 4,6756 × 50 ) = 1348 kilokalorií = 5640 kilojoulů

Hodnota BMR

Hodnota BMR je vaše optimální denní spotřeba energie zvýšená o přibližný výdej (pohybová aktivita člověka za den). Toto množství energie byste měla přijmout. V případě, že chcete redukovat- snižovat váhu, měl by příjem být o něco nižší. Dodržujte příjem bílkovin, tuků a sacharidů.

Metabolismus představuje řadu biochemických změn a procesů, které probíhají v každém lidském organismu.

Výpočtem těchto procesů je látková přeměna přijatého jídla (kalorií) na proteiny, tuky, sacharidy a také energii potřebnou pro život jako takový.

Co ještě si můžete přečíst?

S vážením a měřením Vám ráda pomůže naše trenérka. Proberete i aktivity, které je možné u nás dělat, abyste co nejefektivněji rozproudila, jak se říká krev v těle. Super volbou je kruhový trénink, kde procvičíte celé tělo, nebo navštivte kondiční místnost ve které najdete hned několik možností, jak si dát opravdu do těla a zpotit se.

Pokud Vás trápí celulitida, odpočinek a masáž si užijete na stroji Rolletic, který má 14 variant poloh.

Tento stroj je vysoce účinný na odstranění a zmírnění celulitidy, ráda ho doporučuji díky vlastní zkušenosti, opravdu to funguje:)