fbpx
obrazek 1 vit E - Vitamin E je „vitamin plodnosti“ 4/21

Vitamin E je „vitamin plodnosti“ 4/21

Věčné mládí a plodnost díky vitaminu E

Dalším lipofilním, v tuku rozpustným vitaminem, je vitamin E. Jedná se o skupinu látek, které se nazývají tokoferoly a tokotrienoly, z nichž nejvýznamnější je α-tokoferol.

Vitamin E jako elixír mládí

Vitamin E náleží mezi nejúčinnější antioxidanty. To znamená, že chrání naše buňky před oxidativním poškozením. Tímto antioxidačním působením přispívá k oddálení projevů fyzického i mentálního stárnutí. A to je sen snad každé ženy!

Vitamin E je jedním z nejúčinnějších antioxidantů
Vitamin E je jedním z nejúčinnějších antioxidantů

Kdo by si nepřál, být stále mlád? 😊 Jako antioxidant působí také preventivně proti vzniku aterosklerózy (kornatění cév) a rakoviny. Aby toho nebylo málo, vitamin E posiluje naši obranyschopnost a činnost pohlavních orgánů.

Vitamin E se také podílí na regeneraci našich svalů po sportu, a to se hodí nejen po tréninku ve fitku!

Milujte se a množte se! 😊

Vitamin E byl objeven už roku 1922 a od té doby se stal spolu s vitaminem C nejprostudovanějším vitaminem.

Název „tokoferol“ znamená v doslovném překladu „to co přináší plodnost“ a není proto divu, že jedním z prvních zjištěných účinků vitaminu E byla podpora plodnosti.

Vitamin E znamená "to, co přináší plodnost"
Vitamin E znamená “to, co přináší plodnost”

Jaké se doporučuje denní množství příjmu vitaminu E?

Denně se doporučuje přijmout 10 – 15 mg vitaminu E. Jeho potřeba se zvyšuje při vyšším příjmu nenasycených mastných kyselin, jejichž zdrojem jsou hlavně rostlinné oleje a ryby.

Dále je vhodné dbát na jeho větší množství při zvýšeném působení škodlivin, velké fyzické námaze a v neposlední řadě také v těhotenství. V tomto období má velký vliv na zdravý vývoj našeho miminka a zároveň snižuje riziko těžkých porodů. 

Být vegetariánem pro vitamin E?

Vitamin E získáme především z rostlinné stravy – tedy rostlinných olejů, ořechů a semen, avokáda, obilných klíčků, některých druhů listové zeleniny (špenát). V případě živočišných potravin se určité množství nachází ve vejcích, játrech a ostatních vnitřnostech. Některé potraviny (např. roztíratelné tuky) mohou být o vitamin E obohacovány.

Vitamin E získáváme z rostlinných olejů, ořechů a semen, avokáda, obilných klíčků
Vitamin E získáváme z rostlinných olejů, ořechů a semen, avokáda, obilných klíčků

Co nám hrozí při nedostatku vitaminu E?

Nedostatek vitaminu E se objevuje pouze vzácně a souvisí většinou s nějakou poruchou. Když už nastane, může se projevit svalovou ale i celkovou únavou organismu. Dále se nedostatečné množství vitaminu E projevuje anémií (chudokrevností), poruchami funkce vaječníků, zhoršenou imunitou, neurologickými potížemi či dokonce jaterními nekrózami.

Vitamin E – co nám hrozí při nadbytku?

I přesto, že se nám vitamin E ukládá do zásoby v tukové tkáni, je předávkováním velmi ojedinělé. V lidském těle se nadbytečně nehromadí, ale je odbouráván a následně vylučován žlučí nebo močí.

Předávkování tak bylo pozorováno pouze při velmi vysokém požití ve formě vitaminových přípravků. V těchto výjimečných případech se pak mohou objevit bolesti hlavy a průjem.

Avokádo, rostlinný olej jako zdroj pro vitamin E
Avokádo, rostlinný olej jako zdroj pro vitamin E

Hlavním zdrojem tohoto vitaminu v naší stravě by tak měla být především pestrá strava. Dbejte tedy na zdravé stravování.

Víte už, proč je vitamin E elixírem mládí a plodnosti?

Co nového si můžete přečíst?

🤞 Výzva 21 dní do emailu!

Přidejte se k nám a získejte postupně 21 emailů ZDARMA ve 21 dnech s tipy a radami pro lepší život. Nespamujeme: kdykoli se můžete odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů pro detaily.

Výzva 21 zDARma!

Přidejte se k mnoha dalším čtenářkám! Každý den dostanete na váš nejlepší email souhrn informací pro lepší motivaci.

A čekají na vás i dárky a překvapení! Zajímavé čtení pro každou aktivní ženu plné novinek.

Získáte 21 emailů zDARma ve 21 dnech!

Udržíte si motivaci pro zdravý životní styl. Pravidelný souhrn těch nejlepších novinek, které nejspíš neznáte.

Tipy a rady pro lepší život nejen pro ženy!

Zadejte email, na který chodíte nejčastěji. A zkontrolujte si hned zítra schránku, kdyby náhodou spadly motivační emaily do spamu.

Nebudeme spamovat! Kdykoli se lze odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů.

O autorovi

Nákupní košík
Přejít nahoru