fbpx
pexels photo 1630588 1 od Typ postavy JABLKO a HRUŠKA a co cvičit

Ženy jsou každá jiná snad ještě více než muži. Každé ženské tělo je také jedinečné a těžko hledat dvě naprosto identické ženská těla. Přesto lze při troše snahy rozpoznat odlišnosti a u každé ženy najít její základní typ postavy s nějakým tím kilem navíc.

Nazývají se podle podobnosti a pro názornost jablko, hruška, obdélník a přesýpací hodiny.

Podívejme se blíže na typ postavy jablko a hruška. Každý tento typ postavy má svá specifika.

Typ postavy jablko

Pro tyto typy postavy je charakteristické soustředění většiny tuku v horní části těla. Typické jsou tukové „polštářky“ nad bedry, přičemž dolní polovina těla zůstává štíhlá. Většinou se u tohoto typu postavy nevyskytuje podkožní tuk v takové míře jako má typ postavy hruška. Více zastoupen je zde viscerální tuk, což ale není důvod k oslavám, tento tuk totiž obaluje vnitřní orgány. Jedná se o typ obezity obvyklejší spíše u mužů, ale ani ženám se nevyhýbá nadbytek břišního tuku.

V případě žen se tento typ obezity objevuje zejména v důsledku hormonálních změn, například během menopauzy nebo těhotenství, které způsobují hromadění břišního tuku.

Dobrou zprávou je, že tuk v břišních partiích lze redukovat poměrně snadno. Důležitá je úprava jídelníčku, vyloučení nadbytečných kalorií z přijímané stravy a samozřejmě náročnějším fyzickým cvičením. Můžete také vyzkoušet speciální cvičení na hubnutí na břiše včetně viscerálního tuku – hledejte, kde ve fitku mají BetterBelly.

Typ postavy hruška

Tento typ postavy je výsadou žen. Muži mohou mít také silnější oblast nohou a kyčlí ale nejedná se o totožný druh tuku, který se ukládá v případě žen. Zásadní roli v tomto případě hraje genetika. Má-li vaše maminka typ postavy hruška, je velmi pravděpodobné, že jej budete mít také.

Ženy s touto postavou mají tendence k ukládání tuku především na stehnech, bocích a hýždích. V tomto případě se jedná především o tuk podkožní, tedy zde je základní rozdíl v umístění tuku, je jinde než má typ postavy jablko.

Ženy obdařené tímto typem postavy mají charakteristické problémy jako křečové žíly, celulitida, unavené oteklé nohy a zvýšené riziko osteoporózy.

Typ postavy hruška je výsadou žen.
Typ postavy hruška je !výsadou“ žen.

Jak korigovat postavu podle typu?

Problémem žen, a to nejen s postavou ve tvaru hrušky, často bývá, že hubnou nějakou dietou nebo absencí jídla, a to na úkor svalové hmoty. Tím si svůj typ postavy ještě zdůrazní díky výrazným rozdílům mezi horní a spodní částí těla. Naopak posílené ženské tělo s přiměřeným osvalením zakrývá dědičný typ postavy.

Případně se ženy rozhodnou, že je nutné cvičit především spodní část těla. To je ovšem zrádné. Aby bylo ženské tělo symetrické, je nutné posilovat také horní polovinu těla. Na stehna a hýždě lze zaměřovat cviky s nižší vahou a vysokým počtem opakování.

Nejvhodnější cvičení

Nejvhodnější volbou pro korigování postavy jsou cviky kombinované, které zapojují větší množství svalových skupin. Například dřepy, výpady, zanožování, případně výpony ve stoje.

Vhodnou alternativou nejen pro začátečnice je kruhový trénink zaměřený na posílení svalů celého těla, přiměřeně doplňovaný aerobní aktivitou jako je například chůze, běhání, chůze do schodů, jízda na kole či běh na běžkách. Náročnější je cvičení se švihadlem.

Zkuste cvičit ve fitku

Vyberte si fitko, kam budete chodit ráda. Výhody klubového cvičení ve společnosti žen můžete ocenit, například:

  • přátelskou klubovou atmosféru
  • dlouhodobé cvičební plány s možností přerušení
  • omezený počet členů pro lepší komfort
  • vstup pouze pro ženy
  • zkušené a ochotné trenérky
  • čistotu, na kterou je nutné klást vysoký důraz
  • kosmetické přípravky a hygienické pomůcky v šatnách
  • dobrou dopravní dostupnost tak, abyste to neměla daleko z MHD
  • unikátně a stylově připravené prostory
  • klubovou atmosféru a partu členek

Cvičte doma a vydržte

Samozřejmě můžete také cvičit doma nebo v přírodě. Na webu najdete mnoho obsahu zdarma s návody jak na cvičení. Zaměřte se na takové cviky, které pomohou zpevnit celé tělo a zároveň pomohou i problematickým partiím vaší postavy.

Vyhledávejte videa ze zdrojů, ke kterým máte důvěru. Prostřednictvím internetu dnes může zveřejnit kdokoli cokoli, proto prověřujte.

Můžete odebírat tipy na cvičení doma z kanálu Aura Fitness Lady Club

By Barbora Makošová

Proč se Barbora Makošová věnuje ženám v Aura Fit Lady club? Protože má opravdu atmosféru klubu, ženy sem chodí rády a Aura je pro ně místem, kam patří. Navíc kombinace silového tréninku a aerobního pohybu na mezistanicích přináší své výsledky, o BetterBelly nemluvě. A to je pro mě důvod, proč to dělám. Baví mě pomáhat lidem, protože to má smysl. Dokážu na všem najít něco pozitivního a život brát s úsměvem. Jaké jsou moje zájmy? Určitě vycházky v přírodě, sport, četba a všechno, u čeho se pobavím. Teď aktuálně nejvíc můj malý syn Adam a moje Výzvy ve fitku aurafit.cz. Úplně nejradši se bavím a poznávám lidi. Co se týče cvičení, mezi mé nejoblíbenější cviky patří dřepy a sumo dřepy. Nedá se říct, že úplně nenávidím, ale moc nemusím kliky. Pánský klik nedám ani jeden a dámské mě vážně nebaví. Miluji Low Carb jídla: třeba kuřecí vývar se zeleninou, grilované kuřecí maso s celerovými hranolky, a jako sladkou tečku na závěr čokoládový krém z avokáda.