fbpx

Nemoc a (ne)cvičení 1/1

Nemoc, angína, nebo prostě jen střevní potíže, každý se s tím někdy setkal. Máte zaběhlý určitý rytmus pravidelného cvičení, vidíte na sobě výsledky, ale vaše snažení zkazí nachlazení či jiná nemoc. 

Proč necvičit během nemoci?

Je pro to spousta důvodů. Tělo je oslabené, potřebuje si odpočinout, cvičením ještě víc oslabíte imunitní systém (je dokázáno, že funkce imunitního systému po tréninku je snížená na 6-9 h).

Kdy během nemoci cvičit a kdy vynechat trénink
Kdy během nemoci cvičit a kdy vynechat trénink

Kdy během nemoci cvičit a kdy vynechat trénink?

Zlaté pravidlo zní poslouchejte své tělo. A v případě, že máte bolesti, jste unavení, máte horečku a nedokážete vstát z postele, měli byste si dát minimálně paralen a pár dní vynechat jakoukoliv fyzickou činnost. Pokud vám teče z nosu, bolí vás v krku a vy se stále cítíte na cvičení na, můžete pokračovat v tréninkovém plánu, přestože s tím nesouhlasíme. Je třeba dát tělu oddych.

Odborník by Vám doporučil- cvičit je možné a zakázané…

 • pokud se symptomy nemoci projevují od krku výše. To znamení rýma, ucpaný nos, kýchání, nebo mírnější bolest v krku. Důležité je však, pokud v tomto případě zmírníte tempo cvičení a zkrátíte váš trénink na co nejkratší čas.
 • necvičte pokud se symptomy nemoci projevují od hrdla dolů. To je to, že vás trápí bolesti hrudníku, dusivý kašel nebo bolesti žaludku a střev.
 • výslovně zakázané je cvičení, pokud máte horečku, jste velmi unavení nebo trpíte rozsáhlými bolestmi svalů a kloubů

Už i to, že jsme nemocní, může znamenat, že organismus je vyčerpaný, tj. imunita je snížená. Pokud vás trápí obyčejná rýma, není naprosto nutné trénink vynechat, ale minimálně snížit nasazení.

Při nemoci necvičte

Než vyrazíte do fitka s rýmou, vzpomeňte si i na ostatní cvičící, které můžete nakazit, někdy je opravdu lepší zůstat doma.

Pokud jste nemocná je lepší trénink vynechat

Pokud jde o silnější nachlazení, doprovázené teplotou, bolestí hlavy, trénink je lepší vynechat. Organismus už signalizuje, že něco není v pořádku a je třeba přejít do klidového stavu a cvičení alespoň na týden vynechat.

Stejně tak po nemoci je důležité začínat postupně, organismus může být ještě oslabený, v případě, že start přepálíte předčasně, může se stát, že se vám nemoc hned druhý den vrátí. Zdraví máme jen jedno a je potřeba své tělo poslouchat 🙂

Nejčastější nemoci, s kterými lze cvičit (pokud si nejste jisté, raději navštivte svého praktického lékaře)

Rýma– bavíme se zde samozřejmě o slabé rýmě. Příznaky jsou bolest hlavy, ucpaný nos, kýchání a většinou i kašel. S rýmou tedy cvičit můžete, ale dbejte na ostatní, je pravděpodobné, že můžete roznášet choroboplodné zárodky a nakazit ostatní kolem sebe.

Ucpaný nos– ucpaný nos je velmi nepříjemná záležitost. Pokud máte ucpaný noc, teploty a bolavé oči je lepší od tréninku raději upustit. Ono nakonec Vám nic neuteče a i tak by ten výkon nestál za moc.

Bolest v krku– Toto jsou zcela jasné příznaky virového onemocnění, pokud vás bolí při polykání a špatně se Vám dýchá, navštivte lékaře. Cvičení nepřipadá v úvahu. Někteří si myslí, že cvičit zvládnou a pokud už je to pro Vás nutné a hlavně možné, měl by trénink být mírný a nenáročný. Vynechte zvedání těžkého závaží a zařadte spíše HIIT.

Jaké další aktivity jsou možné dělat v době mírného nachlazení

 • joga
 • jogging
 • cyklistika
 • plavání
 • chůze
 • procházka

Závěrem chceme říct, že byste se každá měla zamyslet nad zdravím, které máme jen jedno a musíme si ho chránit!

Proto vždy než půjdete na trénink nachlazená, myslete na sebe i své okolí a raději si týden oddychněte.

Není dobré se zdržovat ve fitness pokud se necítíte dobře

Jaké další zajímavosti se u nás dozvíte, čtěte dál

Novinky AURA Fit Lady Club

close

🤞 Výzva 21 dní do emailu!

Přidejte se k nám a získejte postupně 21 emailů ZDARMA ve 21 dnech s tipy a radami pro lepší život. Nespamujeme: kdykoli se můžete odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů pro detaily.

close

Výzva 21 zDARma!

Přidejte se k mnoha dalším čtenářkám! Každý den dostanete na váš nejlepší email souhrn informací pro lepší motivaci.

A čekají na vás i dárky a překvapení! Zajímavé čtení pro každou aktivní ženu plné novinek.

Získáte 21 emailů zDARma ve 21 dnech!

Udržíte si motivaci pro zdravý životní styl. Pravidelný souhrn těch nejlepších novinek, které nejspíš neznáte.

Tipy a rady pro lepší život nejen pro ženy!

Zadejte email, na který chodíte nejčastěji. A zkontrolujte si hned zítra schránku, kdyby náhodou spadly motivační emaily do spamu.

Nebudeme spamovat! Kdykoli se lze odhlásit viz Zásady ochrany osobních údajů.

Nákupní košík

Win Amazing Prizes

 • No Cheating
 • One Email = One Spin
 • Enter Email TO Start
Test Your Fortune
I agree with the term and condition
Scroll to Top