fbpx
geert pieters AfgJpWQH4lw unsplash 1 scaled od Poprvé na kruhový trénink a do fitness 6/7

Jde se na první trénink! Nový život a nový impulz. Řekla jste si, že nastal čas se sebou něco konečně dělat. V tuhle chvíli Vás napadá mnoho otázek, jako třeba to, jestli máte jít do fitness sama. Nevíte co Vás čeká, jak to ve fitness vypadá a jestli nebudete vy vypadat divně atd. Otázek je plno, pokud se chystáte poprvé do fitness. Rády Vám dáme odpovedi na tyto otázky. 

Sama, nebo ve dvojici

Samozřejmě, že pro váš dobrý pocit je vždy lepší nebýt na to sama. To ovšem platí v případě, že jdete do klasického smíšeného fitness. Zde vám mohou být nepříjemné pohledy okukujících mužů. Také strach z neznáma je něco, co naše odhodlání může zastavit. Máme na výběr ze tří možností. Bud strach překonáme a odhodláme se, nebo si sebou vezmete kamaráda/kamarádku. Poslední variantou je, že navštívíte pouze dámské fitness. První návštěva je pod vedením trenérky a zdarma. Vy si vše ukážete, trenérka Vám vše vysvětlí a strach nebude mít šanci. Další návštěva už bude beze strachu a naopak se budete těšit.

Pokud nemáte s kým chodit, tak se nebojte, mezi klientkami si jistě najdete kamarádku. 

thought catalog lNy5RIiGQ1s unsplash od Poprvé na kruhový trénink a do fitness 6/7
Na trénink s kamarádkou, nebo sama?

Skupinové lekce

Skupinové lekce vedené trenérkou je další z možností, jak se seznámit s fitness. Zjistíte, jak to zde chodí a co můžete od fitness očekávat. Trenérka Vás povede během tréninku a cviky vám vysvětlí. Nestane se tak, že by jste nevěděla co máte dělat. Navíc ve skupině žen to bude zábava. Nakonec jste v tom společně:) 

Stanovte si jasné reálné cíle

Vaše cíle by měly být hlavně reálné. To je první krok k úspěchu. Nemůžete čekat, že za 14 dní shodíte 10 kilo. Je to dlouhodobý proces. Krůček po krůčku se k vysněné postavě jistě dopracujete. Velkým pomocníkem vám může být diář do kterého si budete zapisovat hodnoty. Je to důležité, protože po měsíci si děláme kontrolky. Vy tak máte přehled kolik jste shodila kg, nebo kde byl úbytek cm. Je to i taková motivace pro vás. Nakonec sama uvidíte, že to za tu dřinu stojí. 

kelly sikkema Ge4nB83WNpg unsplash 1 od Poprvé na kruhový trénink a do fitness 6/7
Diář na zapisování termínu tréninku a hodnot

Co si vzít na sebe a s sebou do fitness

Do fitka nejdeme na molo! Oblečení by mělo být hlavně pohodlné a měla byste se v něm cítit dobře. Vhodné jsou legíny a přilehlejší tričko, nebo tílko. Přilehlejší z důvodu, aby jste viděla, jak při cvičení praculou svaly. Co by Vám rozhodně nemělo chybět je pití. Pitný režim je při cvičení moc důležitý. Také drobná kosmetika, jako je šampon, mýdlo a ručník je běžnou výbavou. Určitě se po tréninku budete chtít osprchovat.

Co před a po tréninku (jídlo, svačina, protein)

Před tréninkem není nutné si něco dávat. Pokud se nejedná o brzké ráno. V tomto případě je vhodné se nasnídat. Před tréninkem si můžete dát carnitin, je to lehký “nakopávač”. Když cvičíte, probíhají ve vašem těle mnoho biochemických reakcí. Jednou z nich je reakce, kde enzymy začnou štěpit uložený tuk na mastné kyseliny. Ty pak slouží jako motor a palivo při tréninku. Váš trénink tak bude mít grády a ještě podpoříte spalování.) Po odvičení byste si měla dát do půl hodiny protein, který Vám připraví trenérka. Přichutí je mnoho, takže si vyberete určitě i vy.

Další variantou je proteinová tyčinka na cestu, výběr je opět široký. 

Co je protein a proč je vhodný po tréninku

Protein, nebo také bílkoviny, jsou vysokomolekulární přírodní látky s relativní molekulární hmostností 103 až 106 složené z aminokyselin. Uplatňují se při budování svalů a zajišťují správnou funkci imunity. Hrají nezastupitelnou součást ve výživě, zvláště u sportovců. Pomáhají s budováním svalové hmoty a při regeneraci po cvičení. Proto je nedílnou součástí po tréninku pro doplnění denního příjmu bílkovin. Nevynechávejte ho tedy po každém cvičení. 

howtogym S9NchuPb79I unsplash od Poprvé na kruhový trénink a do fitness 6/7
Protein po tréninku musí být

Na prvním tréninku to přepálíte

Přijdete poprvé do fitness a absolvuje trénink. Přece jen doteď jste nic nedělala a tak každý pohyb bude znát. Váš osobní pocit je dobrý, dokázala jste to. Ovšem už večer se dostaví bolesti svalů a kloubů a druhý den si pomalu nemůžete sednou na zadek. Ano, přepálila jste to. Cítite svaly o kterých ani nevíte, že je máte. Co dělat, abychom v takové míře nepociťovali opožděný nástup svalové bolesti? Důležité je přistupovat k tréninku rozumně a nechtít vše hned s nejvyšší zátěží. Realita v podobě bolesti vás pak vyřadí na několik dní a to je přece škoda. 

Přetrvává Váš ostych a chtěla byste si to zkusit pod vedením trenérky? Navštivte naše fitness aurafit.cz a rezervujte si zkušební trénink zdarma. S námi se ničeho bát nemusíte.)

By Ivana Volná

Fitness je pro mě životní styl. Sama jsem pod vedením několika trenérů, protože učený z nebe nespadl a vždy je co zdokonalovat. Proto je fitness a cvičení moje vášeň. Jsem trenérkou v aurafit.cz a píšu pro kruhovy.cz. Absolvovala jsem dva kursy sebeobrany: Pepřový spřej a Znásilnění. Člověk nikdy neví, co ho může potkat, zvlášť když je žena :) Pomůžu ráda s motivací a budu inspirovat k dosažení vašich fitness cílů!